Vakcínu od firmy AstraZeneca preventivně vysadilo také Německo

Německo z obezřetnosti pozastavilo očkování vakcínou od firmy AstraZeneca. Oznámilo to dnes německé ministerstvo zdravotnictví s odkazem na doporučení Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v zemi působí jako regulátor v oblasti očkovacích látek a který doporučil další zkoumání účinků látky.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca
doporučujeme

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že postup Německa je preventivní a že očekává rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) o vakcíně ještě tento týden. V posledních dnech touto látkou přestalo kvůli některým podezřelým úmrtím očkovat několik evropských států.

"Očkování pozastavujeme, abychom se ujistili o bezpečnosti," zdůraznil Spahn. Dodal, že rozhodnutí není politické, vychází z odborných doporučení a cílem prověrky je posílení důvěry v přípravek. Uvedl, že zaznamenáno bylo sedm podezřelých případů mozkové žilní trombózy, které je nyní nutné objasnit.

Spahn v prohlášení také vyzval ty, kteří se čtyři dny po očkování vakcínou AstraZeneca necítí dobře, aby se obrátili na lékaře.

Německo je tak další z řady zemí, které postupně očkování preparátem od společnosti AstraZeneca pozastavily. Dánsko tak učinilo již minulý týden a postupně se k němu přidaly i další země jako Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a v neděli Nizozemsko. Přerušit očkování vakcínou od britsko-švédské firmy doporučili také irští zdravotní experti. Rakousko, Itálie, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny.

Jasné stanovisko k přípravku od AstraZeneca pro použití v Německu dnes už dříve žádal bavorský premiér Markus Söder a ministerstvo agentuře Reuters v reakci na jeho vyjádření sdělilo, že bude pokračovat v distribuci vakcíny, protože neexistují žádné průkazné důkazy, že by byla nebezpečná. Nyní tedy názor změnilo.

Britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA) dnes uvedl, že dostupné důkazy nenaznačují souvislost mezi vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca a případy krevních sraženin u některých naočkovaných.

Vakcíny se v minulých dnech zastaly také EMA a Světová zdravotnická organizace (WHO).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO zahájí odchod z Afghánistánu v květnu, potrvá několik měsíců

14.04.2021 21:46 Jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května, Spojené státy…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama