Vandalismus a čirá brutalita. Němečtí politici rázně odsoudili nepokoje ve Stuttgartu

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes tvrdě odsoudila nepokoje, které o víkendu zachvátily Stuttgart na jihozápadě spolkové republiky. Na místo se dnes přijel podívat ministr vnitra Horst Seehofer, který požaduje tvrdé potrestání viníků.

Angela Merkelová
doporučujeme

"Jde o důvěryhodnost našeho právního státu," nechal se slyšet Seehofer při návštěvě metropole Bádenska-Württemberska. "Očekávám, že justice pachatelům, které se podařilo, nebo ještě podaří dopadnout, dá tvrdé tresty," uvedl.

Ve Stuttgartu se v noci ze soboty na neděli odehrály rozsáhlé nepokoje spojené s rabováním. Výtržností, které následovaly po kontrole mladíka kvůli podezření z držení drog, se zúčastnilo 400 až 500 lidí, z nichž 24 bylo zadrženo. Šestnáct předběžně zadržených bylo podle agentury DPA mezitím propuštěno. Zranění utrpělo nejméně 19 policistů.

Podle DPA byl po hlučné noci obviněn jistý 16letý mladík z pokusu o zabití. Cíleně kopal do hlavy už ležícího studenta a přinejmenším musel počítat s tím, že mu způsobí smrt, sdělilo dnes státní zastupitelství ve Stuttgartu. To dnes požádalo o zatčení sedmi osob. Jeden zatykač byl vydán už v neděli.

Podezřelí jsou podle policie ve věku 16 až 33 let a mají německé, chorvatské, irácké, portugalské a lotyšské občanství. Viněni jsou z rušení veřejného pořádku, nebezpečného ublížení na těle, útoků na strážce veřejného pořádku či krádeže.

zdroj: YouTube

Merkelová dnes skrze svého mluvčího Steffena Seiberta víkendové události, k jejichž zvládnutí bylo potřeba na 300 policistů, označila za odporné. Byly podle ní zaměřeny proti městu a jeho občanům a nedají se ničím ospravedlnit. "Násilí, vandalismus a čirou brutalitu" odsoudil i prezident Frank-Walter Steinmeier.

Při výtržnostech, které podle policie neměly žádnou politickou motivaci, bylo poškozeno na 40 obchodů. V devíti z nich se rabovalo. Poškozeno bylo také přes deset policejních aut.

Z 24 zadržených jich má polovina německé občanství, ve všech případech jde o muže. "Násilí je mužské a opilé," komentoval to náměstek městského policejního prezidenta Thomas Berger.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Polsku: Duda vede před Trzaskowským, potvrdil další odhad

13.07.2020 08:30 Současný polský prezident Andrzej Duda podle zpřesněných odhadů výsledků nedělních voleb stále vede…

Německo hlásí 159 dalších případů koronaviru

13.07.2020 07:58 Počet potvrzených případů koronaviru v Německu za posledních 24 hodin vzrostl o 159 na 198.963.…

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy