Zelenskyj podepsal žádost o přijetí Ukrajiny do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal žádost o přijetí své země do Evropské unie. Oznámil to na facebooku představitel kanceláře hlavy státu. Dokumenty jsou podle něj již na cestě do Bruselu. Zelenskyj už dříve během dne v projevu řekl, že Ukrajina žádá o okamžité přijetí do EU podle nové speciální procedury.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Některé státy zvláště z východního křídla unie daly najevo, že jsou pro co nejrychlejší začlenění Ukrajiny do evropského bloku. Podobně se vyslovili prezidenti osmi členských zemí EU včetně Česka.

"Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal historický dokument - přihlášku Ukrajiny do Evropské unie," napsal na facebooku zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Andrij Sybiha a zveřejnil několik snímků z této události. Poznamenal, že pod společné prohlášení připojili podpisy premiér Denys Šmyhal a předseda ukrajinské Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk. "Dokumenty jsou na cestě do Bruselu," dodal Sybiha.

"Prezident je přesvědčen, že Ukrajina by si to zasloužila a že je to možné," napsala už dříve během dne agentura Unian.

Ukrajina již roky usiluje o přijetí do Severoatlantické aliance a do EU, ale dosud nemá schválený plán kroků vedoucích k členství v NATO a ani nemá postavení kandidátské země ve vztahu k EU.

"Obracíme se na Evropskou unii kvůli bezodkladnému připojení Ukrajiny podle nové speciální procedury," prohlásil dnes šéf země, která od minulého týdne čelí ruské invazi. Ukrajina je podle něj vděčná partnerům za to, že solidárně stojí jejím po boku. "Ale naším cílem je být spolu se všemi Evropany a hlavně být rovnoprávní," řekl Zelenskyj.

"Jsem přesvědčen, že jsme si to zasloužili. Jsem přesvědčen, že vše je možné," zdůraznil.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v nedělním rozhovoru s Euronews uvedla, že Ukrajina patří do Evropské unie a blok by si přál, aby se časem stala její součástí. O vstupu nových zemí však rozhodují členské státy, které nemusí s názory EK souhlasit.

"Skutečně časem, patří k nám. Jsou jedněmi z nás a my je chceme mezi námi," řekla von der Leyenová. Její komentář přišel několik hodin poté, co se 27 zemí EU rozhodlo zaplatit dodávky zbraní na Ukrajinu, což se stalo poprvé v historii bloku.

Prezidenti Bulharska, Česka, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska dnes v otevřeném dopise vyzvali členské státy EU, aby umožnily okamžitě udělit Ukrajině status kandidáta EU a zahájit přístupová jednání. Ukrajina si podle jejich přesvědčení perspektivu přistoupení k EU zaslouží.

"Vyzýváme proto členské státy EU, aby Ukrajině projevily maximální politickou podporu a umožnily institucím EU podniknout kroky k okamžitému udělení statusu kandidátské země EU Ukrajině a k zahájení procesu přístupových jednání," uvádí se v dopise, o němž informoval Pražský hrad.

Podporu Ukrajině v úsilí o členství v EU vyjádřili také další politici z východní části bloku. Slovenský premiér Eduard Heger bruselskému webu Politico řekl, že by si Kyjev zasloužil "zvláštní cestu" k integraci do unie a že nyní nastala "kritická chvíle" pro toto rozhodnutí. Ukrajinské členství dnes podpořil také český premiér Petr Fiala nebo polský ministr zahraničí Zbygniew Rau.

Ukrajina je momentálně součástí projektu Východního partnerství, v jehož rámci EU podporuje proevropské směřování některých postsovětských republik. Status kandidátské země však Ukrajina dosud nezískala. Kandidátským státům západního Balkánu, které o členství usilují již řadu let, se zatím nepodařilo splnit potřebné podmínky a ještě před ruskou invazí odhadovali unijní diplomaté horizont možného ukrajinského vstupu do EU na dlouhá léta i proto, že tato myšlenka neměla podporu některých západoevropských zemí.

Mluvčí EK dnes podotkl, že rychlost přijímacího procesu záleží na členských státech, které musejí schválení jeho jednotlivých etap i samotné přijetí nového člena schválit jednomyslně.

Fiala podporuje snahu Ukrajiny o vstup do Unie

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) podporuje snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie. Uvedl to dnes na dotaz ČTK. Je podle něj třeba dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle ukrajinských médií podepsal žádost o přijetí své země do EU na základě nové speciální procedury. Pátý den jeho země čelí vojenskému ataku ze strany Ruska. Také podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Ukrajina svým konáním jasně dokázala, že patří do Evropy, a je potřeba zohlednit její komplikovanou situaci.

"Jsem sice příznivcem standardních procedur, ale my nyní nejsme ve standardní situaci," uvedl Fiala. "Musíme v tuto chvíli dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí," sdělil ČTK.

Fiala později na tiskové konferenci doplnil, že cesta do EU je nesmírně dlouhá a složitá. "Tady a teď jde o to, abychom v této nestandardní situaci dali jasně najevo, že stojíme za Ukrajinou, že jsou nám ti lidé blízcí a chceme pro ně něco udělat," uvedl. Je rád, že pozitivně se k ukrajinskému záměru vyjádřily další země či unijní orgány. Podle Fialy je nyní nutné ukázat podanou ruku a otevřenou náruč. "Musí vědět, že jsou naši přátelé a že o ně stojíme," doplnil.

Ukrajina už roky usiluje o přijetí do Severoatlantické aliance a do EU, ale dosud nemá ani schválený plán kroků vedoucích k členství NATO, ani postavení kandidátské země Evropské unie.

"Podporuji snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie. Svým konáním Ukrajina jasně dokázala, že patří do Evropy. Samozřejmě nechci znevažovat standardní procesy přijetí zemí do EU, ale Ukrajina se nyní nachází v komplikované situaci, kterou je potřeba zohlednit," uvedl ve vyjádření pro ČTK šéf české diplomacie Lipavský.

Ukrajina v přímém přenosu dokazuje, že zastává a hájí evropské hodnoty, uvedl na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Patří nejen do Evropy, ale také do EU. Unie by měla Ukrajině ihned nabídnout zvláštní status, jako má například Norsko," napsal.

Podávání žádostí o 5000 Kč se komplikuje. Systém má potíže

15.08.2022 17:58 Úřady přijaly k dnešnímu odpoledni přes 70.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro více…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Raketomety HIMARS dodávané z USA zasáhly základnu wagnerovců v Popasně

15.08.2022 03:13 Raketomety HIMARS, které díky dodávkám ze Spojených států nyní používá ukrajinská armáda, údajně…

Na Krymu podle médií zadrželi exvelitele ruských separatistů Girkina

14.08.2022 13:08 Na Krymu byl zadržen bývalý velitel ruských separatistů na Donbasu Igor Girkin, známý též jako…

Scholz nechce v souvislosti s vízy ztrpčovat život oponentům Kremlu

15.08.2022 18:54 Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Němci si od října připlatí za plyn kvůli poplatku na ochranu dovozců

15.08.2022 14:08 Aktualizováno Lidem v Německu od října zdraží zemní plyn zhruba o 2,4 centu (59 haléřů) za kilowatthodinu, což…

Scholz bude v pátek vypovídat před komisí hamburského parlamentu ohledně…

15.08.2022 14:00 Německý kancléř Olaf Scholz bude v pátek vypovídat před komisí hamburského parlamentu ohledně…

Gazprom zvýšil dodávky zemního plynu do Maďarska

15.08.2022 12:09 Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila dodávky plynu do Maďarska nad objem stanovený v…

Polsko uvažuje o omezení vydávání víz ruským občanům

14.08.2022 18:23 Polská vláda začala zvažovat omezení vydávání víz ruským občanům. Agentuře PAP to řekl náměstek…

Italy, kteří se pokoušeli prokopat do banky a vykrást ji, zasypal jejich…

14.08.2022 09:06 Italy, kteří se nejspíš pokoušeli prokopat do banky a vykrást ji, zasypal jejich vlastní tunel. Pod…

Benátky hlásí stejný nápor turistů jako před pandemií

13.08.2022 21:52 Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř 100.000 turistů. S fenoménem…

Hasičům se podařilo zastavit šíření velkého lesního požáru ve Francii

13.08.2022 19:45 Šíření velkého lesního požáru na jihozápadě Francie se hasičům podařilo zastavit. Úřady tak mohly…

Kvůli větru se na festivalu u Valencie zřítilo pódium, zabilo člověka

13.08.2022 16:10 Na festivalu taneční hudby nedaleko španělské Valencie se v noci na dnešek kvůli silnému větru…

Polsko v Odře odhalilo vysokou slanost, rtuť ale ne

13.08.2022 14:14 Laboratorní testy provedené po hromadném úhynu ryb v řece Odře odhalily vysokou salinitu (slanost),…

Související:

Právě se děje

reklama