Zóna bez gayů? Francouzské město ruší partnerství s polskou obcí

Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí Tuchów na jihovýchodě Polska. Radním ve Francii se nelíbí loni přijaté usnesení jejich polských kolegů, že jejich městečko podobně jako několik desítek dalších obcí je zónou bez ideologie prosazující posílení práv sexuálních menšin. Informují o tom polská média.

Colette Martinová-Chabbertová, která je v radě Saint-Jean-de-Braye odpovědná za mezinárodní vztahy, řekla, že rozhodnutí polských radních jejich francouzské kolegy šokovalo. Jejich město leží v departamentu Loiret, kde za druhé světové války byly tři internační tábory, přičemž v jednom z nich byli vězněni Romové a homosexuálové.

"Hned jsme si uvědomili, jak závažné je to rozhodnutí (radních v Tuchowě), a konstatovali jsme, že se historie opakuje," řekla Martinová-Chabbertová. "Nemůžeme se smířit s tím, že jsou přijímána taková rozhodnutí porušující lidská práva," dodala.

Starostka Tuchowa Magdalena Marszalková připomněla, že zmíněné usnesení prošlo hlasy zastupitelů národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS), kteří mají v radě většinu. Ona osobně varovala, že toto rozhodnutí může obci způsobit škody, a myslí si, že nic takového nebylo potřeba.

V usneseních k vytvoření "zóny bez LGBT" se zastupitelé v několika desítkách polských měst a obcí ovládaných PiS přihlásili k "polské tradici a kultuře, k výchově mladých generací na základě křesťanské tradice". Šlo o reakci na krok Varšavy, kde vládne Občanská platforma, na celopolské úrovni největší opoziční strana. Tamní zastupitelstvo přijalo takzvanou Chartu LGBT, v níž přislíbilo různé vstřícné kroky vůči sexuálním menšinám. To tvrdě odsoudili politici z vládnoucího Práva a spravedlnosti, kteří se staví do role ochránců tradiční rodiny a křesťanských hodnot.

Saint-Jean-de-Braye a Tuchów podle zpravodajské televize TVN24 spolupracovaly hlavně při výměnách mládeže, jejich zástupci se dělili o zkušenosti z místní samosprávy, a to zejména před vstupem Polska do Evropské unie v roce 2004.

Ve snaze dát najevo odpor proti "zónám bez ideologie LGBT" liberálně orientovaní radní v západopolské Poznani nechali rozmístit u vjezdu do města, na některých úřadech a dokonce u rezidence arcibiskupa tabule s nápisy, že příslušníky sexuálních menšin v tomto městě vždy rádi uvidí. "Chceme dát najevo, že v Poznani se každý může cítit svobodně a bezpečně nezávisle na tom, jaké je orientace," řekl portálu wirtualnapolska.pl radní Wojciech Chudy.

Související

Více souvisejících

Homosexuálové města Francie Polsko lidská práva

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

včera

včera

včera

včera

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy