Mluvčí Evropského parlamentu (EP) Delphine Colardová v úterý oficiálně potvrdila, že předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová předloží lídrům politických skupin EP svůj návrh složení budoucí exekutivy EU téměř o týden později, než původně plánovala, tedy až 17. září.
Podle původních plánů měla von der Leyenová ve středu 11. září na Konferenci předsedů představit složení nové Evropské komise včetně jmen eurokomisařů, jejich portfolií a pracovního programu.
"Na žádost Evropské komise se prezentace předsedkyně von der Leyenové o struktuře EK a portfoliích jejích členů politickým lídrům Evropského parlamentu uskuteční 17. září v 09:00 ve Štrasburku," uvedla Colardová na sociální síti X.
Von der Leyenová se příští týden ve Štrasburku zúčastní plenárního zasedání EP, což bylo již plánováno.
Colardová také uvedla, že Evropský parlament je připraven zahájit slyšení kandidátů na eurokomisaře hned, jakmile bude známo složení nové exekutivy EU.
Podle týdeníku Politico byl důvodem odkladu pondělní krok slovinské vlády, která rozhodla o změně svého kandidáta na eurokomisaře. Po výzvě von der Leyenové se slovinská vláda rozhodla stáhnout původního kandidáta Tomaže Vesela a nominovat bývalou diplomatku Martu Kosovou.
Tuto změnu však ještě musí schválit slovinský parlament, což zpozdilo oznámení nového složení komise.
Související

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

EU představila Clean Industrial Deal. Opravený Green Deal za 100 miliard eur
evropská komise , Ursula von der Leyenová
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
včera

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
včera

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
včera

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
včera

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
včera

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
včera

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
včera

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
včera

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
včera

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
včera

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
včera

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
včera

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
včera

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
včera

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
včera

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
včera

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
včera
Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
Začíná víkend, který by neměl přinést výraznou změnu počasí v Česku. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ráno hrozí přízemní mrazíky, přes den se oteplí pod hranici dvacítky.
Zdroj: Jan Hrabě