Vatikán/Praha - V bazilice svatého Petra byla dnes zveřejněna nová bula papeže Františka. V tomto výnosu hlava katolické církve uvedla, že Svatý rok Božího milosrdenství začne na slavnost Neposkvrněného Početí 8. prosince 2015 a potrvá do slavnosti Krista Krále 20. listopadu 2016.
Papež dále uvedl, že církev musí mluvit o Bohu "mnohem přístupnějším způsobem". Její důvěryhodnost podle něj závisí na větším milosrdenství a menší strohosti. V katedrálách po celém světě prý budou během Svatého roku otevřeny speciální "dveře milosrdenství", takže se duchovní svatostánky stanou "oázou milosrdenství".
František rovněž vyzval věřící po celém světě, aby převzali část zodpovědnosti za chudé a utlačované, aby dali jíst hladovým, pít žíznivým, ošatili nahé, uvítali cizince, navštěvovali vězně a pohřbívali mrtvé.
"Moje výzva k obratu míří hlavně k těm lidem, kteří se svým způsobem života vzdálili od Boha. Tím myslím obzvlášť muže a ženy, kteří jsou členy nějaké zločinecké organizace, ať už jakékoli," stojí v papežské bule.
Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub ČTK řekl, že papež zároveň oznámil, že pošle v rámci Svatého roku do jednotlivých místních církví misionáře. "Ti budou mít pravomoci, které jsou jinak vyhrazeny Svatému stolci. Aby lidé skrze ně mohli zažít boží milosrdenství," řekl. Papež podle Holuba také mluví o tom, že toto milosrdenství musí přesahovat i k jiným náboženstvím včetně islámu.
Jak přesně budou misionáři či vatikánští kněží po světě působit, se podle Holuba ještě neví. Týkalo by se to prý ale i České republiky.
Svatý rok je v katolické křesťanské tradici rokem odpuštění dluhů a trestů za spáchané hříchy. Jeho tradice byla založena na konci 13. století. Naposledy Svatý rok vyhlásil papež Jan Pavel II. v období let 2000 a 2001. Tehdy Vatikán navštívilo 30 milionů poutníků.
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Papež František , Vatikán , Církev
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
před 55 minutami
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
před 1 hodinou
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
před 2 hodinami
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
před 2 hodinami
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
před 3 hodinami
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
před 4 hodinami
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
před 5 hodinami
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
včera
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
včera
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
včera
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
včera
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
Prezident Petr Pavel potvrdil, že má již kompletně vypracovanou kompetenční žalobu pro případ, kdy by se mu kabinet pokusil znemožnit účast na červencovém summitu NATO, který hostí Ankara. Hlava státu nicméně vyjádřila naději, že tento právní krok nakonec nebude nutné uplatnit. Prezident nyní očekává rozhodnutí vládního zasedání plánovaného na 8. června, které by mělo o složení české delegace definitivně rozhodnout, jak dříve avizoval předseda vlády Andrej Babiš.
Zdroj: Libor Novák