Moskva - Ti, kteří idolizují americký model demokracie, by se nad sebou měli závažně zamyslet. S tímto apelem vystoupil mluvčí ruské pravoslavné církve Vsevolod Čaplin v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu ve Spojených státech legalizující sňatky homosexuálů na federální úrovni. Informuje server Moscow Times.
Nejvyšší soud v USA v sobotu rozhodl, že sňatky osob stejného pohlaví budou legální ve všech amerických státech. To znamená, že posledních 14 států, které svatby gayů a lesbiček doposud zakazovaly, musí s touto praxí přestat.
Čaplin ve své reakci označil rozhodnutí za "bezbožnou a hříšnou věc". Své spoluobčany varoval, aby byli na pozoru před hodnotami, které se stávající vedení Spojených států snaží prosazovat i v zahraničí.
"Ve skutečnosti se snaží zbavit vás práva žít dle víry...zbavit vás možnosti budovat život vaší společnosti a vašeho státu na základě věčných a neměnných morálních zákonů ustanovených Bohem," citovala kněze agentura Interfax.
Homosexualita není v Rusku ilegální, ale sexuální menšiny v zemi čelí značným antipatiím společnosti i represím bezpečnostních složek. V roce 2013 pak režim prezidenta Vladimira Putina prosadil sérii kontroverzních zákonů zavádějících tvrdé tresty za propagaci "netradičních" sexuálních vztahů mezi mládeží.
Průzkum veřejného mínění provedený nezávislým centrem Levada pak minulý měsíc ukázal, že celých 37% Rusů považuje homosexualitu za nemoc. Gayové a lesby by se dle jejich názoru měli léčit.
Související
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Homosexuálové
Aktuálně se děje
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
včera
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
včera
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
včera
Víkendové počasí bude za týden jiné, vyplývá z výhledu
Aktualizováno 16. května 2026 22:39
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
16. května 2026 20:55
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
Hudebníci se v tomto týdnu rozloučili s geniálním hitmakerem Oskarem Petrem, autorem slavných písniček z repertoáru Lucie, Davida Kollera či Anety Langerové. Petr zemřel na konci dubna, bylo mu 73 let.
Zdroj: Lucie Podzimková