Vatikán - Papež František se dnes omluvil jménem církve za nedávné "skandály", neupřesnil ale, jaké skandály v Římě a Vatikánu má na mysli. Mluvčí papežského státu mlčí, média spekulují.
"Ježíš je realista a říká, že je nevyhnutelné, že se skandály stávají, ale běda tomu, kdo takový skandál způsobí," řekl papež. Podobná prohlášení jsou z úst nejvyššího představitele katolické církve velice výjimečná.
"Než zahájím tuto promluvu, rád bych vás jménem církve poprosil o odpuštění za skandály, které se staly v Římě i Vatikánu v poslední době. Prosím za odpuštění," uvedl podle agentury ANSA František. Podle agentury Reuters se mu dostalo velkého potlesku, AP označuje odezvu tisíců věřících přítomných na Svatopetrském náměstí spíše za zaraženou.
Víc už prý papež nedodal. AP nicméně připomíná, že katolická církev se dostala v poslední době na čelní stránky novin v různých souvislostech. Kvůli skandálu kolem proplácení výdajů na oficiální pohoštění a po kritice, kterou církev adresovala městu za údajnou nepřipravenost na miliony poutníků mířících od prosince do Říma, nedávno rezignoval starosta Říma Ignazio Marino.
Těsně před nedávným setkáním (synodou) k rodinným otázkám navíc vystoupil přední církevní teolog, oznámil, že je gay a se svým partnerem po boku kritizoval údajnou homofobii v katolické církvi. Poté byl zbaven své funkce ve Vatikánu.
Podle Reuters mohl papež narážet také na kauzu, o které psala italská média minulý týden a která se týkala farnosti v jedné zámožné římské čtvrti. Místní farníci se obrátili na místní církevní vedení s dopisem naznačujícím, že jeden z duchovních se v blízkém parku stýkal s mužskými prostituty. Farníky pak podle italského tisku rozzlobilo zjištění, že církev tuto záležitost vyřešila pouze přesunem duchovního.
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Aktuálně se děje
před 4 minutami
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
před 50 minutami
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
před 1 hodinou
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
před 2 hodinami
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
před 3 hodinami
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
před 3 hodinami
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
před 4 hodinami
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
před 5 hodinami
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
před 6 hodinami
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
před 7 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
před 7 hodinami
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
před 8 hodinami
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
před 9 hodinami
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
před 9 hodinami
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
před 11 hodinami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
Sociální sítě Facebook a Instagram postihl rozsáhlý globální výpadek, který v pátek zasáhl uživatele v mnoha zemích světa. Podle specializovaných serverů pro sledování výpadků a stížností na konkurenčních platformách hlásili lidé potíže s přístupem do aplikací i k webovým stránkám.
Zdroj: Libor Novák