Bělehrad - Na balkánské trase, kudy nyní proudí do Evropy nejvíce uprchlíků, to není žádný med. Situaci běžencům komplikuje počasí, katastrofální hygienické podmínky a omezení na hranicích.
Na severu Srbska, kde ve vesnici Adaševci u srbsko-chorvatského hraničního přechodu Šid působí i český tým iniciativy Pomáháme lidem na útěku, v neděli napadl sníh. "Stále nejsou připravené kapacity na takovéto počasí. Pokud by se uzavíraly hranice a opět napadl sníh, jsou zde vyhovující podmínky maximálně pro desetinu očekávaných uprchlíků," upozornil koordinátor Jan Skalík.
Autobusy přivážejí z jihosrbského Preševa do Adaševců denně až tři tisíce lidí. Ti pak čekají na vlaky, které je odvážejí dál do Chorvatska. "Rozdáváme jim teplé oblečení, vodu, hygienické potřeby a informujeme je, kde jsou a co je dál čeká," uvádí Skalík.
Pro tisíce lidí je podle něj k dispozici jen jeden kohoutek s užitkovou vodou a jedna cisterna s pitnou vodou. Mobilní záchody nejsou čištěné, a jsou proto při vysokém počtu procházejících lidí nepoužitelné.
Zdroj: YouTubeI v Srbsku se připravují na to, že země na migrační trase budou dál umožňovat průchod výhradně uprchlíkům z válečnými konflikty postižených oblastí. Ostatní běženci, kteří na srbském území uváznou, mají být soustředěni ve třech centrech - Krnjača, Dimitrovgrad a Principovac. Podle českých dobrovolníků ale ani Dimitrovgrad ani Principovac nejsou na zimu připravené, chybí tam vytápění.
Server BalkanInsight upozornil na svízelnou situaci migrantů také na řecko-makedonské hranici. Makedonie už čtvrtý den pouští do země jen utečence ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Na řecké straně u přechodu Idomeni/Gevgelija je v současné době několik tisíc lidí, kteří protestují a dožadují se volného průchodu. Domů se prý už vrátit nemohou.
Pět mužů, kteří tvrdí, že jsou Íránci, si dnes podle agentury AFP na protest sešilo ústa. Několik dalších demonstrovalo tím, že se v chladném deštivém počasí svléklo do půli těla.
Ředitel bělehradského Centra na ochranu a pomoc žadatelům o azyl Radoš Djurović dnes agentuře APA řekl, že v posledních dnech přichází do Srbska o 2000 migrantů méně. Pokles je prý patrný od té doby, co jsou od poloviny předchozího týdne do Srbska pouštěni jen uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.
Související
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
uprchlíci , Srbsko , makedonie
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
před 1 hodinou
Bič na potravinářské firmy: Zmenšováním balení klamou zákazníky, rozhodl soud
před 2 hodinami
Trumo jedná v Číně o Íránu, Na dotazy ohledně Tchaj-wanu odmítl odpovědět
před 3 hodinami
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
před 4 hodinami
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
před 4 hodinami
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
před 5 hodinami
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
před 7 hodinami
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
včera
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
včera
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
včera
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
včera
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
včera
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
včera
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
Americký prezident Donald Trump přicestuje ve středu večer do Pekingu na první návštěvu šéfa Bílého domu v Číně po téměř deseti letech. Cílem ostře sledovaného summitu s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem je upevnění mocenských pozic oslabených probíhající válkou v Íránu. Prezidenta doprovází delegace technologických gigantů včetně Elona Muska (Tesla) a Tima Cooka (Apple), přičemž se očekává oznámení významných obchodních kontraktů.
Zdroj: Libor Novák