Washington - Navzdory probíhajícímu vyšetřování je stále ohledně sestřelení civilního letu MH17 nad Ukrajinou mnoho nejasností. Ačkoliv se opakovaně objevily informace ukazující na Rusko jako na viníka, investigativní novinář Robert Parry upozorňuje, že pravda může být zcela jiná.
Odkud se střílelo?
Největším problémem vyšetřování ohledně sestřelení civilního letounu malajských aerolinek nad Ukrajinou, ke kterému došlo 17. července 2014, je podle Parryho neustálé mlžení a zatajování informací.
Nizozemští vyšetřovatelé a americká vláda podle něj úmyslně odmítají poskytnout konkrétní informace, a to i rodinám obětí.
„Co je ještě záhadnější, nizozemští vyšetřovatelé naznačili, že Bezpečnostní rada Nizozemska nepožádala Spojené státy o radarové snímky, ačkoliv ministr zahraničí John Kerry jen tři dny po neštěstí uvedl, že americká vláda má v rukou data označující místo, ze kterého měla být odpálena raketa, která letadlo sestřelila," uvádí Parry.
Poukazuje na fakt, že ačkoliv tedy Spojené státy ústy Kerryho tvrdily, že místo odpalu znají, nizozemští vyšetřovatelé uvádí, že by jej měli identifikovat „v druhé polovině roku."
Kdo střílel?
Podle Parryho informací ukrajinské úřady tvrdí, že jejich hlavní radary byly vypnuté kvůli údržbě a mají tak dostupné pouze sekundární snímky, které zobrazují civilní letoun. Ruské úřady naopak uvedly, že mají data, která naznačují, že na MH17 mohl střílet ukrajinský letoun.
Parry také uvádí, že je v kontaktu s rodinami obětí, které opakovaně požadovaly konkrétnější informace, ale všechny odpovědi, které dostaly, byly vágní a nic neříkající.
Podle Parryho jde o úmyslný krok, který má za cíl podporovat protiruskou propagandu. „Nechává to prostor pro veřejně rozšířený dojem, že za smrt 298 lidí jsou zodpovědní etničtí Rusové a ruský prezident Vladimír Putin," vysvětluje Parry a dodává, že právě tato obvinění vznesl po tragédii John Kerry, kterého pak následovali další politici a západní média.
„Jakmile se tento názor zakořenil, ve Washingtonu o vyjasnění záhady přestal být zájem, obzvláště poté, co se objevily důkazy, které ukazovaly na části ukrajinské armády. Nizozemská zpravodajská služba (a americká zpravodajská služba to implicitně potvrdila) například uvedla, že jediné funkční protiletadlové raketové systémy BUK na východní Ukrajině 17. července 2014 byly pod kontrolou ukrajinské armády."
Navzdory různým spekulacím podle Parryho rebelové neměli raketový systém BUK ve své výzbroji, což podle něj zprávy různých zpravodajských agentur potvrzují.
Proč střílel?
„Takže by možná nejlogičtějším vysvětlením bylo, že ukrajinská armáda, která byla v té době zapojena do útoku na východě a obávala se možné ruské invaze, přemístila své systémy BUK na frontu a nedostatečně vycvičená posádka vystřelila raketu na domnělý ruský letoun, čímž omylem sestřelila let MH17," uvádí Parry.
Podle něho k takovému závěru došlo i americké zpravodajství, ale oficiálně pokračuje v ukazování na Rusko, protože se na vyšetřování podílí i Ukrajina. „Je tu možný střet zájmů, protože Ukrajina preferuje, aby veřejnost z případu MH17 i nadále obviňovala Putina."
To se podle něj shoduje i se zájmy Spojených států, které událostí okolo sestřelení MH17 využily k uvalení sankcí na Rusko.
Psali jsme:„Obvinění proti Rusku také podporovala propagandistická média, jako je například britský server Bellingcat, který spolupracoval s mainstreamovými západními médii na dalším obviňování Moskvy a Putina – zatímco nizozemští vyšetřovatelé chodí kolem horké kaše a odmítají zveřejnit cokoliv, co by případ vyjasnilo," dodává Parry.
Související
Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli
Rusové v Haagu konspirují, tvrdí Kyjev. Pokračuje líčení u ICJ v kauze sestřeleného letu MH17
Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) , Ukrajinská krize , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák