Zemřel armádní šéfkonstruktér Savin (†96), otec ruských hvězdných válek

Moskva - V neděli ve věku 96 let zemřel ruský vědec a konstruktér Anatolij Savin, označovaný za "otce ruských hvězdných válek". Největší proslulost získal díky vývoji obranných systémů pro potřeby ruské protivzdušné obrany.

Nekrolog podepsaný premiérem Dmitrijem Medveděvem dnes zveřejnila agentura TASS.

Savin působil ve velké ruské zbrojovce Almaz-Antej jako šéfkonstruktér, v minulosti se významně podílel i na výrobě zařízení na obohacování uranu a plutonia pro zbrojní potřeby.

Je autorem stovek vynálezů a konstrukčních řešení a stál u zrodu ruského systému včasného varování a obrany před útokem vedeným z kosmu.

Podle ruské agentury TASS vývoji moderních zbraní věnoval celý svůj život, byl držitelem čtyř Leninových a tří Stalinových řádů.

Anatolij Savin Rusko vesmir

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy