Sestřelení MH-17: Nechceme slyšet pravdu a radši nasloucháme lžím, varuje novinář +VIDEO

Kyjev – Navzdory některým novým informacím a videím se stále nepodařilo nalézt jednoznačný důkaz o tom, kdo 17. července 2014 nad Ukrajinou sestřelil Boeing 777 a zabil všech 298 lidí na palubě. Robert Parry, americký investigativní novinář, tvrdí, že důkazy hovořící pro vinu proruských separatistů nejsou důvěryhodné.

Nové video

Parry se domnívá, že Západ dělá vše pro to, aby vinu dále shazoval na ruského prezidenta Vladimíra Putina, ačkoliv je v případu stále mnoho neznámých a „americká vláda stále zadržuje své důkazy".

Parry komentuje nově zveřejněné video (viz níže), které zachycuje přepravu raketového systému BUK na východě Ukrajiny jen několik hodin po sestřelení letadla. To podle něj vyvolalo další vlnu obviňování Ruska, ale ve skutečnosti dokazuje jen velmi málo, protože může nahrávat i teorii, se kterou přišel ruský výrobce tohoto systému, Almaz-Antej.

„I za předpokladu, že jde skutečně o ten systém BUK, který vystřelil raketu, která zničila MH-17, místo, na kterém je na videu zachycen, se nachází na západ jak od místa odpalu, které vypočítal ruský výrobce BUK a umístil ho do okolí vesnice Zaroščenske (která tehdy byla pod kontrolou Ukrajiny), tak i od zóny o velikosti 320 čtverečných kilometrů, kterou určili nizozemští vyšetřovatelé."

„Jinými slovy, je otázkou, kde se systém před odpálením jedné ze svých raket zastavil – za předpokladu, že právě tento systém BUK byl k vystřelení rakety použit," tvrdí Parry.

Důkazy proti Ukrajině

Parry také tvrdí, že ačkoliv investigativní server Bellingcat našel satelitní snímky systému mířícího na východ směrem k Rusku, chybí zde snímky, kde se BUK pohybuje opačným směrem – tedy od Rusů směrem k proruským separatistům.

Psali jsme: Průlom ohledně sestřelení MH-17? Objevily se nové důkazy
Skutečný příběh sestřelení MH-17: Dokument vnáší do tragédie světlo
 

To podle něj nahrává posudkům západních zpravodajských agentur, podle kterých byly systémy BUK, které byly 17. července 2014 na Ukrajině v provozu, pod kontrolou ukrajinské armády.

Upozorňuje, že to potvrzuje jak zpráva nizozemských zpravodajských služeb, která byla zveřejněna minulý rok v říjnu, tak i dřívěji zveřejněný vládní posudek, který obsahoval seznam zbraní, které Rusové rebelům poskytli – systém BUK zde uveden nebyl.

Podotýká také, že 17. července vedla ukrajinská armáda silnou ofenzívu proti pozicím separatistů na severu, takže se frontové linie neustále posouvaly, a je tak těžké určit, které místo bylo v kterou chvíli pod kontrolou Ukrajiny a které pod kontrolou rebelů.

Šlo o atentát na Putina?

Parry dále tvrdí, že se od zdroje napojeného na americkou zpravodajskou službu dozvěděl, že USA nemají žádné důkazy, které by naznačovaly zapojení Ruska do celé tragédie. „Tento zdroj uvedl, že předběžné informace naznačovaly, že za to byl zodpovědný nedisciplinovaný tým ukrajinské armády," podotýká.

Odsuzuje proto současný postoj americké vlády i fakt, že jen tři dny po nehodě americký ministr zahraničí, John Kerry, tvrdil, že USA vědí, kdo je zodpovědný. Kritizuje ji také za fakt, že i nadále své informace tají.

„Zdroj, který získával informace od analytiků amerických zpravodajských služeb mi prozradil, že důvod, proč USA mlčí, je, že detailnější důkazy ukazují na odtrženou část ukrajinské armády, která byla napojená na nekompromisního ukrajinského oligarchu. Motivem mohl být i pokus o sestřelení letadla prezidenta Vladimíra Putina, když se vracel ze státní návštěvy v Jižní Africe," uvádí Parry.

„V takovémto scénáři by byl ukrajinský bojový letoun v blízkosti (jak uvedlo několik svědků na zemi) jako pozorovatel, aby identifikoval cíl. Ale Putinovo letadlo, které mělo podobné označení jako MH-17, letělo severnější cestou a bezpečně přistálo v Moskvě."

Vítězství propagandy?

Podle Parryho by takovémuto scénáři odpovídaly i některé důkazy, včetně toho, že se podezřelý systém BUK přesouval na jih co nejblíže k území pod kontrolou rebelů, nebo dokonce přímo na něj.

„Pokud byl Putin cílem, útočníci by potřebovali rozšířit zmatek ohledně toho, kdo byl zodpovědný, aby se vyhnuli obrovskému protiúderu Moskvy. Perfektní krycí historkou by bylo tvrzení, že Putinovo letadlo omylem sestřelili jeho spojenci, etničtí Rusové, nebo dokonce jeho vlastní jednotky," podotýká Parry.

Dále připomíná, že ať už je pravda jakákoliv, nemění to nic na tom, že americké tajné služby zjevně vědí více, než jsou ochotny přiznat a sdělit veřejnosti.

„Jinými slovy, bez ohledu na pravdu ohledně sestřelení MH-17 se tato tragédie stala propagandistickým zlatým dolem proti Rusku a Putinovi; ačkoliv americká vláda tají skutečné důkazy, které by mohly odhalit, kdo přesně byl za ni odpovědný," uzavírá Parry.

Související

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli

Dnes, 17. července 2023, si svět připomíná deváté výročí tragického sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 známého pod číslem MH17 nad východním Ukrajinou. Tato událost si vyžádala životy všech 298 osob na palubě a zanechala trvalou bolest a smutek v srdcích jejich rodin a blízkých. Sestřelení MH17 se stalo jedním z nejhorších incidentů v dějinách civilního letectví a i když za něj soudy vynesly přísné tresty, je nepravděpodobné, že by si je odsouzení někdy odpykali.

Více souvisejících

Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) Ukrajinská krize Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy