Kyjev - Ukrajinská pilotka a poslankyně Nadija Savčenková se po svém propuštění z ruského vězení okamžitě zapojila do ukrajinského politického života. V rámci rozhovoru pro americký server Voice of America se vyjádřila k některým klíčovým otázkám, které se ukrajinské krize týkají.
„Neexistují špatné národy"
Savčenková zdůraznila, že proti Rusku jako zemi a národu nic nemá. „Řekla jsem to již stokrát a budu to dál opakovat: neexistují špatné národy, jen špatní lidé. A ti jsou bohužel všude. Ale dobří lidé jsou také všude. Když jsem dostala do vězení prvních pět dopisů, tři byly z Ukrajiny a dva z Ruska. A lidé mi z Ruska nepsali o nic méně než lidé z jiných částí světa," uvedla.
„Dokonce i mezi dozorci ve vězení jsou tito stejní dobří lidé. Bylo velmi hezké uvědomit si to a vědět, že čistě na lidské úrovni tu žádná nenávist není. V lidech se probouzí nepřátelské pocity jen tehdy, když jsou manipulovaní a ovládání. Jinak ale lidé mají jako druh tendenci milovat svého bližního," vysvětlila Savčenková.
Pomoc pro Ukrajinu
Vyjádřila se také ke kritice, které čelí za své výroky, že je s vůdci separatistů možné jednat. „Když jsou lidé, kteří ztratili víc než kdokoliv – své vlastní syny, připraveni spolu mluvit, jaké právo mají intrikáni nebo politici tvrdit, že to možné není? Vždycky je to možné."
Savčenková dále vyzvala Západ, aby upravil protiruské sankce tak, aby méně ubližovaly běžným Rusům a více se zaměřily na konkrétní osoby v rámci režimu, kterých se současné sankce dle jejího názoru téměř netýkají.
Ukrajina také podle ní potřebuje humanitární pomoc, ta by se ale neměla jen omezit na materiální pomoc jako takovou. „Nechci, aby nám jen dali ryby. Chci, abychom dostali udici a aby nás naučili, jak bojovat s korupcí a jak se vydat správným směrem."
Ukrajina a NATO?
Savčenková se na závěr rozhovoru také vyjádřila k problematice možného vstupu Ukrajiny do NATO.
„Dříve jsem byla proti – to bylo v roce 2006; teď si myslím, že by asi měla (vstoupit do NATO). Ale i když to uděláme správně, stejně musíme očekávat zradu: Rusko také slíbilo, že naše území po jaderném odzbrojení (Ukrajiny v roce 1994) ochrání, ale teď nám vrazilo nůž do zad."
„Ale když máte velké množství spojenců, není třeba se tolik bát, že budete zrazeni. Když vás zradí jeden, ostatní zůstanou. A proto si myslím, že by Ukrajina měla do NATO asi vstoupit," dodala.
Související
Savčenková utržila zdrcující porážku, ve volbách získala jen osm hlasů
Savčenková byla propuštěna z vazby. Neuteču, slibuje kontroverzní politička
Naděžda Savčenková (ukrajinská pilotka) , Ukrajinská krize , NATO
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Předpověď počasí: Co přinese první květnový prodloužený víkend?
včera
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
včera
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
včera
EP schválil obří, dvoubilionový rozpočet. Kde na něj vzít? Zdaňte hazard, kryptoměny a Google, navrhují poslanci
včera
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
včera
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
včera
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
včera
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
včera
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
včera
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
včera
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
včera
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
včera
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
včera
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
včera
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
včera
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
včera
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
včera
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
včera
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
Poslední dny zbývají z letošního dubna, už v pátek se rozběhne květen. Není tak divu, že meteorologové už tuší, jak v Česku bude po většinu následujícího měsíce. Prozradili to v nejnovějším měsíčním výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě