Zrušení unijních víz pro Gruzínce? Je to vábnička, odrazuje Abcházie své občany

Tbilisi - Abcházie varovala své občany, že se jich netýká zrušení víz pro gruzínské občany při cestách do Evropské unie, ačkoliv Tbilisi tvrdí opak. Gruzie pokládá separatistickou Abcházii za "okupované území".

Nezávislost Abcházie a Jižní Osetie, vyhlášenou po krátké rusko-gruzínské válce v srpnu 2008, uznalo kromě Moskvy jen několik malých států v Latinské Americe a Tichomoří.

Šéf gruzínské diplomacie Michail Džanelidze prohlásil, že zrušení víz mohou využít i gruzínští občané ze separatistických oblastí, v nichž jsou rozmístěny ruské jednotky.

Psali jsme: Rusko posílilo kontrolu hranic s Běloruskem. Odveta za Lukašenkův dekret?  

"Je zjevné, že se gruzínské úřady rozhodly využít ještě jednu vábničku na občany Abcházie v podobě liberalizace vízového režimu se státy EU. Avšak rozhodnutí zrušit víza se může týkat výlučně občanů Gruzie a nijak se netýká občanů Abcházie," uvedlo abcházské ministerstvo zahraničí.

"Není pochyb, že tento nový pokus Tbilisi zavléct občany naší země do Gruzie je stejně jako všechny předchozí odsouzen k neúspěchu,"  dodalo abcházské ministerstvo.

Související

Tbilisi, Gruzie

Gruzie se odklání od euroatlantických spojenectví. Stojí za tím rostoucí vliv Ruska či chyba Západu, ukazuje analýza

Gruzie se postupně odklání od euroatlantické integrace. Stojí za tím napříč gruzínskou společností úspěšná ruská propaganda a ignorace Západu. Když Rusové v roce 2008 na Gruzii zaútočili, přišla od NATO a USA jen vlažná aktivita. Letos přední představitel země nedostal pozvánku na alianční summit ve Vilniusu a NATO se věnovalo především Ukrajině, což mohlo tamní vládu ještě více demotivovat od spolupráce se Západem. 
Dmitrij Medveděv

Ukrajinou to neskončí. Medveděv mluví o anexi dalších území

Rusko by mohlo anektovat gruzínské regiony Abcházie a Jižní Osetii v případě, že bude mít k tomu dostatečné důvody. Uvedl to místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv v článku pro ruský týdeník Argumenty i fakta, píše server Sky News.

Více souvisejících

Gruzie Abcházie víza

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy