Putinovi zbývá rok, dva? Muž z Kremlu otevřeně promluvil

NÁZOR - Koncem roku 2016 vše jen ne zapomenutý Alexej Navalnyj oznámil svou prezidentskou kandidaturu, čímž dostal ruskou politiku do záře reflektorů, deklaruje někdejší poradce ruských prezidentů, politolog Gleb Pavlovskij. V komentáři pro server Moscow Times připouští, že Navalného kampaň byla sice nejdelší v ruské historii, avšak pokládá otázku, zda jsou Navalným organizované protesty skutečně důkazem, že Vladimir Putin ztrácí své mocenské postavení.

Putin se stal namísto zprostředkovatele překážkou

Putin pochopitelně svou pozici neztrácí, konstatuje politolog a klade otázku, proč má tedy cenu se o záležitosti vůbec bavit. Poukazuje že na síti Telegram jsou političtí analytici posedlí zvěstmi z Putinova okolí, byť tyto úniky z Kremlu již neodrážejí politickou realitu a ruští vládní představitelé se pouze snaží obléci starému prezidentovi nové šaty, což je úkol natolik nezajímavý, že i studenty z Kazaně bylo nutné přemlouvat, aby se sešli s Putinem.

Do ruských regionů jsou vysíláni na pomoc nejrůznější poradci, avšak podle Pavlovského není zřejmé proč. "Zvolení Putina v Putinově Rusku je asi tak obtížné, jako harpunovat velkou rybu v hodně malém sudu," nebere si servítky odborník. Soudí, že klíč k pochopení selhání ruské politiky neleží v samotném Putina, ale v jeho fatálně slabém vládním kabinetu.

Řešení problémů bývalo snadné a spočívalo v tom, že Putin vyslal jednoho ze svých přátel promluvit s jiným a následně je přiměl podat hlášení, vysvětluje expert. Dodává, že nyní, když se finance tenčí, se nelze příliš diskutovat a stavět do role arbitra, byť Putin pochopitelně nemůže zcela přestat dohlížet na zájmy ruské elity.

Rozdíl oproti minulosti spočívá v tom, že Putin se v tomto procesu stal z zprostředkovatele překážkou, jelikož ho nikdo nemůže zastoupit, aniž by zpochybnil jeho autoritu, uvádí politolog. Podotýká, že způsob organizace mocenské hierarchie v Rusku bude výzvou a špatným vtipem pro příštího prezidenta, protože každému je jasné, že Putin sice může předat kódy k jaderným zbraní, ale nikdy se nevzdá své role hlavního arbitra.

Zároveň osud Putinova nejdůvěrnějšího okruhu zcela závisí na setrvání současného prezidenta v Kremlu, a proto je pro tyto osoby primární prodlužovat Putinovo setrvávání v úřadu, nastiňuje Pavlovskij. Doplňuje, že není místo, kde by se dalo debatovat o otázce nástupnictví - rozhodně ne v Kremlu, možná tak na jachtě daleko na moři mezi partičkou miliardářů -, přičemž důsledkem je rovněž malý progres v další důležité otázce, která zní, kdo povede po volbách vládu.

"Kdokoliv nahradí premiéra Dmitrije Medveděva bude automaticky považován za zamýšleného Putinova nástupce," píše politolog. Konstatuje, že taková osoba se přirozeně bude snažit posílit vládu, zatímco Putin může pochopitelně držet tyto snahy v šachu, byť oslabování kabinetu znemožní prosazení mimořádně potřebných reforem.

Kremelské drama s nejistým koncem      

Jako příklad uvádí odborník neúspěch Putinových "květnových dekretů", kdy Putin nejprve přijal nerealisticky ambiciózní reformní program, ale následně zbavil vládu možnosti jednat bez toho, aniž by na ni sám neustále a s podezřením dohlížel.

Pavlovskij vzpomíná na své působení v Kremlu za Borise Jelcina, kdy se chápalo, že výběr nástupce je více než volba jména, a proto Jelcin připravil pro svého následovníka veškeré potřebné mechanismy a zdroje, a to ještě dříve než věděl, kdo ho nahradí. Taková příprava se nyní neodehrává, soudí politolog. Dodává, že před březnovými prezidentskými volbami tak Kreml tíží otázka, o které nelze veřejně diskutovat: kdo přijde po Putinovi?   

Program pro nadcházejících šest let musí být ještě vytýčen, ale jeho hlavní nástroj - silná exekutiva - již nyní chybí, kritizuje odborník. Konstatuje, že Medveděvův vratký kabinet nemá sílu činit cokoliv podstatného, avšak i tak bude sloužit jako aréna pro boj okolo slábnoucího prezidenta, a pokud bude tak nestabilní vláda pověřena realizací reforem, země se může ocitnout v ohromné bouři administrativního chaosu.

"Tak vnitřně nestabilní vládnoucí režim nebude existovat déle než rok, dva," očekává Pavlovskij. Domnívá se, že Putin již není řešením žádného problému, jemuž Rusko čelí, a nedokáže vyřešit ani otázku výběru vlastního nástupce. Putin sám představuje problém i pro své nejbližší okolí, které však bez něj nemůže existovat, a dříve či později tato politická hra bez pravidel a sudích, na kterou poukazuje Navalnyj, vypluje na povrch, soudí politolog.

Zlomové konflikty v tomto kremelském dramatu jsou nevyhnutelné do stejné míry, jako je nejasné jeho celkové řešení, deklaruje závěrem expert.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Dmitrij Medveděv Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy