Moskva/Buenos Aires - Nedávný skandál kolem nálezu kokainu v areálu ruského velvyslanectví v Buenos Aires nabral nový směr. Média obvinila kremelskou vládní letku, že měla kontraband dopravit z Argentiny do Ruska. Moskva obchod s narkotiky obratem popřela.
Minulý týden se v ruském tisku objevily zprávy, že při společné akci argentinských a ruských vyšetřovatelů policie v jedné z budov ruské ambasády v Buenos Aires našla 400 kilogramů kokainu. Droga byla uložena ve dvanácti kufrech, které měly být dopraveny do Ruska jako diplomatická zavazadla.
Podle agentury Interfax pašeráckou akci zorganizovala skupina bývalých zaměstnanců velvyslanectví, kterou řídil pracovník ambasády Andrej Kovalčuk. Do aféry je podle některých médií zapleten první tajemník ruského velvyslanectví Oleg Vorobjov, jehož jméno vyšetřovatelé zaznamenali v odposleších telefonických hovorů bandy. Kovalčukovi se podařilo uprchnout do Německa, Rusko na něj vydalo mezinárodní zatykač.
Agentura RBK nyní oznámila, že drogy měl do Ruska dopravit letoun Il-96, který je součástí speciální vládní letky zvané Rossija. Letecký oddíl spravuje kancelář ruského prezidenta Vladimira Putina. Stroj agentura identifikovala s pomocí webových stránek russianplanes.net sledujících pohyb ruských letadel. Záznam o letu vládního letadla do Buenos Aires krátce nato z portálu zmizel, později se tam objevila zpráva, že web russianplanes.net je "z vlastní iniciativy a s konečnou platností" uzavřen.
Mluvčí prezidentské kanceláře Jelena Krylovová dnes jakoukoli souvislost skandálu s vládní letkou popřela. Informace webu monitorujícího letový provoz je podle ní nesprávná a fotografie letadla mohla prý být zfalšována.
Související
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
Rusko , argentina , Drogy , diplomacie
Aktuálně se děje
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
7. srpna 2026 13:11
Trump podepsal zavedení nových cel
7. srpna 2026 12:00
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
7. srpna 2026 10:50
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák