Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko očekává, že první dodávka obranné výzbroje ze Spojených států dorazí na Ukrajinu během příštích týdnů. Podle neoficiálních informací mají USA dodat 210 protitankových střel a 35 odpalovacích zařízení v hodnotě 47 milionů dolarů (977 milionů Kč). Počítá se rovněž se zásilkou velkorážných pušek za 41,5 milionu dolarů.
Informace o dodávkách amerických zbraní pro ukrajinskou armádu se v médiích objevily koncem loňského roku a vyvolaly překvapení. Předchozí americká vláda totiž armádní dodávky pro Kyjev odmítala schválit. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí zahájení dodávek potvrdil a prohlásil, že vývozní povolení budou vydávána "případ od případu".
Rusko už v prosinci rozhodnutí americké vlády kritizovalo a upozornilo, že dodání zbraní Kyjevu může na Donbasu rozpoutat další krveprolití. Krok podle Moskvy podkopává realizaci minských mírových dohod z roku 2015.
K možnosti urovnání krize na Donbasu se dnes v Moskvě vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Připomněl, že sílí hlasy volající po zorganizování mírové mise, která by na východě Ukrajiny zajistila dodržování příměří. Ruská média spekulují o povolání několika tisíc vojáků z neutrálních evropských států a zemí, které jsou Rusku přátelsky nakloněny, například z Řecka.
Putin dnes mezinárodní kontrolu Donbasu připustil s tím, že Moskva "přinejmenším není proti". Podmínkou ale podle prezidenta je přímé jednání s každou z bojujících stran, tedy i s představiteli povstaleckých republik. Takový scénář zatím Kyjev odmítá.
Porošenko dnes poprvé zareagoval na Putinovu lednovou nabídku, aby si Ukrajinci odvezli vojenskou techniku, kterou zanechali na Krymu, anektovaném Ruskem v březnu 2014. "Určitě jsme připraveni převzít lodě z Krymu - ale jedině spolu s Krymem," prohlásil ukrajinský prezident, přesvědčený že jde o jednomyslný postoj ukrajinské vlády i společnosti.
Související
Katastrofální chyba Kyjeva. Porošenko promluvil o setkání Zelenského s Trumpem
"Ve volbách by prohrál." USA tlačí na Kyjev, aby vyměnil Zelenského. Diktátor není, volby nebudou, vzkazuje opozice
Petr Porošenko , Ukrajina , Ukrajinská krize , Rusko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
včera
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
5. června 2026 22:00
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
5. června 2026 21:11
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
5. června 2026 20:28
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
5. června 2026 19:42
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
5. června 2026 18:59
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
5. června 2026 18:15
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
5. června 2026 17:37
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
5. června 2026 16:53
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
Válečný konflikt v Íránu má drtivé dopady na globální zásobování potravinami a miliony lidí kvůli němu čelí akutnímu hladu. Světový potravinový program (WFP) Organizace spojených národů oznámil, že naplno nastává krizový scénář, před kterým organizace varovala již v březnu. Tehdy analytici odhadovali, že pokud blízkovýchodní konflikt povede k prudkému růstu cen ropy, může do stavu akutního nedostatku jídla upadnout až 45 milionů obyvatel planety.
Zdroj: Libor Novák