Kyjev - Agenti ukrajinské tajné služby SBU dnes provedli domovní prohlídku v sídle ukrajinské pobočky ruské státní tiskové agentury RIA Novosti v centru Kyjeva. Zadrželi přitom šéfa pobočky. Úřady podle generálního prokurátora Jurije Lucenka mají důkazy o spáchání vlastizrady pracovníky agentury. Kreml zákrok ukrajinských úřadů kritizoval jako "naprosto hanebný a donebevolající" a pohrozil odvetou.
Razie se podle agentury AFP zaměřila také na televizi RT (známou spíše pod anglickým názvem Russia Today), která patří do stejné mediální skupiny jako RIA Novosti. Na Ukrajině je vysílání RT zakázané, podobně jako dalších ruských státních televizí. Šéfka stanice Margarita Simonjanová oznámila, že agenti SBU vtrhli do pobočky, se kterou od té doby není spojení.
"Tyto kroky odporují všem normám a pravidlům, zaslouží si nejtvrdší odsouzení od mezinárodních organizací," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Vytknul přitom ukrajinskému vedení, že utlačuje "svobodu slova a svobodu tisku", což Rusko "co nejrozhodněji odsuzuje".
Pokud jde o možnou odvetu, Moskva podle mluvčího přijme reciproční opatření až získá podrobnější informace o tom, co se v Kyjevě stalo. Každopádně Kreml je odhodlán "maximálně hájit zájmy" svých médií.
SBU zákrok zdůvodnila "odhalením sítě mediálních struktur kontrolovaných Ruskou federací" a "využívaných zemí-agresorem v rámci hybridní informační války proti Ukrajině", řekla agentuře Interfax-Ukrajina mluvčí SBU Olena Hitljanská. Později dodala, že SBU po ukončení vyšetřovacích úkonů zveřejní získané důkazy. "Prosím vyčkat několik hodin!" uvedla.
SBU později upřesnila, že ředitel kyjevské pobočky RIA Novosti, v ukrajinské transkripci Kyryl Vyšynskyj (v ruské Kirill Vyšinskij), plnil pokyny k záškodnickým informačním akcím, nejprve na podporu ruské anexe Krymu, později na podporu separatistů na východě Ukrajiny. Podle SBU k tomu disponoval 53.000 eury (asi 1,3 milionu Kč) měsíčně, zasílanými přes Srbsko. SBU podezírala Vyšynského jako ukrajinského občana, ale při domovní prohlídce odhalila i ruský pas. Novináři podle agentury Interfax hrozí na Ukrajině deset až 15 let vězení.
Kyjev vyčítá Rusku anexi Krymu a okupaci části východoukrajinského Donbasu, ovládaného proruskými separatisty. Moskva své zapojení do konfliktu v Donbasu, který si od dubna 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých, stále popírá.
Razie v kancelářích RIA Novosti podle webu ruského deníku Moskevskij komsomolec začala již ráno a agenti SBU podnikli domovní prohlídky také v bytech novinářů z RIA Novosti, a to jak ruských, tak ukrajinských.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podle listu Kommersant prohlásil, že bude požadovat přístup k zadrženým ruským novinářům, a vyzval Spojené státy a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby na kroky ukrajinských úřadů zareagovaly.
RIA Novosti patří do skupiny Rossija segodňa, jejíž šéf Dmitrij Kiseljov vyzval ukrajinské úřady, aby okamžitě propustily Višinského na svobodu a skončily pronásledování médií.
"Není to první případ, kdy kyjevský režim popírá základní práva a svobody, zaručené novinářům," prohlásil Kiseljov, pokládaný za předního propagandistu Kremlu. "Obrátíme se na mezinárodní organizace, včetně novinářských a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, abychom napomohli k ukončení pronásledování novinářů na Ukrajině," dodal.
Agentura Interfax dala razii v Kyjevě do souvislosti s tím, že ruský prezident Vladimir Putin má dnes slavnostně otevřít most spojující Krym s Ruskem.
Související
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
Ukrajina , Kyjev , RIA Novosti , Rusko
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
před 1 hodinou
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
před 2 hodinami
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
před 2 hodinami
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
před 3 hodinami
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
před 4 hodinami
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
před 5 hodinami
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
před 6 hodinami
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
před 6 hodinami
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
před 7 hodinami
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
před 8 hodinami
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
před 9 hodinami
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
Až 18 let může za mřížemi strávit muž, jehož policisté v tomto týdnu obvinili z nedělní vraždy ženy v centru Českých Budějovic. Násilnému činu předcházely dlouhodobé neshody mezi partnery. Jeden z nich se rozhodl pro naprosto nepochopitelné řešení.
Zdroj: Jan Hrabě