Řím - Papež Benedikt XVI. v neděli oznámil, že v hrobce v Bazilice svatého Pavla za hradbami v Římě byly objeveny zbytky lidských kostí. Podle testů patří člověku, který žil v prvním nebo druhém století našeho letopočtu, informuje agentura Reuters.
"Vypadá to, že (nálezy) potvrzují tradici, o níž se nikdy nediskutovalo – že se v chámu nacházejí tělesné pozůstatky apoštola Pavla," řekl papež v předvečer svátku svatého Pavla a Petra. Podle papeže udělali archeologové do sarkofágu nepatrnou dírku, která umožnila prozkoumat jeho obsah. Uvnitř objevili "stopy lněného oděvu v purpurové barvě se zbytky pravého zlata a modře zbarvenou tkaninu".
"Také byly objeveny zbytky zrnek červeného kadidla a stopy bílkovin a vápence. Kromě toho archeologové našli nepatrné zbytky kostí, které byly testovány uhlíkovou metodou. Výsledky ukazují, že patří někomu, kdo žil v prvním nebo druhém století," dodal Benedikt XVI.
Svatý Pavel (Šavel nebo též Saul) z Tarsu je nazýván apoštolem, i když k původním 12 učedníkům Ježíše Krista nepatřil a nikdy se s ním nesetkal. V mládí studoval v Jeruzalému judaismus a posléze pronásledoval křesťany.
Na cestě do Damašku, kam jel zadržet všechny tamější křesťany, byl údajně oslepen světlem z nebe a slyšel promluvit hlas: "Saule, proč mě pronásleduješ?" Pavel pak přijal křesťanskou víru a po nějakém čase v ústraní se stal jedním z prvních misionářů. Podnikl několik misijních cest, navštívil Malou Asi, Řecko, možná Ilýrii a Řím, kde byl v roce 65 našeho letopočtu sťat.
Pavel byl nejdříve společně s Petrem pohřben v katakombách na Via Appia, později byly podle tradice jeho ostatky přeneseny do kostela vystavěného k jeho poctě.
V neděli přinesl vatikánský deník Osservatore Romano informace o objevu fresek, o nichž archeologové věří, že jsou nejstarším zpodobněním právě apoštola Pavla. Freska v katakombách Santa Tecla u Říma pochází zřejmě z konce 4. století a znázorňuje muže se špičatou černou bradkou na červeném pozadí, který je obklopen svatozáří. Jeho vysoké čelo je plné vrásek.
Raní křesťané pohřbívali své mrtvé v podzemních katakombách vyhloubených ve skále pod Římem. Jejich stěny zdobili malbami s náboženskými tématy, často v pompejském stylu.
Příběh Pavla z Tarsu vypráví Nový zákon Bible, kde je obsaženo i 13 jeho listů, dopisů křesťanům či pohanům. Podle historiků je nejméně sedm skutečně Pavlových, zbylých šest mu bylo připsáno.
Související
Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
před 54 minutami
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
před 1 hodinou
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
před 2 hodinami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 3 hodinami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 3 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 4 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 5 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 5 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 6 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 7 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 7 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 8 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
Po roce si zopakovaly souboj o bronz se Švédskem a po roce z toho bronz opravdu byl. České hokejistky do 18 let se krátce po vstupu do nového roku 2026 postaraly o další medaili ze světového šampionátu pro český hokej. Připomeňme, že úplně v úvodu nového roku si pro stříbro ve své věkové kategorii stihli dojít na mistrovství světa hokejisté do 20 let. Nyní tedy na ně navázala děvčata do 18 let poté, co Švédky dokázaly porazit 4:3.
Zdroj: David Holub