Dublin - Americký prezident Barack Obama přiletěl v pondělí do Dublinu, informuje televize CNN. V hlavním městě Irska zahájil šestidenní evropské turné.
Obama během něj kromě Irska navštíví Británii, Francii a Polsko.
Americký prezident se během turné bude snažit vyvrátit pověsti o svém vlažném vztahu k Evropě a o tom, že spolupráce s Evropany nepatří mezi jeho priority, píše deník Financial Times.
Proto se také Obama vydá vrtulníkem do irského Moneygallu. Tato vesnice s pouhými třemi stovkami obyvatel je rodištěm Obamova předka z matčiny strany – prezidentova pra-pra-pradědečka Falmoutha Kearneye.
Švec Kearney připlul do New Yorku v roce 1850.
Prezident Obama chce návštěvou bezvýznamné vesnice připomenout jak své kořeny, tak kořeny desítek milionů Američanů, které leží právě v Irsku.
Moneygall mu chystá velkolepé uvítání. Někteří z usedlíků svou fasádu přemalovali, teď se na ní vyjímají bílé hvězdy na modrém pozadí a červenobílé pruhy.
"Je to pro nás splněný sen," cituje deník Irish Times šestadvacetiletého Henry Healyho, Obamova pokrevního příbuzného, který ve vesnici žije od svého narození.
Irové jsou Obamou nadšeni, překřtili ho na O'Bamu. Pivovar Guinness připravil speciální várku piva, které Obamovi načepují v krčmě U Ollieho.
Všichni usedlíci věří, že Obama se napije, že pivo neodmítne jako před několika dny při své návštěvě Irska britská královna Alžběta.
Obama bude v Dublinu jednat s prezidentkou Mary McAleeseovou a premiérem Endem Kennym. Přednese projev na nejstarší irské univerzitě Trinity College.
Související
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
před 2 hodinami
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
před 3 hodinami
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
před 4 hodinami
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
před 6 hodinami
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
před 7 hodinami
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
před 8 hodinami
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
před 9 hodinami
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
před 10 hodinami
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 11 hodinami
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 12 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 13 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 13 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 14 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou.
Zdroj: Lucie Podzimková