Vatikán - Římskokatolická církev má nového papeže. Zvolení nástupce Benedikta XVI. oznámil bílý dým, který v 19.07 SEČ začal stoupat z improvizovaného komína Sixtinské kaple. Novým papežem je argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, zvolil si jméno František.
Konkláve, která začalo v úterý večer, nejvyššího pontifika vybralo v pátém kole tajné volby. Té se zúčastnilo 115 kardinálů mladších 80 let.
Papež vzešel z páté volby, tedy už během druhého dne stejně jako v roce 2005 Benedikt XVI.
Rychlá volba je překvapením, nebyl totiž jasný favorit. Spekulovalo se, že by papež mohl být zvolený až ve čtvrtek nebo v pátek.
Bílý kouř radostně uvítaly tisíce lidí, kteří přijeli do Říma. Neodradil je ani déšť.
Nový papež je zvolený ve chvíli, kdy získá dvě třetiny hlasů. Kardinál nesmí hlasovat sám pro sebe.
Občanské jméno: Jorge Mario BergoglioDatum a místo narození: 17. prosince 1936 v Buenos Aires italským imigrantůmStudium: vystudoval chemicko-průmyslovou střední školu, než v 21 letech vstoupil do jezuitského řádu; vystudoval filozofii a teologii v San Miguel u Buenos Aires.Současná funkce: od 28. února 1998 je arcibiskupem Buenos AiresPředchozí funkce: v letech 1973 až 1979 byl provinciálem jezuitského řádu pro Argentinu; od roku 1980 do roku 1986 byl rektorem jezuitské fakulty filozofie a teologie v San Miguel; poté sloužil v jezuitském řádu jako duchovní v Córdobě; v roce 1992 se stal nejprve auxiliárním biskupem v Buenos Aires a titulárním biskupem z Aucy (1992-1997); v letech 2005 až 2011 byl předsedou Argentinské biskupské konference.
Ostatní:- Při posledním konkláve v roce 2005 skončil údajně "druhý" za Josephem Ratzingerem.- Když Argentina v roce 2010 jako první latinskoamerická země zlegalizovala sňatky homosexuálů, silně to kritizoval jako "destruktivní záměr proti plánu Boha" a adopce dětí gayi označil za "formu diskriminace dětí". Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová mu oponovala s tím, že "církevní tón jí připomíná středověk a inkvizici".- Je prvním členem jezuitského řádu, který se stal papežem.
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Papež František , papež , Vatikán
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
před 1 hodinou
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
před 3 hodinami
Americké síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi v Íránu. Našli ztraceného letce
před 4 hodinami
Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá
včera
Režim v Íránu se nezměnil. Po Trumpových útocích je naopak ještě tvrdší, míní analytici
včera
Podpora Putina je nejnižší od začátku invaze na Ukrajinu
včera
Rutte poletí kvůli útokům na členy NATO za Trumpem
včera
Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie
včera
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
včera
Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti
včera
Politico: Magyara čeká očistec. Orbánův systém učinil Maďarsko prakticky neovladatelné
včera
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
včera
Zelenskyj: Rusko si místo velikonočního příměří zvolilo cestu eskalace
včera
Evropa na pozadí energetického šoku zvažuje návrat k jaderným elektrárnám
včera
Posádka mise Artemis II překonala polovinu cesty k Měsíci
včera
Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet
včera
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
3. dubna 2026 21:57
StarDance bude výzva i pro kaskadérku. Na parketu se ukáže Hana Dvorská
3. dubna 2026 21:03
Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících
3. dubna 2026 20:18
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
Britská královská rodina, kterou stále pronásleduje skandál bývalého prince Andrewa, se připravuje na Velikonoce. Zástupci monarchie tradičně vyrazí do kostela, ale někteří budou chybět.
Zdroj: Lucie Podzimková