Slováci rozcupovali českou vládu, Rychetský Zemana hájí

Bratislava - V Česku nastoupila do úřadu vláda, která je blízká hlavě státu a která nemá zaručenou podporu Sněmovny, napsal dnes slovenský tisk v reakci na jmenování úřednického kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka prezidentem Milošem Zemanem. Upozornil také na trestní oznámení, kterým čelí ministr financí Jan Fischer.

"Prezident Zeman využil všechno, co mu povoluje ústava, a jmenoval vládu svých věrných. Prémii si odnáší nový ministr financí Fischer, který před druhým kolem prezidentských voleb podpořil Zemana - v průběhu několika dnů mu na účtu přibyly miliony, které dlužil za kampaň," napsal list Sme."Nový český ministr financí ještě nestihl usednout do ministerského křesla a už má na krku dvě trestní oznámení. Stal se jednou z nejkontroverznějších postav ve vládě," napsaly Hospodárske noviny k trestním oznámením kvůli údajné korupci, která podali spolek Šalamoun a redaktor časopisu Reflex. Podle spolku mohly být úplatkem dary ve výši 5,3 milionu korun, které v posledních dnech přišly na účet Fischerovy prezidentské kampaně. Redaktor Reflexu zase tvrdil, že post ministra pro Fischera mohou být úplatkem za podporu Zemana ve volbách.

Čistý štít podle deníku nemají ani Rusnok nebo ministr vnitra Martin Pecina, a to kvůli rozhodnutím v době, kdy stáli v čele ministerstva průmyslu a obchodu.

"Česku vládne 15 odborníků blízkých Zemanovi. Vláda ovšem nastupuje bez požehnání parlamentních stran," poznamenal list Plus jeden deň, jenž si položil řečnickou otázku, zda ministři vydrží v úřadu déle než měsíc.

Otázku, zda Zeman svým jednáním neporušuje Ústavu ČR, si klade mnoho odborníků. V rozhovoru pro Hospodářské noviny, se k této záležitosti výjádřil předseda Ústavího soudu Pavel Rychetský.

Udělal prezident krok, který by šel hodnotit jako porušení ústavy?

Z hlediska ústavněprávního ke střetu mezi prezidentem a sněmovnou nedošlo. Jen velmi těžko si dovedu takový střet představit, když podle ústavy prezident není ze své funkce vůči parlamentu odpovědný.

Ústava mu zakládá právo a povinnost jmenovat předsedu vlády a podle premiérova návrhu ostatní členy kabinetu. Může tak učinit dvakrát za sebou. Pokud první takto vytvořená vláda nezíská do třiceti dnů od jmenování důvěru sněmovny, jmenuje podruhé předsedu vlády, a pokud ani druhý pokus nevyjde, prezident musí na třetí pokus jmenovat osobu, kterou navrhne předseda sněmovny.

Zeman tedy nevybočil z ústavy, když sněmovní většinu ignoroval?

Ze strany prezidenta republiky šlo nepochybně o krok značně neortodoxní, avšak nevybočující z platného ústavního rámce.

Zeman často argumentuje, že přímá volba posílila prezidentský mandát. I to je jedním z důvodů, proč současná krize vznikla. Byla chyba více neupravit znění ústavy, když se prezident volí přímo?

Situace, kterou nazýváte krizí, není jednoznačně důsledkem změny způsobu volby prezidenta. Ani prezident volený oběma komorami nebyl povinen si při jmenování premiéra vyjednávat pro jeho vládu podporu ve sněmovně.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Vláda ČR Pavel Rychetský

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy