Moskva - Havárie ruského vrtulníku Mi-8, který se dnes s 15 lidmi na palubě zřítil v oblasti Chabarovska na Dálném východě, se zřejmě obešla bez obětí na životech. Oznámily to místní úřady.
Osud čtyřčlenné posádky a 11 hasičů na palubě stroje, vyslaného k hašení lesního požáru, byl zprvu označován za neznámý, později se však objevily zprávy, že všichni lidé na palubě nehodu přežili, i když sám stroj patrně shořel.
"Náčelníkovi chabarovských dispečerů se podařilo navázat na spojení s vrtulníkem a členové posádky ohlásili, že jsou všichni naživu," citovala agentura ITAR-TASS mluvčí úřadu, který obstarává ochranu lesů.
Vrtulník vzlétnul ve 13:00 místního času se skupinou hasičů-výsadkářů, vycvičených k seskokům při hašení lesních požárů. Spojení se strojem se však přerušilo. O čtyři hodiny později posádka jiného letadla zahlédla hořící vrak stroje, a to ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od nejbližší osady. Následně na místo neštěstí dorazili letečtí záchranáři, kteří podle ITAR-TASS ohlásili, že "mezi 15 lidmi na palubě nejsou mrtví".
Je vrtulník nebezpečnější než letadlo?
V souvislosti s letovými vlastnostmi vrtulníku se vyskytuje výraz „autorotace". Jedná se o stav, kdy v důsledku vysazení nebo vypnutí pohonné jednotky začne vrtulník klesat, vlivem tlaku vzduchu protékajícího rotorem na listy nosného rotoru se tento roztáčí a pilot je schopen s vrtulníkem v omezené míře manévrovat a poté i úspěšně přistát. To je ostatně i základní princip funkce vírníku a autogyry.
Při vysazení motoru letadla sice letadlo letí dál, ale k letu potřebuje minimální bezpečnou rychlost danou typem a hmotností letadla. Pokud se letadlo dostane pod tuto rychlost, stává se neřiditelné, letaniproradost.cz.
Takže jinak na nás působí dotyk s matičkou zemí při rychlosti 65 km/h (ultralehká letadla), cca 110 km/h (sportovní letadla ) a téměř nulová rychlost vrtulníku po "dobrzdění" vrtulníku před přistáním (podvozek malého vrtulníku je konstruován na pád z 10 m).
Související
Vojenští policisté vyšetřují tragickou nehodu armádního vrtulníku
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
Aktuálně se děje
před 29 minutami
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 1 hodinou
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 1 hodinou
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 2 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 3 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 3 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 4 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 4 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 5 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 6 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 7 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 8 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
včera
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
včera
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
Průzkum veřejného mínění thinktanku Evropská rada pro mezinárodní vztahy v patnácti zemích ukázal, že dvě třetiny občanů Evropské unie považují opětovný návrat Velké Británie do tohoto společenství za velmi dobrý, dobrý nebo neutrální nápad.
Zdroj: Libor Novák