Američané přesouvají ambasádu na Ukrajině. Na odchodu ničí počítače

Spojené státy kvůli hrozbě ruské invaze na Ukrajinu zavírají svou ambasádu v Kyjevě a její operace přesouvají do Lvova na západě země. Dnes to oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Antony Blinken

Na velvyslanectví v Kyjevě rovněž ničí počítače a ruší zabezpečené linky, čímž zařízení učiní nepoužitelným pro diplomatické účely, napsal list the Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na vyjádření nejmenovaných činitelů americké vlády a její interní dokumenty.

Blinken jako důvod pro přesun ambasády uvedl "dramatické přibývání ruských sil" na hranicích s Ukrajinou a bezprostřední hrozbu vpádu Ruska na Ukrajinu. "Ambasáda (po přesunu) zůstane otevřená a v kontaktu s ukrajinskou vládou," stojí v ministrově vyjádření. "Důrazně vyzýváme všechny americké občany, kteří jsou stále na Ukrajině, aby zemi okamžitě opustili," dodal.

Podle zdrojů WSJ se americká diplomacie snaží především zabránit tomu, aby v případě ruské invaze Moskva získala některé z utajovaných materiálů, které byly na ambasádě v Kyjevě. V neděli podle vnitřních dokumentů americké vlády dorazilo do USA 56 pracovníků zastupitelského úřadu společně s utajovanými dokumenty z velvyslanectví.

Americké velvyslanectví v Kyjevě již o víkendu uvedlo, že většina jeho diplomatů dostala příkaz opustit Ukrajinu. V zemi podle ní zůstala jen úzká skupina klíčových pracovníků.

Blinken v dnešním prohlášení uvedl, že USA stále zachovávají svůj "neochvějný závazek vůči ukrajinské suverenitě a územní celistvosti", k přesunu ambasády se podle něj rozhodly kvůli ochraně svých pracovníků v zahraničí. Spojené státy rovněž dál doufají v diplomatické řešení nynější krize. "Cesta diplomacie je stále dostupná, pokud se Rusko rozhodne vydat se po ní v dobré víře. Těšíme se na to, že se na ambasádu vrátí naši pracovníci, jakmile to podmínky dovolí," dodal.

Západní země v posledních dnech varují, že vpád Ruska na Ukrajinu může přijít každým dnem. Podle Pentagonu Moskva stále zvyšuje počty svých vojenských sil u ukrajinských hranic. "Je to armáda, která stále narůstá do síly, je stále více připravená," řekl dnes mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

Moskva popírá, že by chtěla svého souseda napadnout, a Západ obviňuje z hysterie.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian dnes řekl, že má Rusko připraveny "veškeré prvky" pro silnou invazi na Ukrajinu. V tuto chvíli ale podle něj nic nenaznačuje tomu, že se ruský prezident Vladimir Putin pro invazi již rozhodl.

Podobně se později vyjádřil i Kirby, finální rozhodnutí podle něj Putin ještě neučinil. Mluvčí americké diplomacie Ned Price řekl, že USA zaregistrovaly dnešní poznámky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, podle nějž Moskva stále nevyčerpala veškeré diplomatické možnosti, aby Západ přiměla k přijetí svých požadavků. Price však poznamenal, že Spojené státy od Ruska neviděly žádné reálné známky snah o zmírnění napětí.

Kirby rovněž označil za hluboce znepokojivou tichou podporu, kterou Rusku poskytuje v otázce Ukrajiny Čína. Postoj Pekingu "upřímně řešeno ještě více destabilizuje bezpečnostní situaci v Evropě", řekl mluvčí Pentagonu.

Oznámil rovněž, že americký ministr obrany Lloyd Austin se tento týden vydá do Evropy. Ve středu se zúčastní zasedání ministrů obrany zemí NATO v Bruselu, plánuje rovněž navštívit Polsko a Litvu, které s Ukrajinou sousedí. V těchto zemích se setká s vysokými činiteli i s americkými vojenskými silami, které tam sídlí. Plánuje rovněž setkání s ministry obrany třech pobaltských zemí.

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Putin připojuje k Rusku 15 procent Ukrajiny. Hájí se zmanipulovanými…

30.09.2022 22:03 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Krymem otřásl výbuch, podle místní správy vzplálo letadlo

01.10.2022 21:48 Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se dnes večer ozval výbuch, uvedla agentura…

Volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše, ukazují odhady

01.10.2022 19:54 Dnešní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Rusové rozstříleli auta s civilisty. Podle Kyjeva zabili 24 lidí

01.10.2022 19:21 Aktualizováno Při ruské palbě na kolonu aut s evakuovanými civilisty na severovýchodě Ukrajiny zemřelo 24 lidí…

Ukrajinská vojska vstoupila do Lymanu. Moskva oznámila stažení ruských sil

01.10.2022 18:04 Aktualizováno Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Itálie dnes nedostane plyn z Ruska Tranzit přes Rakousko není možný

01.10.2022 15:43 Aktualizováno Itálie dnes nedostane žádný plyn z Ruska. Uvedla to italská energetická společnost ENI s odkazem na…

Česko odsuzuje zneužití práva veta ze strany Ruska v Radě bezpečnosti OSN

01.10.2022 13:56 Česká republika důrazně odsuzuje další zneužití práva veta ze strany Ruska v Radě bezpečnosti OSN.…

Ukrajinci podle odhadů obklíčili v Lymanu tisíce ruských vojáků

01.10.2022 13:27 Aktualizováno Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se v obklíčení ocitlo asi 5000…

Ruská hlídka násilím zadržela generálního ředitele Záporožské jaderné…

01.10.2022 12:56 Aktualizováno Ruská hlídka násilím zadržela generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova na…

Jižní Korea neuznává výsledky Moskvou organizovaných hlasování v oblastech…

01.10.2022 11:07 Aktualizováno Jižní Korea neuznává výsledky Moskvou organizovaných hlasování ve čtyřech okupovaných oblastech…

KOMENTÁŘ: Válka na Ukrajině možná spěje ke konci. Pokud ano, nebude co…

01.10.2022 00:01 Ruský prezident Vladimir Putin včera stvrdil anexi čtyř ukrajinských regionů Ruskou federací. Ve…

Související:

Právě se děje

reklama