Britská policie ukončila vyšetřování lockdownových večírků v Downing Street

Londýnská policie dnes oznámila, že uzavřela vyšetřování večírků v premiérské rezidenci v Downing Street pořádaných za koronavirové uzávěry. Za porušení tehdy platných nařízení rozdala 126 pokut, trest přitom neminul ani premiéra Borise Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka. Premiérova kancelář dnes oznámila, že policie vůči Johnsonovi již žádné další kroky nepřijme.

Ministerský předseda kvůli aféře čelil silnému tlaku opozice i některých svých spolustraníků, aby rezignoval.

"Naše vyšetřování bylo důkladné a nestranné a dokončili jsme ho tak rychle, jak jsme mohli, ovšem s ohledem na množství informací, které jsme museli vyhodnotit a na nutnost zajistit silné důkazy pro každou udělenou blokovou pokutu," řekla zástupkyně šéfa londýnské policie Helen Ballová. "Vyšetřování je nyní završeno," dodala.

Policie zjistila porušení lockdownových pravidel při osmi příležitostech mezi květnem 2020 a dubnem loňského roku, při nichž se lidé sešli v Downing Street a jiných vládních budovách navzdory tehdy platnému zákazu shromažďování v uzavřených prostorech.

Podle policie dostalo pokutu celkem 53 mužů a 73 žen, přičemž někteří jich dostali několik. Ballová však neuvedla identitu nikoho z pokutovaných a řekla, že ani neposkytne další detaily ohledně vyšetřovaných událostí.

"Metropolitní policie potvrdila, že vůči premiérovi nebude podnikat žádné další kroky," oznámila pak Johnsonova kancelář.

Na kauze pracovalo 12 detektivů, kteří zkoumali stovky dokumentů, vyslýchali svědky, analyzovali fotografie, záběry z bezpečnostních kamer a rozdali 204 dotazníků. Celé vyšetřování trvalo pět měsíců a britské daňové poplatníky přišlo na 460.000 liber (13,4 milionu korun).

Johnson podle britských médií dostal pokutu 100 liber (2900 korun), ta se mu však zmenšila na polovinu, jelikož ji zaplatil do 14 dnů. V případě opakovaného porušení pravidel se výše pokuty vždy zdvojnásobuje.

Premiér čelil kvůli aféře zvané "partygate" silným hlasům požadujícím jeho odstoupení, premiérovi nicméně v únoru v tomto ohledu "pomohla" invaze Ruska na Ukrajinu, která odklonila pozornost veřejnosti i opozice a aféra znatelně vychladla. Johnson od začátku tvrdí, že tehdejší restrikce neporušil, protože se domníval, že jde o pracovní setkání, jež byla povolena.

Johnsonovo odstoupení požadoval nejhlasitěji šéf labouristické opozice Keir Starmer, který nicméně od začátku května čelí také vyšetřování kvůli podezření, že se svým týmem porušil pravidla lockdownu při kampani do místních voleb ve městě Durham v roce 2020. Starmer již prohlásil, že pokud policie prokáže jeho pochybení, tak odstoupí z pozice stínového ministerského předsedy.

Starmer dnes znovu zahájil kritiku Johnsona a řekl, že vysoký počet udělených pokut je odrazem kultury v Downing Street, kterou určuje svým chováním premiér.

Opozice, média i veřejnost nyní vyhlížejí zveřejnění plného znění zprávy státní úřednice Sue Grayové, která dostala na starost večírky v premiérské rezidenci prošetřit a předložit svoje závěry vládě. Johnson nejprve slíbil, že její zjištění zveřejní v plném znění, následně se však do věci vložila policie, a vláda tak mohla předložit jen osekanou verzi zprávy, jelikož se týkala aktivního policejního vyšetřování.

To však nyní skončilo a média očekávají, že by se plná zpráva Grayové mohla dostat do rukou veřejnosti již příští týden. Starmer prohlásil, že Johnson po zveřejnění zprávy "již nebude mít žádná další místa, kam by se schoval".

Související

Více souvisejících

Policie Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy