Do Záporožské jaderné elektrárny míří delegace MAAE

Mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se vydala na cestu do Záporožské jaderné elektrárny, informovala agentura AFP s odvoláním na generálního ředitele MAAE Rafaela Grossiho, který výpravu vede. Do největší jaderné elektrárny v Evropě, z jejíhož ostřelování se v poslední době vzájemně obviňují Ukrajina a Rusko, by měl mezinárodní tým podle ředitele přicestovat "později v tomto týdnu".

Záporožská jaderná elektrárna

Ještě dnes má dorazit do Kyjeva, uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí. Podle šéfa ukrajinské diplomacie Dmytra Kuleby bude nadcházející mise "nejtěžší v dějinách" agentury. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil misi za nezbytnou, ruská strana jí hodlá zajistit bezpečnost.

"Musíme chránit bezpečnost a zabezpečení největšího jaderného zařízení na Ukrajině a v Evropě," napsal Grossi na twitteru. V samostatném vyjádření MAAE uvedla, že cílem mise je posoudit fyzické poškození elektrárny, funkčnost bezpečnostních systémů a pracovní podmínky zaměstnanců a rovněž provést "naléhavá ochranná opatření".

Právě Grossi v uplynulých dnech vyjednával o přístupu s ukrajinskými diplomaty ve Vídni, ruskými představiteli v Istanbulu i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži. Mise MAAE by podle tisku mohla do jaderného zařízení přivézt náhradní díly, přístroje pro monitorování radiace a další důležitý materiál.

"Tato mise bude nejtěžší v historii MAAE kvůli bojové činnosti, kterou Rusko na místě provádí," citovala agentura AFP z vyjádření šéfa ukrajinské diplomacie Kuleby při dnešní návštěvě Stockholmu. "Očekáváme, že mise učiní jasná prohlášení o porušení všech protokolů o jaderné bezpečnosti," dodal s tím, že Moskva "vystavuje Ukrajinu a celý svět nebezpečí jaderné havárie".

Zopakoval také výzvu Kyjeva, aby ruské síly oblast kolem elektrárny opustily. "Rusko musí odejít. A MAAE a další země je musí přimět k odchodu," apeloval Kuleba.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova vstoupí členové mise do Záporožské JE z území kontrolovaného Ukrajinou. "Moskva zajistí bezpečnost mise na území pod svou kontrolou," uvedl podle agentury TASS a dodal, že příjezd mise je v ruském zájmu. "Další postup" ohledně činnosti mise bude podle něj projednán na místě.

Současně Peskov vyzval mezinárodní společenství k vyvinutí tlaku na Ukrajinu, aby "přestala ohrožovat evropský kontinent ostřelováním" elektrárny a okolních oblastí. Vytvoření demilitarizované zóny kolem jaderného zařízení, po němž volá Západ, podle mluvčího "nepřipadá v úvahu".

Ruský velvyslanec při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov dnes podle agentury Reuters uvedl, že Moskva věří, že misi MAAE se podaří "rozptýlit četné spekulace o (údajně) nepříznivém stavu v Záporožské jaderné elektrárně".

"Delegace mezinárodních expertů už odcestovala z Vídně a dnes má dorazit do Kyjeva. Očekává se, že zahájí práci v nejbližších dnech," uvedl později na facebooku mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko. Mise 14 mezinárodních expertů se podle něj zaměří na tři úkoly - fyzickou ochranu, jadernou bezpečnost a záruky pro nešíření jaderných materiálů.

Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom o víkendu upozornila na vysoké riziko úniku radioaktivních látek v důsledku pokračujícího ruského ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, okupované ruskými vojsky od počátku března. Ruské ministerstvo i ukrajinská společnost se zatím shodují, že zvýšená úroveň radiace zjištěna nebyla.

Obě strany se nicméně obviňují z ostřelování elektrárny a města Enerhodar. V noci na dnešek šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij) uvedl, že centrum města se v neděli večer stalo terčem ukrajinského dělostřeleckého útoku, který si vyžádal devět zraněných. O desíti zraněných hovořil starosta Dmytro Orlov, který je představitelem ukrajinské správy města. Podle něj mají ostřelování na svědomí ruské síly.

Deník The New York Times o víkendu informoval, že v Grossiho misi MAAE bude 13 dalších expertů "z většinou neutrálních zemí". Na soupisce podle listu nejsou odborníci ze Spojených států ani Británie, které Moskva považuje za protirusky zaujaté.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve řekl, že MAAE a další mezinárodní organizace by ohledně situace v Záporožské JE měly jednat mnohem rychleji než nyní. Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném hodnocení situace na Ukrajině uvedl, že manipulace se státní příslušností inspektorů a zpochybňování nezaujatosti mise je podobnou taktikou, kterou dlouhodobě používá Írán ve svých obstrukcích vůči inspekcím MAAE.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Ukrajinci tvrdí, že osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 21:51 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Šojgu: Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace…

04.10.2022 21:12 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Záporožská jaderná elektrárna je částečně zaminovaná, tvrdí činitel

04.10.2022 21:05 Aktualizováno První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

Operátor Nord Streamu 1 čeká na svolení k inspekci poničených míst

04.10.2022 21:01 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí…

Gazprom by mohl zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska

04.10.2022 16:57 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

Zelenskyj podepsal výnos, kterým zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny

04.10.2022 16:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

Zelenskyj podpisem nařízení znemožnil vyjednávání Kyjeva s Putinem

04.10.2022 14:16 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická…

G7 zavede strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích

04.10.2022 12:04 Nové sankce na ruskou ropu a ropné produkty země skupiny vyspělých ekonomik G7 přijmou ve třech…

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

04.10.2022 10:52 Horní komora ruského parlamentu dnes podle agentury TASS jednomyslně schválila připojení čtyř…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Související:

Právě se děje

reklama