Lavrov předčasně opustí schůzku skupiny G20 na Bali

Diplomatické neshody související s ruskou invazí na Ukrajinu a první účast ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na mezinárodním fóru od začátku války dnes poznamenaly úvod schůze skupiny velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Část členů skupiny odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a vyzvala k okamžitému ukončení války, uvedla podle Reuters šéfka indonéské diplomacie Retno Marsudiová.

Sergej Lavrov

Lavrov podle agentury DPA schůzi opustí předčasně. Podle diplomatických zdrojů se účastnil ranního setkání, při projevu německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové ale odešel.

O předčasném odchodu Lavrova z dnešního setkání informovala dopoledne DPA s odvoláním na mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou. Ruský ministr se podle agentury nezúčastnil oficiální hostiny ani odpoledního jednání, podle diplomatických zdrojů agentury AFP se ale účastnil ranního zasedání. Když k šéfům diplomacie skrze video promluvil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, přítomen nebyl.

Agentura AP poznamenala, že to bylo poprvé od začátku ruské invaze, kdy se v jedné místnosti setkal Lavrov s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem a mnoha dalšími velkými hráči světové politiky. Podle AFP Blinken mluvil na ranním zasedání přímo ke svému ruskému protějšku.

"Ukrajina není vaše země. Jejich obilí není vaše obilí. Proč blokujete přístavy? Měli byste umožnit vývoz obilí," řekl Blinken Lavrovovi, se kterým se podle nejmenovaného diplomatického zdroje odmítl setkat na okraj schůze.

Lavrov čelil tvrdé kritice i od Baerbockové, podle které Rusko nemá o dialog se zeměmi skupiny G20 zájem. Šéf ruské diplomacie podle AFP odešel z místnosti ve chvíli, kdy Baerbocková kritizovala Moskvu za rozpoutání války na Ukrajině.

I indonéská ministryně zahraničí Retno Marsudiová dnes v Lavrovově přítomnosti vyzvala k rychlému ukončení války na Ukrajině. Varovala, že důsledky války, včetně rostoucích cen energií a potravin, nejvíce zasáhnou chudé země.

Tradiční skupinová fotografie ministrů se tentokráte nepořizovala a na protest proti ruské invazi ministři ze skupiny velkých západních ekonomik G7 bojkotovali čtvrteční recepci, poznamenala japonská agentura Kjódó. Evropská unie uvedla, že nechce dopustit, aby se skupina G20 stala platformou ruské propagandy.

Lavrov podle agentury TASS "nedodržení protokolu" ze strany představitelů Západu označil za rusofobii, takové chování ale bylo podle něj očekávatelné. Zopakoval také předchozí pozici Kremlu, že Západ nedovolí Ukrajině vyjednávat o míru, ale přeje si Rusko porazit na bojišti.

"Agresoři, vetřelci, okupanti - slyšeli jsme toho dnes dost," řekl Lavrov. Diskuse Západu "se téměř okamžitě, hned jak se dostali ke slovu, stočila ke zběsilé kritice Ruské federace v souvislosti se situací na Ukrajině", dodal.

Válka na Ukrajině byla podle Marsudiové tématem téměř všech bilaterálních jednání. Část zemí zároveň odsoudila ruskou invazi a vyzvala k okamžitému ukončení bojů skrze mírová jednání a diplomacii.

Několik jednání na okraj schůze vedl i Lavrov. Čínského ministra zahraničí Wanga I šéf ruské diplomacie informoval o pokračování "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Oba ministři odsoudili protiruské sankce. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes podle agentury TASS oznámil, že s Lavrovem jednal o mechanismu vývozu obilí z ukrajinských přístavů.

Lavrov se setkal i se svými protějšky z Argentiny, Brazílie, Indie nebo Jižní Koreje.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Cena benzinu v Česku po dlouhé době klesla pod 42 korun

11.08.2022 08:25 Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se aktuálně u…

Ruské invazní jednotky útočí u východoukrajinských obcí Marjinka a Pisky

11.08.2022 09:37 Ruské invazní jednotky útočí u východoukrajinských obcí Marjinka a Pisky, informoval dnes…

Z běloruského vojenského letiště využívaného ruskou armádou se ozývaly…

11.08.2022 09:11 Z oblasti běloruského vojenského letiště Zjabrauka, které se nachází nedaleko ukrajinských hranic,…

Rusové ostřelovali Dněpropetrovskou oblast, zemřelo 13 lidí

10.08.2022 20:32 Aktualizováno Při ruském ostřelování Dněpropetrovské oblasti na středovýchodní Ukrajině zemřelo v noci na dnešek…

Transněfť obnovil dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, do Česka ale…

10.08.2022 18:02 Aktualizováno Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Ukrajinci se chlubí zničením devíti ruských letadel za 24 hodin

10.08.2022 11:47 Aktualizováno Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Zelenskyj chce, aby válka na Ukrajině skončila osvobozením Krymu

10.08.2022 09:56 Válka na Ukrajině začala obsazením poloostrova Krym Ruskem a musí skončit jeho osvobozením…

Velká Británie se v krizovém plánu chystá na organizované odstávky plynu

10.08.2022 08:04 Britská vláda zvažuje, že pokud by v lednu přišly mrazy a zároveň by v zemi panoval nedostatek…

Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti za výbuchy na Krymu, řekl poradce…

10.08.2022 07:57 Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti za úterní výbuchy na ruské letecké základně na anektovaném Krymu…

Macron a Johnson se znovu zavázali k podpoře Ukrajiny, dokud bude nutná

09.08.2022 21:46 Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson znovu potvrdili svůj závazek…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden člověk zemřel

09.08.2022 20:39 Aktualizováno Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Související:

Právě se děje

reklama