MONITOR: Británii dohnal přízrak brexitu. Renomovaný deník kritizuje politiky

Od parlamentních voleb v roce 2019 platí pro obě hlavní politické strany ve Velké Británii vzájemně výhodná dohoda o mlčení ohledně brexitu, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník připomíná, že stávající premiér Boris Johnson vyhrál volby s jasným příslibem "dokončit brexit" a od té doby se chová, jako by veškeré aspekty odchodu země z EU byly plně vyřešené.

Žádná hudba minulosti

Britští labouristé si mezitím "lízali rány", v tichosti přijali, že brexit je hotovou věcí, a rozhodli se téma pokud možno nezmiňovat, nastiňuje prestižní deník. Dodává, že koronavirová pandemie následně poskytla oběma stranám krytí pro jejich pozice.  

Koronavirus ale nyní zřejmě ustupuje a jak se britská politika vrací do normálu, mlčení se jeví jako neudržitelné, upozorňuje editorial. Vyzdvihuje, že mnohé aspekty brexitu nejsou dořešené ani hudbou minulosti a mnohé z nich přispívají ke stále závažnějším problémům Spojeného království.

Jde o otázky obchodu, pohybu, vzdělá a především status Severního Irska, vypočítává The Guardian. Apeluje, že nastal nejvyšší čas tato témata opět zařadit do britské politické debaty, už jen proto, jelikož chybný přístup k nim může mít katastrofální dopad na schopnost Londýna dojednat adekvátní dohodu na listopadové klimatické konferenci v Glasgow.

"Johnson dnes o praktických dopadech brexitu nemluví o nic víc než během kampaně k referendu (o vystoupení země z EU, pozn. red.)," pokračuje britský deník. Doplňuje, že pokud premiér už brexit zmíní, činí tak, aby prezentoval labouristy jako ty, kteří tvrdě prohráli.

Britský ministerský předseda jedná - zřejmě za podpory vyhraněné stranické skupiny - jako by voliči konzervativců nadále vnímali brexit coby velkou emotivní otázku opětovného získání suverenity, nikoliv neustále se měnící praktický vztah s Evropou, za který musí nést vláda zodpovědnost, nastiňuje liberální server. Deklaruje, že tento vztah musí být nastolen v souladu v hlasováním z roku 2016, ale zároveň je nutné se vyvarovat zbytečným ekonomickým, ústavním a mezinárodním problémům.

Změna na dohled?

Johnson a jeho ministr pro vztahy s EU David Frost ovšem nadále preferují politiku konfrontace před politikou racionálního kompromisu, a to i v choulostivé otázce Severního Irska, kritizuje The Guardian. Dodává, že Keir Starmer za 18 měsíců v pozici lídra labouristů na tuto hru zjevně přistupoval, jelikož ví, že nemá smysl bojovat předem prohrané bitvy a otevírat rány, které se jen těžce hojí.

"Tento podzim se ale cosi mění," pokračuje editorial. Za spouštěč označuje masivní narušení dodavatelského řetězce pohonných hmot, léčiv a potravin v důsledku nedostatku řidičů kamionů, díky čemuž hrozí nejen panika u čerpacích stanic a prázdné regály v obchodech, ale také vánoční krize.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve všech případech jde částečně o důsledek nedbalého přístupu k brexitu, nebere si servítky renomovaný deník. Viníků je podle něj mnoho, ale Keir by neodváděl svou práci dobře, pokud by na vládu neútočil za nedostatečné plánování v těchto krizích, a proto by měl začít mluvit přímo.

Na nedávné stranické konferenci Keir znovuotevřel dobře uzamčenou brexitovou skříňku jen maličko, když kritizoval Johnsona za jeho přístup k odchodu z EU, který se víceméně omezil na slogany, poukazuje The Guardian. Připomíná, že podle labouristického lídra je vyřešení vztahů Británie s Evropou jedním z nejaktuálnějších témat, vedle klimatické změny, nastartování ekonomiky po pandemii a zastavení rozpadu Spojeného království.

Keir sice přišel s vlastním sloganem "ať brexit funguje", ale zatím není jasné, zda má nějaký obsah, zdůrazňuje prestižní server. I tak to považuje za dobrý signál, byť je na konzervativcích, aby konečně zaujali seriózní přístup, jelikož problémy jsou skutečné a žádají si naléhavé řešení. "Od britských lídrů vyžadují politické plánování, nikoliv stranické pózy," dodává The Guardian.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Boris Johnson Keir Starmer (labouristi)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy