MONITOR: Británii dohnal přízrak brexitu. Renomovaný deník kritizuje politiky

Od parlamentních voleb v roce 2019 platí pro obě hlavní politické strany ve Velké Británii vzájemně výhodná dohoda o mlčení ohledně brexitu, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník připomíná, že stávající premiér Boris Johnson vyhrál volby s jasným příslibem "dokončit brexit" a od té doby se chová, jako by veškeré aspekty odchodu země z EU byly plně vyřešené.

Brexit

Žádná hudba minulosti

Britští labouristé si mezitím "lízali rány", v tichosti přijali, že brexit je hotovou věcí, a rozhodli se téma pokud možno nezmiňovat, nastiňuje prestižní deník. Dodává, že koronavirová pandemie následně poskytla oběma stranám krytí pro jejich pozice.  

Koronavirus ale nyní zřejmě ustupuje a jak se britská politika vrací do normálu, mlčení se jeví jako neudržitelné, upozorňuje editorial. Vyzdvihuje, že mnohé aspekty brexitu nejsou dořešené ani hudbou minulosti a mnohé z nich přispívají ke stále závažnějším problémům Spojeného království.

Jde o otázky obchodu, pohybu, vzdělá a především status Severního Irska, vypočítává The Guardian. Apeluje, že nastal nejvyšší čas tato témata opět zařadit do britské politické debaty, už jen proto, jelikož chybný přístup k nim může mít katastrofální dopad na schopnost Londýna dojednat adekvátní dohodu na listopadové klimatické konferenci v Glasgow.

"Johnson dnes o praktických dopadech brexitu nemluví o nic víc než během kampaně k referendu (o vystoupení země z EU, pozn. red.)," pokračuje britský deník. Doplňuje, že pokud premiér už brexit zmíní, činí tak, aby prezentoval labouristy jako ty, kteří tvrdě prohráli.

Britský ministerský předseda jedná - zřejmě za podpory vyhraněné stranické skupiny - jako by voliči konzervativců nadále vnímali brexit coby velkou emotivní otázku opětovného získání suverenity, nikoliv neustále se měnící praktický vztah s Evropou, za který musí nést vláda zodpovědnost, nastiňuje liberální server. Deklaruje, že tento vztah musí být nastolen v souladu v hlasováním z roku 2016, ale zároveň je nutné se vyvarovat zbytečným ekonomickým, ústavním a mezinárodním problémům.

Změna na dohled?

Johnson a jeho ministr pro vztahy s EU David Frost ovšem nadále preferují politiku konfrontace před politikou racionálního kompromisu, a to i v choulostivé otázce Severního Irska, kritizuje The Guardian. Dodává, že Keir Starmer za 18 měsíců v pozici lídra labouristů na tuto hru zjevně přistupoval, jelikož ví, že nemá smysl bojovat předem prohrané bitvy a otevírat rány, které se jen těžce hojí.

"Tento podzim se ale cosi mění," pokračuje editorial. Za spouštěč označuje masivní narušení dodavatelského řetězce pohonných hmot, léčiv a potravin v důsledku nedostatku řidičů kamionů, díky čemuž hrozí nejen panika u čerpacích stanic a prázdné regály v obchodech, ale také vánoční krize.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve všech případech jde částečně o důsledek nedbalého přístupu k brexitu, nebere si servítky renomovaný deník. Viníků je podle něj mnoho, ale Keir by neodváděl svou práci dobře, pokud by na vládu neútočil za nedostatečné plánování v těchto krizích, a proto by měl začít mluvit přímo.

Na nedávné stranické konferenci Keir znovuotevřel dobře uzamčenou brexitovou skříňku jen maličko, když kritizoval Johnsona za jeho přístup k odchodu z EU, který se víceméně omezil na slogany, poukazuje The Guardian. Připomíná, že podle labouristického lídra je vyřešení vztahů Británie s Evropou jedním z nejaktuálnějších témat, vedle klimatické změny, nastartování ekonomiky po pandemii a zastavení rozpadu Spojeného království.

Keir sice přišel s vlastním sloganem "ať brexit funguje", ale zatím není jasné, zda má nějaký obsah, zdůrazňuje prestižní server. I tak to považuje za dobrý signál, byť je na konzervativcích, aby konečně zaujali seriózní přístup, jelikož problémy jsou skutečné a žádají si naléhavé řešení. "Od britských lídrů vyžadují politické plánování, nikoliv stranické pózy," dodává The Guardian.

Brit tvrdí, že uzavřel smlouvu s ďáblem. Zabil dvě ženy a měl vyhrát v…

28.10.2021 19:23 Britský soud dnes uložil doživotní trest devatenáctiletému mladíkovi za vraždu dvou sester v…

WHO na boj s covidem potřebuje 23,4 miliardy dolarů

28.10.2021 18:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) a další organizace dnes uvedly, že na posílení reakce…

Rusko opět hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19 za jediný den

28.10.2021 11:53 V Rusku zemřelo v uplynulém dni na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj.…

Evropa covid nezvládá. Jako jediný region na světě eviduje nárůst…

28.10.2021 08:11 Evropa jako jediný velký region na světě v uplynulém týdnu zaznamenala nárůst počtu nových případů…

Rusko hlásí další den rekordní počet úmrtí pacientů s covidem

27.10.2021 20:31 Aktualizováno Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin úmrtí 1123 pacientů s covidem-19, což je nejvyšší počet…

Ruský prezident Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy od listopadu

27.10.2021 19:45 Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu.…

Potomci obětí sovětského teroru žalují ruský parlament

27.10.2021 13:15 Potomci obětí teroru sovětského diktátora Josifa Stalina podali u ruského nejvyššího soudu…

Planeta se oteplí o 2,7 stupně Celsia, pokud nezačneme jednat, obává se OSN

27.10.2021 09:03 Současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně…

Rusko hlásí další smutný rekord, za den zemřelo kvůli covidu 1106 lidí

26.10.2021 16:08 Aktualizováno V Rusku za poslední den kvůli covidu-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku…

Svět se během prvního roku pandemie příliš nepoučil, míní orgán WHO

26.10.2021 11:24 Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii…

Související:

Právě se děje

reklama