Na Ukrajině zemřelo od počátku ruské invaze 364 civilistů

Na Ukrajině od počátku ruské invaze zahynulo 364 civilistů, oznámil dnes Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Boje si podle ukrajinské ombudsmanky Ljudmyly Denisovové vyžádaly životy 38 dětí, 71 jich bylo zraněno.

Podle ženevského úřadu se od zahájení invaze 24. února do sobotní půlnoci potvrdilo kromě 364 mrtvých také 759 zraněných civilistů. Celkový počet mrtvých i zraněných však může být mnohem vyšší, "obzvlášť ve vládou kontrolovaných územích a zejména v posledních dnech", uvádí OSN. Důvodem je mimo jiné složité získávání informací z bojiště a obtížně ověřování.

Agentura AP připomíná, že OSN oznamuje pouze ty oběti, které se jí podaří podle přísné metodologie potvrdit. Ukrajinské úřady hlásí několikanásobně vyšší bilance.

Údaje o mrtvých dětech nejsou úplné ani podle Denisovové, která na telegramu uvedla, že je nemožné získat přesné informace z Mariupolu, Doněcké oblasti a z Irpině u Kyjeva, kde se bojuje. Připomněla však některá tragická úmrtí z posledních dní, včetně smrti rok a půl starého dítěte, které zahynulo při ostřelování Mariupolu ruskými vojsky. V Buče u Kyjeva podle Denisovové zemřely dvě děti, protože ve městě není dostupná zdravotnická péče.

"Ozbrojené síly Ruské federace nadále hrubě porušují základní práva dětí - právo na život a zdraví, která každému dítěti na světě zaručuje úmluva OSN o právech dítěte. Vyzývám mezinárodní lidskoprávní organizace, aby přijaly veškerá opatření ke stupňování tlaku na Rusko," napsala ombudsmanka.

Ruská armáda zničila na Ukrajině leteckou základnu a civilní letiště

Ruské jednotky bojující na Ukrajině zničily vojenskou leteckou základnu ve Starokosťantynivu, uvedlo dnes ministerstvo obrany v Moskvě. Později ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval, že ruský útok zcela zničil civilní letiště ve městě Vinnycja. Obě města se nacházejí na jihozápadě Ukrajiny.

"Ruské ozbrojené síly ráno 6. března provedly útok vysoce přesnými zbraněmi s dlouhým doletem. Zneškodněna byla základna ukrajinského letectva nedaleko Starokosťantyniva," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že na letiště ve Vinnycji dopadlo osm ruských raket a zcela ho zničilo. Podle ukrajinských úřadů záchranáři z trosek vyprostili čtyři lidi, z nichž jeden zemřel.

Zelenskyj obvinil ruskou armádu, že pokračuje v ničení ukrajinské infrastruktury, kterou "jsme budovali my, naši rodiče, naši prarodiče". Opět vyzval k vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek řekl, že aliance bezletovou zónu nad Ukrajinou nevyhlásí, neboť by to vedlo k rozšíření konfliktu za ukrajinské hranice. Ruský prezident Vladimir Putin pak v sobotu varoval, že pokud by se nějaká země na bezletové zóně podílela, považovala by to Moskva za její účast na ozbrojeném konfliktu.

Ruský prezident Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu 24. února. Tvrdí, že cílem takzvané speciální vojenské operace je demilitarizace a denacifikace sousední země. Ruská armáda uvádí, že přesně vedenými zásahy cílí výhradně na ukrajinské vojenské objekty, nicméně Ukrajina hlásí útoky proti civilní infrastruktuře. V pátek ruské jednotky ostřelovaly a pak ovládly Záporožskou jadernou elektrárnu, která je největším zařízením tohoto druhu v Evropě.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 7 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 11 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy