Navalného spolupracovnice byla odsouzena k podmíněnému trestu

Moskevský soud dnes odsoudil spolupracovnici uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, právničku protikorupčního fondu Ljubov Sobolovou k podmíněnému trestu jednomu roku nápravných prací za násilné vniknutí do cizího bytu. Oznámily to tiskové agentury.

Alexej Navalnyj

Inkriminovaný byt podle Navalného týmu obýval pracovník tajné služby FSB z komanda, které se loni v srpnu pokusilo Navalného otrávit. Obhajoba podle agentury Interfax ohlásila, že se proti verdiktu odvolá.

"Soud se rozhodl uložit Sobolové podmíněný trest v podobě nápravných prací na dobu jednoho roku se strháváním deseti procent z výplaty ve prospěch státu," přečetla z rozsudku soudkyně Inna Šilobodinová podle agentury TASS. "Podle verdiktu budou Sobolové každý měsíc strhávat deset procent z jejího příjmu," vysvětlil Interfax.

Prokuratura žádala potrestat Sobolovou dvacetiprocentní srážkou ze mzdy. Soud podle TASS přihlédl k polehčující okolnosti v podobě nezletilé dcery odsouzené, ale i k přitěžující okolnosti, že trestný čin spáchala skupina osob.

Sobolová se podle vyšetřovatelů vetřela do domu pod falešnou záminkou, ve dveřích bytu násilím odstrčila jeho majitelku (tchýni předpokládaného agenta FSB), načež bytem prošla a natočila si jej na mobilní telefon.

Nápravné práce v Rusku podle dostupných informací představují mírnější druh trestu, kdy odsouzený buď pracuje na místě určeném úřady, anebo si trest odpykává na svém pracovišti formou srážky ze mzdy ve prospěch státu.

Za násilné vniknutí do cizího bytu hrozí v Rusku podle listu Kommersant až dva roky za mřížemi.

Ruská policie Navalného zadržela hned při lednovém návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva to popírá, vyšetřit otravu odmítá. V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje