Navalnyj může mít dlouhodobé následky. Zbabělost, Rusko musí říct pravdu, vyzval svět

Stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného je přes mírné lepšení nadále vážný. Onemocnění potrvá déle a nelze vyloučit dlouhodobé následky. Oznámila to dnes berlínská klinika Charité, kde se Navalnyj od svého převozu z Ruska 22. srpna léčí z otravy.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Je třeba počítat s delším průběhem onemocnění. Nadále nelze vyloučit dlouhodobé následky těžké otravy," informovala ve stručném prohlášení nemocnice. Pacient je nadále na jednotce intenzivní péče a je napojený na plicní ventilaci.

"Příznaky utlumení cholinesterázy vyvolané prokázanou otravou jsou stále více na ústupu. Důvodem je postupná regenerace aktivity cholinesterázy," sdělila rovněž klinika k aktuálnímu zdravotnímu stavu kritika ruského prezidenta Vladimira Putina.

Charité dva dny po přijetí Navalného oznámila, že laboratorní testy zjistily stopy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látku klinika nezjistila, ale německá vláda dnes oznámila, že zvláštní laboratoř německé armády určila, že jde o nervově paralytickou látku ze skupiny novičok.

Množí se odsuzující reakce na otravu Navalného

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová označila otravu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného za opovrženíhodný a zbabělý čin. Reagovala tak na dnešní oznámení německé vlády, že Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Obdobné reakce zazněly i z Londýna, Washingtonu či Litvy.

"Jde o opovrženíhodný a zbabělý čin - opět," napsala předsedkyně EK na twitteru s narážkou na použití uvedené látky sovětského původu proti bývalému agentovi ruské tajné služby Sergeji Skripalovi v roce 2018 v Británii. "Pachatelé musejí být postaveni před soud," zdůraznila.

"Je naprosto nepřijatelné, aby byla tato zakázaná chemická zbraň znovu použita," přidal se britský ministr zahraničí Dominic Raab s připomínkou Skripalovy otravy. Z tohoto činu Západ obvinil Rusko, což Moskva odmítla. "Ruská vláda... musí říci pravdu o tom, co se panu Navalnému stalo," zdůraznil Raab.

Bílý dům v souvislosti se zjištěním, že Navalnyj byl otráven novičokem, prohlásil, že je to "naprosto zavrženíhodné". Národní bezpečnostní rada na twitteru sdělila, že USA budou "se spojenci a s mezinárodním společenstvím pracovat na tom, aby se dotyční v Rusku zodpovídali, ať už povedou důkazy kamkoli, a na omezení prostředků pro jejich zhoubné aktivity".

Podle litevského ministra zahraničí Linase Linkevičiuse použití novičoku naznačuje, že za otravou jsou ruské úřady. "V obchodě to nekoupíte," napsal na twitteru. "Ti, kdo jsou za tento cynický zločin zodpovědní, musejí čelit následkům," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chce, aby se USA vrátily k dohodě o jaderném programu Íránu

26.01.2021 16:17 Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se vrátily k dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského…

WHO doporučila obě dávky vakcíny Moderna v rozmezí 28 dní

26.01.2021 14:12 Vakcína proti covidu-19 americké společnosti Moderna by měla být podávána ve dvou dávkách v odstupu…

Odvážný a charismatický Navalnyj je přesný opak Putina, nelze ho umlčet…

26.01.2021 00:01 NÁZOR - Alexej Navalnyj je přesný opak Vladimira Putina, deklaruje editorial serveru The Observer.…

Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

25.01.2021 21:57 Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama