Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Všechny dostupné důkazy svědčí o zvířecím původu viru a o tom, že není upravený nebo vyrobený v laboratoři nebo někde jinde," uvedla podle Reuters mluvčí WHO Fadela Chaibová. "Je pravděpodobné, že je virus zvířecího původu," dodala.

Chaibová také řekla, že zatím není jasné, jak virus překonal druhovou hranici, tedy jak se přenesl ze zvířete na člověka. "Jasné" podle ní ale je, že roli hrál kromě netopýrů i další zvířecí hostitel, který byl prostředníkem. V minulosti se uvažovalo jako o mezičlánku o luskounovi.

Americký prezident Donald Trump minulý týden uvedl, že se USA snaží zjistit, zda koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že Peking by "měl jít s pravdou ven" a sdělit, co ví.

Wuchanský institut virologie, který je podporovaný státem, už v únoru odmítl tvrzení, že byl koronavirus uměle vytvořen v jedné z jeho laboratoří.

Americký list The Washington Post minulý týden napsal, že již v lednu 2018 varovala americká ambasáda v Číně před nedostatečnou bezpečností ve wuchanském institutu. V hlášení velvyslanectví přímo zmínilo riskantní výzkum koronavirů u netopýrů.

V netopýrech se už v minulosti podle odborníků zjistily desítky různých druhů koronavirů. Jejich přítomnost jim nezpůsobuje žádné problémy, takže jsou pro viry ideálním přírodním rezervoárem. Na člověka se tyto viry mohou přenést přes další zvířata.

V oblasti, kde se tyto koronaviry vyskytují, jsou velké koncentrace netopýrů v jeskyních a místní lidé do těchto jeskyní pravidelně chodí, shánějí si zde obživu, například i některé druhy netopýrů, uvedl zoolog a odborník na netopýry Jiří Šafář pro Zlínský deník.

S jeho názorem souhlasí i viroložka Vanda Boštíková: "Před pár lety objevili biologové v jižní Číně systém jeskyní s rozsáhlými koloniemi netopýrů. Pomocí molekulárně genetických metod u nich bylo identifikováno na 500 druhů virů. Jeden z nich byl takřka identický se současným Covidem-19," uvedla Boštíková pro deník Právo.

V přenosu těchto virů na člověka sehrávají roli i jiná zvířata. U nového typu koronaviru covid-19 to podle čínských vědců mohli být luskouni. Toto zákonem chráněné zvíře je hlavně v Číně a Vietnamu předmětem ilegálního chovu, oblíbené je kvůli údajně chutnému masu.

U infekční nemoci SARS, zvané těžký akutní respirační syndrom, která se objevila v roce 2003 v Asii, bylo také prokázáno, že viníkem je netopýr. Podle odborníků se jedná o původně netopýří koronavirus, který zmutoval v cibetkách, a konzumací nedostatečně tepelně upravených cibetek se dostal do lidí.

Rovněž genetický výzkum prováděný čínskými vědci, o kterém informoval deník Guardian v roce 2017, odhalil, že zdrojem nákazy nemoci SARS byla jedna jediná kolonie netopýrů v čínské jeskyni. Čínští vědci oznámili ve studii v časopise Public Library of Science Pathogens, že při analýze genomu koronaviru od netopýrů v čínské jeskyni našli všechny části DNA, z nichž se skládá SARS.

Jiným koronavirem způsobujícím infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome), která se začala v roce 2012 šířit z Blízkého východu, se lidé podle odborníků nakazili od velbloudů, původním zdrojem však byli opět netopýři.

V tělech netopýrů byl podle českého epidemiologa Rastislava Maďara ještě před stávající epidemií nového koronaviru zjištěn koronavirus shodný s nCoV-19 na šestadevadesát procent. Zřejmě právě ten zmutoval tak, že byl nejen schopen překonat mezidruhovou bariéru ze zvířete na člověka, ale navíc se velmi efektivně šířit v lidské populaci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Bělorusku nebudou demokratické. Komise vyřadila hlavní…

14.07.2020 16:58 Běloruská volební komise dnes oznámila seznam kandidátů pro prezidentské volby, které se uskuteční…

Konflikt na hranici Arménie a Ázerbájdžánu už má nejméně 13 obětí

14.07.2020 16:20 Nejméně 13 mrtvých mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojáky si už vyžádal ozbrojený střet, který…

Vědci vyzývají britskou vládu k činům. Podle studie může zemřít přes 100…

14.07.2020 15:05 Nová vědecká studie odhaduje, že ve Velké Británii bude druhá vlna mnohem horší než ta první.…

V Rusku roste počet obětí koronaviru, naopak v Belgii poprvé od března…

14.07.2020 12:59 V Rusku čtvrtý den v řadě klesl denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy