Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

"Všechny dostupné důkazy svědčí o zvířecím původu viru a o tom, že není upravený nebo vyrobený v laboratoři nebo někde jinde," uvedla podle Reuters mluvčí WHO Fadela Chaibová. "Je pravděpodobné, že je virus zvířecího původu," dodala.

Chaibová také řekla, že zatím není jasné, jak virus překonal druhovou hranici, tedy jak se přenesl ze zvířete na člověka. "Jasné" podle ní ale je, že roli hrál kromě netopýrů i další zvířecí hostitel, který byl prostředníkem. V minulosti se uvažovalo jako o mezičlánku o luskounovi.

Americký prezident Donald Trump minulý týden uvedl, že se USA snaží zjistit, zda koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že Peking by "měl jít s pravdou ven" a sdělit, co ví.

Wuchanský institut virologie, který je podporovaný státem, už v únoru odmítl tvrzení, že byl koronavirus uměle vytvořen v jedné z jeho laboratoří.

Americký list The Washington Post minulý týden napsal, že již v lednu 2018 varovala americká ambasáda v Číně před nedostatečnou bezpečností ve wuchanském institutu. V hlášení velvyslanectví přímo zmínilo riskantní výzkum koronavirů u netopýrů.

V netopýrech se už v minulosti podle odborníků zjistily desítky různých druhů koronavirů. Jejich přítomnost jim nezpůsobuje žádné problémy, takže jsou pro viry ideálním přírodním rezervoárem. Na člověka se tyto viry mohou přenést přes další zvířata.

V oblasti, kde se tyto koronaviry vyskytují, jsou velké koncentrace netopýrů v jeskyních a místní lidé do těchto jeskyní pravidelně chodí, shánějí si zde obživu, například i některé druhy netopýrů, uvedl zoolog a odborník na netopýry Jiří Šafář pro Zlínský deník.

S jeho názorem souhlasí i viroložka Vanda Boštíková: "Před pár lety objevili biologové v jižní Číně systém jeskyní s rozsáhlými koloniemi netopýrů. Pomocí molekulárně genetických metod u nich bylo identifikováno na 500 druhů virů. Jeden z nich byl takřka identický se současným Covidem-19," uvedla Boštíková pro deník Právo.

V přenosu těchto virů na člověka sehrávají roli i jiná zvířata. U nového typu koronaviru covid-19 to podle čínských vědců mohli být luskouni. Toto zákonem chráněné zvíře je hlavně v Číně a Vietnamu předmětem ilegálního chovu, oblíbené je kvůli údajně chutnému masu.

U infekční nemoci SARS, zvané těžký akutní respirační syndrom, která se objevila v roce 2003 v Asii, bylo také prokázáno, že viníkem je netopýr. Podle odborníků se jedná o původně netopýří koronavirus, který zmutoval v cibetkách, a konzumací nedostatečně tepelně upravených cibetek se dostal do lidí.

Rovněž genetický výzkum prováděný čínskými vědci, o kterém informoval deník Guardian v roce 2017, odhalil, že zdrojem nákazy nemoci SARS byla jedna jediná kolonie netopýrů v čínské jeskyni. Čínští vědci oznámili ve studii v časopise Public Library of Science Pathogens, že při analýze genomu koronaviru od netopýrů v čínské jeskyni našli všechny části DNA, z nichž se skládá SARS.

Jiným koronavirem způsobujícím infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome), která se začala v roce 2012 šířit z Blízkého východu, se lidé podle odborníků nakazili od velbloudů, původním zdrojem však byli opět netopýři.

V tělech netopýrů byl podle českého epidemiologa Rastislava Maďara ještě před stávající epidemií nového koronaviru zjištěn koronavirus shodný s nCoV-19 na šestadevadesát procent. Zřejmě právě ten zmutoval tak, že byl nejen schopen překonat mezidruhovou bariéru ze zvířete na člověka, ale navíc se velmi efektivně šířit v lidské populaci.

Související

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Zvířata Wu-chan Čína Donald Trump netopýr SARS MERS Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy