Ať už jde o rychle se měnící slang mladé generace, anebo o kuriózní lingvistické poklady ukrývající se v nářečí, žargonu či argotu, vždy platí, že naši slovní zásobu utváří sociální prostředí, ve kterém žijeme.
A nyní se zdá, že podobné vlivy mohou působit i mezi orangutany, napsal zpravodajský server The Guardian.
Vědci, kteří zkoumají poplašná volání v podobě vrzavého mlaskání u volně žijících orangutanů na ostrovech Borneo a Sumatra zjistili, že orangutani jsou schopni vymýšlet nové verze těchto zvuků.
Dosud vědci předpokládali, že tyto zvuky jsou vrozené a pevně zakódované, ale nové verze orangutaního volání se liší výškou tónu a délkou trvání. Frekvence nových volání - a to, zda se nové verze vžijí - je navíc ovlivněna hustotou orangutaní populace.
"Podle mě v místech, kde je nízká hustota orangutaní populace, mají tito lidoopi stálý repertoár slangu, ke kterému se vracejí a používají ho. Jsou 'konzervativní'. Ale jakmile některý použije novou variantu volání, všichni ji slyší a rychle zařadí do 'slovníku', který se tím obohatí," řekl autor studie, doktor Adriano Lameira z katedry psychologie na Warwické univerzitě.
"Ve společenstvích s vysokou hustotou jedinců se komunikace podobá spíše kakofonii. Zdá se, že na prvním místě je 'novost', podobně jako u zpěvných ptáků, kdy jednotliví orangutani chtějí ukázat, jak jsou super, hustí a bezva, a taky jak moc jsou rebelové," dodal.
Vědci už dříve zjistili, že sociální vlivy hrají svou úlohu v komunikaci různých zvířat včetně zpěvných ptáků či vačnatců. Ale zatím nebylo jisté, jestli tomu tak je i u lidoopů vyjma lidí, což je důležitá otázka vzhledem k tomu, že těmito faktory je ovlivněna také naše vlastní komunikace.
V časopise Nature Ecology and Evolution výzkumný tým uvedl, že v letech 2005-2010 strávil na šesti výzkumných stanicích 6120 hodin pozorováním a zaznamenal zvuky, které vydávalo asi 70 orangutaních jedinců.
Lameira uvedl, že různá společenství orangutanů někdy použila stejné nové varianty volání, ačkoli mezi těmito populacemi není žádný kontakt a žijí značně daleko od sebe.
Tým zjistil, že komunity orangutanů v místech s hustou populací používají širokou škálu nových volání, ale s vysokou fluktuací, což znamená, že mnohá z nich rychle vymizí. Naproti tomu malé skupiny přicházejí s novým druhem volání méně často, ale zato mají tendenci tato novou verzi zachovat, jakmile se objeví.
"Nemyslíme si, že by se sociální vliv omezoval pouze na poplašná volání; ta jsou jen náhodou nejvíce imunní vůči ostatním možným vlivům," uvedl Lameira.
Podle něj přibývá důkazů o tom, že komunikační repertoár lidoopů se podobně jako lidské jazyky skládá ze souhláskových a samohláskových volání, která lze spojovat do kombinací podobných slabikám - a ty lze dokonce použít ke komunikaci o minulých událostech.
Orangutani žijí více samotářský život než ostatní velcí lidoopi. Většina sociálních vazeb je mezi samicemi a jejich potomky, dospělí samci jsou solitéry. Den tráví získáváním potravy (65 až 90 % stravy tvoří ovoce), odpočinkem a přemisťováním se na jiná území. Den začínají krmením po dobu dvou až tří hodin. Během poledne odpočívají, v pozdních odpoledních hodinách se přesouvají na jiná stanoviště. Večer si začnou připravovat hnízda na noc.
Samice nejčastěji rodí jedno mládě, někdy i dvojčata; za život odchová maximálně čtyři. Samci se do výchovy mláděte téměř nezapojují a většinu péče a socializaci provádí samice, která jej často vychovává se starším potomkem. První dva roky jsou mláďata na matce plně závislá, ta je s sebou nosí, krmí a spí s nimi v jednom hnízdě, přičemž první čtyři měsíce se mládě jen drží matčina břicha. Odstavena jsou ve čtyřech letech. V divočině i v zajetí se orangutani mohou dožít více než 30 let.
Související
V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé
Gorile, kterou považovali za samce, se narodilo mládě v americké ZOO
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek