Ať už jde o rychle se měnící slang mladé generace, anebo o kuriózní lingvistické poklady ukrývající se v nářečí, žargonu či argotu, vždy platí, že naši slovní zásobu utváří sociální prostředí, ve kterém žijeme.
A nyní se zdá, že podobné vlivy mohou působit i mezi orangutany, napsal zpravodajský server The Guardian.
Vědci, kteří zkoumají poplašná volání v podobě vrzavého mlaskání u volně žijících orangutanů na ostrovech Borneo a Sumatra zjistili, že orangutani jsou schopni vymýšlet nové verze těchto zvuků.
Dosud vědci předpokládali, že tyto zvuky jsou vrozené a pevně zakódované, ale nové verze orangutaního volání se liší výškou tónu a délkou trvání. Frekvence nových volání - a to, zda se nové verze vžijí - je navíc ovlivněna hustotou orangutaní populace.
"Podle mě v místech, kde je nízká hustota orangutaní populace, mají tito lidoopi stálý repertoár slangu, ke kterému se vracejí a používají ho. Jsou 'konzervativní'. Ale jakmile některý použije novou variantu volání, všichni ji slyší a rychle zařadí do 'slovníku', který se tím obohatí," řekl autor studie, doktor Adriano Lameira z katedry psychologie na Warwické univerzitě.
"Ve společenstvích s vysokou hustotou jedinců se komunikace podobá spíše kakofonii. Zdá se, že na prvním místě je 'novost', podobně jako u zpěvných ptáků, kdy jednotliví orangutani chtějí ukázat, jak jsou super, hustí a bezva, a taky jak moc jsou rebelové," dodal.
Vědci už dříve zjistili, že sociální vlivy hrají svou úlohu v komunikaci různých zvířat včetně zpěvných ptáků či vačnatců. Ale zatím nebylo jisté, jestli tomu tak je i u lidoopů vyjma lidí, což je důležitá otázka vzhledem k tomu, že těmito faktory je ovlivněna také naše vlastní komunikace.
V časopise Nature Ecology and Evolution výzkumný tým uvedl, že v letech 2005-2010 strávil na šesti výzkumných stanicích 6120 hodin pozorováním a zaznamenal zvuky, které vydávalo asi 70 orangutaních jedinců.
Lameira uvedl, že různá společenství orangutanů někdy použila stejné nové varianty volání, ačkoli mezi těmito populacemi není žádný kontakt a žijí značně daleko od sebe.
Tým zjistil, že komunity orangutanů v místech s hustou populací používají širokou škálu nových volání, ale s vysokou fluktuací, což znamená, že mnohá z nich rychle vymizí. Naproti tomu malé skupiny přicházejí s novým druhem volání méně často, ale zato mají tendenci tato novou verzi zachovat, jakmile se objeví.
"Nemyslíme si, že by se sociální vliv omezoval pouze na poplašná volání; ta jsou jen náhodou nejvíce imunní vůči ostatním možným vlivům," uvedl Lameira.
Podle něj přibývá důkazů o tom, že komunikační repertoár lidoopů se podobně jako lidské jazyky skládá ze souhláskových a samohláskových volání, která lze spojovat do kombinací podobných slabikám - a ty lze dokonce použít ke komunikaci o minulých událostech.
Orangutani žijí více samotářský život než ostatní velcí lidoopi. Většina sociálních vazeb je mezi samicemi a jejich potomky, dospělí samci jsou solitéry. Den tráví získáváním potravy (65 až 90 % stravy tvoří ovoce), odpočinkem a přemisťováním se na jiná území. Den začínají krmením po dobu dvou až tří hodin. Během poledne odpočívají, v pozdních odpoledních hodinách se přesouvají na jiná stanoviště. Večer si začnou připravovat hnízda na noc.
Samice nejčastěji rodí jedno mládě, někdy i dvojčata; za život odchová maximálně čtyři. Samci se do výchovy mláděte téměř nezapojují a většinu péče a socializaci provádí samice, která jej často vychovává se starším potomkem. První dva roky jsou mláďata na matce plně závislá, ta je s sebou nosí, krmí a spí s nimi v jednom hnízdě, přičemž první čtyři měsíce se mládě jen drží matčina břicha. Odstavena jsou ve čtyřech letech. V divočině i v zajetí se orangutani mohou dožít více než 30 let.
Související
V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé
Gorile, kterou považovali za samce, se narodilo mládě v americké ZOO
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 36 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 51 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák