Ať už jde o rychle se měnící slang mladé generace, anebo o kuriózní lingvistické poklady ukrývající se v nářečí, žargonu či argotu, vždy platí, že naši slovní zásobu utváří sociální prostředí, ve kterém žijeme.
A nyní se zdá, že podobné vlivy mohou působit i mezi orangutany, napsal zpravodajský server The Guardian.
Vědci, kteří zkoumají poplašná volání v podobě vrzavého mlaskání u volně žijících orangutanů na ostrovech Borneo a Sumatra zjistili, že orangutani jsou schopni vymýšlet nové verze těchto zvuků.
Dosud vědci předpokládali, že tyto zvuky jsou vrozené a pevně zakódované, ale nové verze orangutaního volání se liší výškou tónu a délkou trvání. Frekvence nových volání - a to, zda se nové verze vžijí - je navíc ovlivněna hustotou orangutaní populace.
"Podle mě v místech, kde je nízká hustota orangutaní populace, mají tito lidoopi stálý repertoár slangu, ke kterému se vracejí a používají ho. Jsou 'konzervativní'. Ale jakmile některý použije novou variantu volání, všichni ji slyší a rychle zařadí do 'slovníku', který se tím obohatí," řekl autor studie, doktor Adriano Lameira z katedry psychologie na Warwické univerzitě.
"Ve společenstvích s vysokou hustotou jedinců se komunikace podobá spíše kakofonii. Zdá se, že na prvním místě je 'novost', podobně jako u zpěvných ptáků, kdy jednotliví orangutani chtějí ukázat, jak jsou super, hustí a bezva, a taky jak moc jsou rebelové," dodal.
Vědci už dříve zjistili, že sociální vlivy hrají svou úlohu v komunikaci různých zvířat včetně zpěvných ptáků či vačnatců. Ale zatím nebylo jisté, jestli tomu tak je i u lidoopů vyjma lidí, což je důležitá otázka vzhledem k tomu, že těmito faktory je ovlivněna také naše vlastní komunikace.
V časopise Nature Ecology and Evolution výzkumný tým uvedl, že v letech 2005-2010 strávil na šesti výzkumných stanicích 6120 hodin pozorováním a zaznamenal zvuky, které vydávalo asi 70 orangutaních jedinců.
Lameira uvedl, že různá společenství orangutanů někdy použila stejné nové varianty volání, ačkoli mezi těmito populacemi není žádný kontakt a žijí značně daleko od sebe.
Tým zjistil, že komunity orangutanů v místech s hustou populací používají širokou škálu nových volání, ale s vysokou fluktuací, což znamená, že mnohá z nich rychle vymizí. Naproti tomu malé skupiny přicházejí s novým druhem volání méně často, ale zato mají tendenci tato novou verzi zachovat, jakmile se objeví.
"Nemyslíme si, že by se sociální vliv omezoval pouze na poplašná volání; ta jsou jen náhodou nejvíce imunní vůči ostatním možným vlivům," uvedl Lameira.
Podle něj přibývá důkazů o tom, že komunikační repertoár lidoopů se podobně jako lidské jazyky skládá ze souhláskových a samohláskových volání, která lze spojovat do kombinací podobných slabikám - a ty lze dokonce použít ke komunikaci o minulých událostech.
Orangutani žijí více samotářský život než ostatní velcí lidoopi. Většina sociálních vazeb je mezi samicemi a jejich potomky, dospělí samci jsou solitéry. Den tráví získáváním potravy (65 až 90 % stravy tvoří ovoce), odpočinkem a přemisťováním se na jiná území. Den začínají krmením po dobu dvou až tří hodin. Během poledne odpočívají, v pozdních odpoledních hodinách se přesouvají na jiná stanoviště. Večer si začnou připravovat hnízda na noc.
Samice nejčastěji rodí jedno mládě, někdy i dvojčata; za život odchová maximálně čtyři. Samci se do výchovy mláděte téměř nezapojují a většinu péče a socializaci provádí samice, která jej často vychovává se starším potomkem. První dva roky jsou mláďata na matce plně závislá, ta je s sebou nosí, krmí a spí s nimi v jednom hnízdě, přičemž první čtyři měsíce se mládě jen drží matčina břicha. Odstavena jsou ve čtyřech letech. V divočině i v zajetí se orangutani mohou dožít více než 30 let.
Související

V pražské zoo uhynula gorilí samice Bikira

Gorily Bikira a Kamba z pražské ZOO se nakazily koronavirem
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 minutami

Mimořádná zpráva Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Následky jsou katastrofální, zemřelo nejméně 1200 lidí
před 21 minutami

Škody způsobené zemětřesením v Turecku mohou činit až deset miliard dolarů
Aktualizováno před 1 hodinou

Do Turecka odletí hasiči na pomoc při vyhledávání v sutinách. Začala sbírka pro zasažené zemětřesením
před 1 hodinou

Ukrajina hlásí odražení ruských útoků u 14 obcí na východě země
Aktualizováno před 1 hodinou

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29
před 1 hodinou

Zahraniční obchod ČR vykázal loni schodek 198,1 miliard
před 1 hodinou

Český průmysl loni vzrostl o 1,7 procenta
před 1 hodinou

Stavební výroba meziročně stoupla o 1,9 procenta
před 2 hodinami

Nehoda trolejbusu v Ostravě: Pět zraněných po nárazu do sloupu
před 2 hodinami

V zemětřesením zasažené části Turecka je i skupina Čechů
před 2 hodinami

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče
Aktualizováno před 2 hodinami

Matka a sedm dětí zemřely při požáru domu na severu Francie
před 2 hodinami

Pohřešovaná žena z Liberce už není v pátrání. Mohla se stát obětí vraždy
Aktualizováno před 3 hodinami

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord
před 4 hodinami

Stálé počasí až do pátku. Předpověď na následující dny se v podstatě nemění
před 9 hodinami

Čtyři migranti zemřeli, když se u řeckého ostrova Leros potopila jejich loď
Aktualizováno před 9 hodinami

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov
před 9 hodinami

Kolumbijská armáda potvrdila možný přelet balónu vzdušným prostorem své země
Aktualizováno včera

Fiala jednal se Zemanem. Prezidenta údajně přesvědčil, aby nejmenoval nového šéfa ÚS
Aktualizováno včera
Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí
S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.
Zdroj: ČTK