OSN dělá vše, co je v jejích silách, aby umožnila evakuaci z Mariupolu. Po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kjevě to podle Reuters řekl generální tajemník organizace António Guterres. V ukrajinském hlavním městě byly během Guterresovy návštěvy hlášeny výbuchy a oznámen letecký poplach.
"V tuto chvíli můžu jen říci, že děláme vše, co můžeme, aby se tak stalo. Nebudu dávat žádný komentář, který by této možnosti mohl zabránit," sdělil Guterres.
Prezident Zelenskyj uvedl, že po jednání se šéfem OSN věří v "pozitivní výsledek", pokud jde o prolomení blokády mariupolských oceláren Azovstal. Tento průmyslový areál je posledním místem odporu v Mariupolu. Vedle vojáků se v něm podle Kyjeva v zoufalých podmínkách skrývají i stovky civilistů.
Zelenskyj také zdůraznil, že Ukrajina je připravena s Ruskem o zajištění bezpečí pro lidi v Mariupolu ihned jednat. "Ukrajina je připravena k bezodkladným rozhovorům o evakuacích lidí z oceláren Azovstal a k okamžitému vyplnění dosažených dohod," řekl prezident. Dodal, že od Ruska očekává "humánní přístup" k vojákům a civilistům uvězněných v areálu.
Šéf OSN kromě toho po setkání se Zelenským prohlásil, že Rada bezpečnosti OSN neudělala dost pro odvrácení války na Ukrajině. "Rada bezpečnosti OSN selhala v tom, že neudělala vše, co bylo v její moci, aby zabránila této válce a aby ji ukončila," řekl podle agentury AFP Guterres. Doplnil, že tato skutečnost je pro něj zdrojem velkého zklamání, frustrace a zloby.
Před schůzí v Kyjevě Guterres navštívil nedaleké město Buča, kde podle ukrajinských představitelů ruští vojáci povraždili stovky civilistů. Generální tajemník při této příležitosti podle agentury AFP vyzval Rusko, aby spolupracovalo s Mezinárodním trestním soudem (ICC) při vyšetřování možných válečných zločinů spáchaných během jeho invaze na Ukrajinu.
O evakuacích civilistů jednal šéf OSN předtím v úterý v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Zelenskyj dříve označil za chybu, že Guterres se rozhodl nejprve vydat do Moskvy a až poté do ukrajinské metropole.
Ukrajinská agentura Unian úterní Guterresovo jednání označila za fiasko. OSN sice po setkání v prohlášení uvedla, že Putin v podstatě souhlasí se zapojením OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže do evakuací z mariupolských oceláren Azovstal, ale mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve středu řekl, že konkrétní dohody o účasti těchto mezinárodních organizací na evakuacích zatím nejsou.
Ruské síly ostřelovaly Kyjev, zatímco v něm jednal šéf OSN
Ruské síly dnes večer ostřelovaly Kyjev, uvedl starosta města Vitalij Kličko. V centru města byl podle něj zasažen obytný dům. Zatím jsou informace o třech zraněných. Ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba prohlásil, že Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli řízenými střelami, a připomněl, že ve městě jsou právě na návštěvě generální tajemník OSN António Guterres a bulharský premiér Kiril Petkov.
"Nepřítel večer zaútočil na Kyjev. Dva zásahy v Ševčenkivské čtvrti," napsal Kličko na sociální síti Telegram. Upřesnil, že raketa poškodila několik nižších pater obytného domu a že tři lidé byli převezeni do nemocnice. Zpravodajové agentury AFP potvrdili, že na místě začala hořet budova a že u ní zasahují policisté a záchranáři. Podle agentury Unian byl ve městě večer vyhlášen letecký poplach.
"Tímto odporným barbarským činem Rusko znovu ukázalo, jaký má postoj k Ukrajině, Evropě a světu," napsal na twitteru šéf ukrajinské diplomacie Kuleba.
"Vypovídá to hodně o pravém ruském postoji k mezinárodním institucím a o snahách ruského vedení ponížit OSN," okomentoval dnešní útoky na Telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který dnes s Guterresem jednal o evakuacích lidí z Mariupolu.
Generální tajemník OSN je v pořádku, ale v šoku, řekl novinářům mluvčí organizace Saviano Abreu. "Je to sice válečná zóna, ale je šokující, že se to stalo tam, kde jsme se nacházeli," doplnil pro agenturu AFP. Bombardování následovalo ani ne hodinu poté, co Zelenskyj s Guterresem vystoupili na tiskové konferenci.
Na konci března Moskva oznámila, že své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země výrazně omezí. Ruští vojáci se poté začali z obou oblastí stahovat a pozornost ruské armády se namísto toho zaměřila na východ Ukrajiny. Situace v Kyjevě se do značné míry uklidnila. Podle agentury AFP je dnešní ostřelování města první od poloviny tohoto měsíce. V dubnu ale vedení města varovalo, že na návrat je ještě brzy, poněvadž hrozba raketový úderů ještě zcela nezmizela.
Související

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase
António Guterres , OSN , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Francii dochází trpělivost. EU musí jednat, a to rychle. Místo toho vymýšlí další komplikace
před 1 hodinou

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem
před 2 hodinami

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie
před 2 hodinami

EU už nechce hrát druhé housle. Aby se zbavila závislosti na USA? chystá masivní investici
před 3 hodinami

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu
před 3 hodinami

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink
před 3 hodinami

Při střelbě ve Washingtonu byli zabiti zaměstnanci izraelské ambasády. Izrael a USA mluví o antisemitském útoku
před 4 hodinami

Největší výzkum svého druhu vyvrátil představu o pustém vesmíru. Superzemě jsou obvyklejší, než se čekalo
před 4 hodinami

Trump si podal Ramaphosu tvrdě, ale zbytečně. Tvrzení o genocidě bílých farmářů je lež
před 6 hodinami

Počasí o víkendu oteplení nepřinese. Objeví se ale další mrazíky
včera

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy
včera

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu
včera

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje
včera

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS
včera

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu
včera

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome
včera

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
včera

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
včera

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
včera
Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
Americká zahraniční politika se čím dál častěji točí kolem jednoho bodu na mapě východní Asie – Tchaj-wanu. Tento ostrov, jehož mezinárodní status zůstává nejednoznačný, se připravuje na možný vojenský střet s Čínou, která si na něj dělá dlouhodobý nárok. A Spojené státy stojí před dilematem, které by mohlo vést k největšímu vojenskému konfliktu od druhé světové války – tentokrát ale s jadernou mocností, píše National Interest.
Zdroj: Libor Novák