Podle ruské mluvčí Praha ještě Moskvě nesdělila termín konzultací

Praha dosud neodpověděla na ruský návrh ohledně termínu dvoustranných konzultací o vzájemných vztazích, včetně situace okolo památníku sovětského maršála Ivana Koněva. Prohlásila to dnes podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Česká diplomacie přitom dříve uvedla, že konzultace navrhla Moskvě již na počátku května. Odmítá také, že by odstranění Koněvovy sochy z Prahy 6 představovalo porušení česko-ruské smlouvy.

Přidejte svůj názor 155 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

Mluvčí Zacharovová před novináři uvedla, že partneři v Praze sice vyslyšeli signál z Moskvy, "ale oficiální odpověď české strany ohledně termínů konzultací jsme dosud nedostali". Partnery vyzvala k jednáním, "pokud v Praze trvá ochota napravit nezdravou situaci v dvoustranných záležitostech, vytvořenou českou stranou".

Ke Koněvově soše, kterou počátkem dubna nechalo odstranit vedení Prahy 6, mluvčí poznamenala, že podle dohody o vztazích a spolupráci z roku 1993 má česká strana závazek zajistit zachování, péči a přístup k válečným památníkům. Vzniklou situaci pokládá Rusko za porušení těchto ustanovení. Socha podle mluvčí desítky let figurovala v soupisu válečných památníků českého ministerstva obrany, což nyní česká strana popírá.

TASS připomněl, že odstranění Koněvovy sochy z Prahy vyšetřuje ruská kriminální ústředna podle paragrafu o veřejném zneuctění symbolů ruské vojenské slávy.

Trestní stíhání některých pražských politiků tehdy odmítlo české ministerstvo zahraničí jako nepřípustné.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov minulý pátek prohlásil, že Koněvův památník v Praze bude nutné na základě závazků z česko-ruské smlouvy obnovit. Jako "dětinské" odmítl české vysvětlování, že o odstranění sochy se rozhodlo na místní úrovni.

Prohlášení ruských představitelů podle českého ministerstva zahraničí nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání. Česko nedávno požádalo Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci, aby si obě země vyjasnily mimo jiné spory o Koněvovu sochu. České ministerstvo zahraničí už počátkem dubna uvedlo, že její odstranění z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Ministr zahraničí Tomáš Petříček koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu pomníku do Ruska.

Prohlášení ruských představitelů, která znevažují české ústavní činitele a volené zástupce, podle českého ministerstva zahraničí nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání. "Je-li zájem ruské strany na konstruktivním jednání skutečný, tón i obsah jejích vystoupení by tomu měly odpovídat," uvedl v reakci na Lavrovovy výroky tiskový odbor resortu. "Navzdory současné situaci i nadále máme zájem na obnovení standardních bilaterálních vztahů s Ruskou federací," dodalo ministerstvo ve vyjádření, poskytnutém ČTK 15. května.

Ruské protesty nedávno vyvolalo i zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Témata: Praha | Rusko | Moskva | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (155)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Švýcarsku zemřel na covid-19 kojenec

29.05.2020 18:42 Ve Švýcarsku poprvé od propuknutí pandemie zemřel na covid-19 kojenec. Oznámilo to dnes podle…

Skotsko uvolňuje opatření, lidé po dvou měsících mohou za blízkými

29.05.2020 17:55 Skotsko začíná uvolňovat protikoronavirová opatření, a lidé se tak dnes poprvé po více než dvou…

Manželka diplomata zabila britského mladíka, rodina žaluje ministra

29.05.2020 14:50 Rodina britského mladíka Harryho Dunna, který loni zemřel v důsledku srážky s automobilem řízeným…

Razie v ukrajinském muzeu. Vyšetřovatelé zabavili Porošenkovi sbírku obrazů

29.05.2020 13:31 Ukrajinští vyšetřovatelé v jednom z kyjevských muzeí zabavili z rozhodnutí soudu soukromou sbírku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy