Při ruském útoku byl poškozen honorární konzulát ČR v Charkově

Při ruském raketovém útoku byl v úterý poškozen honorární konzulát ČR v Charkově. Na svém webu to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí. Konzul Oleg Čigrinov i jeho asistent jsou v pořádku a neutrpěli zranění.

"Tlaková vlna rozbila okna budovy konzulátu, míra škod uvnitř prostor úřadu není dosud známa," uvedl resort. Náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař telefonicky vyjádřil ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému ostrý protest proti útoku.

"ČR důrazně odsuzuje tento podlý čin, který je dalším z důkazů, že Rusko cílí, navzdory svým veřejným prohlášením, i na civilní budovy a civilní obyvatelstvo," sdělilo ministerstvo. Ruské jednotky podle něj musí opustit ukrajinské území bez jakýchkoli podmínek. "Agrese Ruska, která je neopodstatněná a nevyprovokovaná a která zbaběle nevynechává ani ty nejbezbrannější, musí ihned skončit," dodala česká diplomacie.

Ministerstvo podle Chmelaře nemá úplně informace z místa, neboť Charkov je v současnosti bojovou zónou, řekl České televizi. Nicméně ze snímků, které má k dispozici, je vidět, že tlaková vlna přinejmenším poškodila vnější plášť budovy. "Jedná se o zákrok jasně mířený proti civilním cílům a přestože ta budova samotná nebyla cílená, tak byla poškozena, a tím byla poškozena i potenciální další činnost našeho honorárního konzulátu v Charkově," uvedl. Pracovníci nebyli v době incidentu na místě, ministerstvo s nimi komunikuje.

Ministerstvo je v kontaktu i se slovinskými kolegy, kteří mají ve stejné budově také honorární konzulát. "Dál i informujeme o incidentu jednotlivé zastupitelské úřady v Evropě, abychom případně mohli koordinovat nějakou společnou reakci v případě, že by těch poškození bylo více," řekl Chmelař. Zmínil také, že ruská strana je přesvědčena o tom, že útok, který směřoval na radnici v Charkově, byl proveden jinými silami. "To je věc, kterou my považujeme za jasnou dezinformaci," zdůraznil Chmelař. Co se týká možného vyhoštění ruského velvyslance z Česka, odpověděl, že k tomuto kroku ještě členské státy Evropské unie nepřistoupily a Česko chce postupovat v této věci koordinovaně. "Ale určitě zvážíme další kroky," dodal.

"Společně s kolegy z ministerstva zahraničí i s lidmi, kteří jsou na místě, budeme situaci dále vyhodnocovat," řekla dnes novinářům ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Událost se podle ní bude řešit i na zasedání šéfů diplomacií členských zemí NATO.

Invazi na Ukrajinu zahájilo Rusko minulý týden. O Charkov, po metropoli Kyjevě druhé největší město v zemi, pokračují tvrdé boje. V noci Rusko zaútočilo na záporožskou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny, po čemž vypukl v pětipodlažním výcvikovém zařízení požár, který byl později uhašen. Podle ukrajinských úřadů míra radioaktivity v oblasti nepřesáhla nebezpečnou úroveň. Útok odsoudila řada českých politiků včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

ČR podle Fialy zvažuje kroky vůči Rusku za poškození konzulátu v Charkově

Česká republika zvažuje kroky vůči Rusku za poškození českého honorárního konzulátu v Charkově. Vyplynulo to z dnešního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) při návštěvě královéhradeckého asistenčního centra pro uprchlíky. Uvedl také, že vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou Severoatlantickou aliancí (NATO) nepřipadá v úvahu. Zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou opakovaně navrhl Západu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Prosím o pochopení pro určitou zdrženlivost. Jsme v situaci, která je naprosto neobvyklá. Nedaleko od nás je válka, podporujeme stranu, která čelí nepředstavitelné ruské agresi. Některé kroky, které budeme dělat, nechci komentovat průběžně ani dopředu, a to čistě z toho důvodu, abych neohrozil naše lidi, kteří by ohroženi mohli být," řekl Fiala.

Ruská agrese proti Ukrajině nabývá podle něj rozměrů, které překračují nejčernější představy. Západ musí pokračovat v tvrdé reakci, pokračovat v sankcích a dávat Rusku najevo, že Ruskem zvolený postup není cesta. Podle Fialy postup Ruska na Ukrajině snižuje šanci na diplomatické řešení. "To ale neznamená, že bychom se o to neměli snažit," řekl Fiala.

"Zřídit bezletovou zónu by znamenalo vstoupit do válečného konfliktu s Ruskou federací, a to NATO neudělá a nemůže to udělat. Fakticky by to znamenalo konflikt nedozírného rozsahu. Cestou, kterou se dá jít a ve výsledku to může nakonec vést k té bezletové zóně, je vybavit Ukrajince odpovídající vojenskou technikou," řekl Fiala.

Podle Fialy Česká republika od počátku zastává postoj co nejtvrdších sankcí a rázného postupu vůči Rusku a Česko v tom bude nadále pokračovat.

"Pokud by si někdo myslel, že ustupováním panu Putinovi něčeho dosáhneme a pomůžeme tím Ukrajincům, tak bychom dosáhli pravého opaku. Jsem rád, že EU a NATO dávají najevo rozhodnost a jednotu, za této situace je to nesmírně důležité," řekl Fiala.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

před 43 minutami

Ilustrační foto

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 1 hodinou

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 2 hodinami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 2 hodinami

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 2 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

Aktualizováno před 3 hodinami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Na 23 vzrostla bilance obětí tornáda a silných bouří, které se v noci na dnešek prohnaly americkým státem Mississippi. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 5 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Zdroj: ČTK

Další zprávy