Putin nechce ukončit válku na Ukrajině diplomatickou cestou, míní Blinken

Ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken nevidí ze strany Ruska žádné smysluplné snahy ukončit válku na Ukrajině diplomatickou cestou. Šéf americké diplomacie to dnes řekl novinářům na brífinku ve Washingtonu. Poslední vyjádření Vladimira Putina naopak podle něj naznačují, že ruský prezident se od diplomacie odklání. Blinken zároveň pohrozil Číně blíže nespecifikovanými kroky, pokud Moskvu v jejím vojenském úsilí podpoří, což podle ministra Peking zvažuje.

Vladimir Putin, ruský prezident

Šéf americké diplomacie vystoupil za pokračujících jednání mezi ukrajinskými a ruskými činiteli, z nichž v posledních dnech přicházely relativně pozitivní signály. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj například tento týden uvedl, že postoje Ukrajiny a Ruska na jednáních o řešení konfliktu nyní zní realističtěji. Nejmenovaní západní činitelé ovšem dnes podle agentury Reuters uvedli, že mezi pozicemi dvou stran zůstává po třech týdnech války velká mezera.

Podle Blinkena ruský prezident spíše míří "opačným směrem od diplomacie". Svědčí o tom prý středeční projev, v němž Putin opět trval na tom, že jeho "speciální vojenská operace" postupuje podle plánu a že neskončí, dokud její cíle nebudou dosaženy.

Blinken zároveň formuloval směrem k Pekingu výzvu, která od západních představitelů v posledních dnech zaznívá opakovaně. Čína by podle ní měla využít svého vlivu na prezidenta Putina a "bránit mezinárodní pravidla". "Místo toho se zdá, že Čína jde opačným směrem, když odmítá tuto agresi odsoudit a snaží se stavět do role neutrálního arbitra. A dělá nám starosti, že zvažují přímo podporovat Rusko vojenským vybavením," citovala ministra zahraničí USA televize CNN.

Peking od vpádu ruských jednotek na Ukrajinu jejich počínání příliš nekomentuje a kritizuje především sankce, které v reakci na invazi na Rusko uvalily USA či Evropská unie. Několik médií o víkendu přineslo informaci od nejmenovaných amerických činitelů, podle nichž Moskva požádala Čínu o vojenský materiál a další pomoc. Představitelé Ruska i Číny tuto informaci odmítli.

Blinken dnes uvedl, že v případě jakékoli čínské podpory ruské agrese Washington "nebude váhat" s reakcí.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Odveta za snahu o vstup do NATO. Rusko zastavilo dodávky plynu do Finska

21.05.2022 07:56 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Rusko zařadilo mezi "zahraniční agenty" Kasparova a Chodorkovského

21.05.2022 04:27 Ruské ministerstvo vnitra nově zařadilo mezi "zahraniční agenty" šachového velmistra Garriho…

Šojgu podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal v Mariupolu

21.05.2022 04:21 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas…

20.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Kybernetická agrese podle Putina selhala, stejně jako sankční nátlak

20.05.2022 19:06 Aktualizováno Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako sankční nátlak, prohlásil ruský prezident…

Ukrajině přislíbily státy G7 další miliardy dolarů

20.05.2022 15:09 Skupina sedmi velkých ekonomik G7 podpoří ukrajinský rozpočet 9,5 miliardou dolarů (221,5 miliardy…

Ruský voják u soudu v Kyjevě řekl, že zabití ukrajinského civilisty lituje

20.05.2022 13:58 Ruský voják obžalovaný ze zabití ukrajinského civilisty dnes u soudu v Kyjevě řekl, že svého činu…

Bývalý německý kancléř Schröder se rozhodl opustit ruskou Rosněfť

20.05.2022 13:50 Aktualizováno Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné…

Útočník v Norsku pobodal nejméně čtyři lidi, jednoho těžce ranil

20.05.2022 12:15 Aktualizováno Útočník na jihovýchodě Norska pobodal nejméně čtyři lidi, jeden je raněný těžce, tři lehce.…

Rusko zvažuje zrušení věkových omezení pro zájemce o vojnu

20.05.2022 11:24 Dolní komora ruského parlamentu se zabývá úpravami zákona, které by znamenaly zrušení věkového…

Související:

Právě se děje

reklama