Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle experta selhala i kvůli nedostatkům schopností

Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany selhala i kvůli nedostatkům schopností ruské armády. Dobytí Mariupolu ve druhé fázi pak podle něj neznamená převzetí vojenské kontroly nad oblastí. Petráš to dnes napsal v analýze pro ČTK. Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu před čtvrt rokem, zrána 24. února.

Ruská armáda, ilustrační foto

Od začátku invaze na Ukrajinu se podle Petráše ukázaly jako jasně mylné minimálně čtyři strategické plánovací předpoklady ruského vedení. Těmi podle Petráše byly za prvé rychlý pád ukrajinské vlády a její emigrace do zahraničí, včetně prezidenta Zelenského, neschopnost ukrajinské armády organizovaně reagovat na vojenskou intervenci, nespokojenost ukrajinského obyvatelstva s aktuální politickou a ekonomickou situací a z toho vyplývající podpora ruské vojenské intervenci vedoucí k odstranění ukrajinské vlády a za čtvrté rozdělený a nejistý Západ, který bude reagovat na ruskou invazi podobně jako na anexi Krymu v roce 2014.

Podle Petráše tak selhal původní strategický plán, tedy blesková akce založená na několika směrech vedoucí k dobytí hlavního města a dalších strategicky významných měst v severní a jihovýchodní části Ukrajiny a získání plné vojenské kontroly nad centrální a východní části země. "Důvodem byly nejenom chybné vstupní strategické předpoklady, ale kupodivu i zásadní nedostatky ve schopnostech na straně ruské armády," uvedl Petráš. Nedostatky v ruské armádě spatřuje především v systému velení, nedostatečné logistické podpoře nasazených jednotek, poměrně značným technickým problémům použité vojenské techniky a zbraňových systémů a také v morálním stavu ruských jednotek a jejich celkové frustraci.

"Všechny tyto faktory způsobily, že se ruské invazní jednotky dostaly v severní části Ukrajiny, a především při obléhání Kyjeva do situace, která ve svém důsledku vedla k nutnosti změnit původní strategický záměr. Hlavní úsilí ruské armády tak bylo přesunuto směrem k Donbasu, což bylo kremelským vedením anoncováno jako zahájení druhé fáze operace," uvedl Petráš.

Vše podle něj nasvědčuje tomu, že klíčovým strategickým cílem nové fáze ruského snažení bylo a nadále je ovládnutí východní a jihovýchodní části Ukrajiny, tedy území nacházející se na linii mezi Charkovem, Mariupolem a Oděsou, zahrnující i oblast Donbasu s proruskými separatistickými republikami. "Otázkou zůstává, zda je strategickým cílem stávající operace i vytvoření předmostí k případné intervenci do Podněstří. Za dané situace je ale patrné, že k takovémuto kroku nemá ruská armáda dostatečný potenciál vojenských sil a prostředků," uvedl expert.

Klíčové pro další vývoj konfliktu v uvedené oblasti podle něj je dobytí Mariupolu a získání plné vojenské kontroly nad tímto městem. Nicméně i zde byl původní záměr podle Petráše naplněn jen částečně. "Přestože Mariupol, a především pak oblast oceláren Azovstal, jako poslední bašta obránců, byly dobyty, nelze v žádném případě hovořit o tom, že by ruské jednotky převzaly plnou vojenskou kontrolu nad získaným územím. Vojenské dobytí oblasti totiž ještě neznamená převzetí vojenské kontroly. V oblasti se i nadále nacházejí skupiny ukrajinských obránců, a to i z řad jednotky Azov, které budou i nadále bojovat proti ruským jednotkám, a ztěžovat tak průběh plánované operace," míní Petráš.

Po třech měsících války na Ukrajině je tudíž podle něj více než evidentní, že se původní plánovaná ruská blesková akce transformuje spíše do opotřebovávací války s prvky partizánského konfliktu.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Požár v Kralupech nad Vltavou: Hoří plastový odpad, platí nejvyšší stupeň…

05.07.2022 20:42 Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Předpověď počasí pro sváteční dny: Tropy podle meteorologů nehrozí

05.07.2022 06:30 Po jednom pracovním dni následují opět dva dny volna a také počasí bude podobné jako o uplynulém…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Na Ukrajině soud zakázal činnost tamní komunistické strany

05.07.2022 20:46 Správní soud ve Lvově dnes zakázal činnost Komunistické strany Ukrajiny (KPU). Vyhověl tak žádosti…

Johnson čelí tlaku a vládní krizi, dva ministři končí ve vládě

05.07.2022 19:53 Aktualizováno Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak dnes na twitteru oznámili,…

V Albánii soud potvrdil doživotní trest pro vraha dvou českých turistů

05.07.2022 19:39 Albánský nejvyšší soud potvrdil doživotní trest vězení pro Sokola Mjacaje, který v roce 2015 na…

Rusové se podle Ukrajinců soustředí na vytvoření kontroly nad Luhanskou…

05.07.2022 17:19 Aktualizováno Ruské invazní jednotky ostřelují ukrajinské pozice podél celé frontové linie, přičemž útočí ve…

Ukrajina může podle Johnsona získat zpět Ruskem zabraná území

05.07.2022 16:48 Ukrajinská armáda může znovu dobýt území, které v poslední době obsadily ruské invazní síly. Při…

Turecko usiluje o vydání nezávislého novináře či napraveného žháře

05.07.2022 16:13 Mezi sedmi desítkami lidí, o jejichž vydání ze Švédska a Finska usiluje Turecko, jsou například…

Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět bydliště bez povolení

05.07.2022 15:49 Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení, oznámil…

Ruští poslanci schválili v prvním čtení návrhy zákonů na podporu dodávek…

05.07.2022 15:32 Ruská Státní duma schválila v prvním čtení návrhy dvou zákonů, které by vládě umožnily žádat po…

Prohlášení konference v Luganu stanovuje sedm principů pro obnovu Ukrajiny

05.07.2022 13:04 Aktualizováno Mezinárodní spolupráci na poválečné obnově Ukrajiny by měl provázet důraz na institucionální…

Putin zřejmě nařídil ruské invazní armádě operační pauzu

05.07.2022 12:21 Ruské vedení možná stanovuje podmínky pro operační pauzu, když jeho invazní jednotky dobyly…

Související:

Právě se děje

reklama