Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu na Kyjev, uvedla dnes agentura AP. Hlavní část vojsk se podle hodnocení britského ministerstva obrany nachází 25 kilometrů od centra ukrajinské metropole. Kritická zůstává situace v přístavu Mariupol na jihu Ukrajiny, kde by se dnes po řadě neúspěšných pokusů mohl otevřít humanitární koridor. Ukrajinské úřady ale hlásí, že na některých únikových trasách se opět bojuje.
"Část velkého ruského konvoje severně od Kyjeva se rozptýlila. To pravděpodobně podpoří ruskou snahu obklíčit město. Může to být také pokus Ruska snížit svou zranitelnost vůči ukrajinským protiútokům, které způsobily ruským silám značné škody," citoval server RBK Ukrajina z prohlášení britského ministerstva obrany.
Satelitní snímky americké soukromé společnosti Maxar Technologies ukazují dělostřeleckou palbu a hořící domy ve vesnici Moščun na severozápadním předměstí Kyjeva.
Ruské jednotky postupují ke Kyjevu i ze severovýchodu a jsou v tomto směru na 30 kilometrů od středu města, uvedl podle agentury AP nejmenovaný činitel amerického ministerstva obrany. Poblíž města Brovary východně od Kyjeva po ostřelování vzplálo rozsáhlé skladiště.
Stejně jako v pátek i dnes podniklo Rusko údery na ukrajinská letiště. Rakety dnes podle místní starostky zcela zničily leteckou základnu Vasylkiv jižně od Kyjeva a terčem útoku se stalo také letiště v Kropyvnyckém v centrální části Ukrajiny.
Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že boje u Charkova se do značné míry ocitly v patové situaci. Podle ISW se za posledních 24 hodin ruské armádě nepodařilo postoupit ani u Mykolajiva a Záporoží na jihu, respektive na jihovýchodě země. ISW rovněž cituje hodnocení generálního štábu ukrajinské armády, který zastavení ruského postupu přičítá rostoucím problémům s morálkou v řadách ruských vojáků, potížím s jejich zásobováním i celkové ztrátě bojové iniciativy na ruské straně.
Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková podle deníku Ukrajinska pravda oznámila, že dnes se otevře 15 humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z obležených oblastí a pro dodávky humanitární pomoci. V pátek se z obklíčených měst po celé Ukrajině podařilo evakuovat asi 7000 lidí. Jedna z evakuačních tras by měla dnes vést z Mariupolu do Záporoží.
V Mariupolu - městě se 400.000 obyvateli, kde podle místních úřadů zahynulo od začátku ruské invaze už téměř 1600 civilistů - předchozí pokusy o evakuaci selhaly kvůli ostřelování koridoru, z něhož se obě strany viní navzájem. Vereščuková upozornila, že koridor z Mariupolu se musí nejdříve odminovat, než bude moci začít evakuace.
"Humanitární náklad směřuje k Mariupolu," uvedl dnes podle agentury Reuters gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Podle něj je však situace "komplikovaná" kvůli "neustálému ostřelování". Boje v místech předpokládaných koridorů se odehrávají také v okolí Kyjeva.
Související
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
válka na Ukrajině , Ruská armáda , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
před 2 hodinami
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
včera
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
včera
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
včera
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
včera
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
včera
Češi se s Knížákem rozloučí v příštím týdnu. Pohřeb s poctami bude v Praze
včera
Nejtragičtější letecká havárie v Československu se stala před 50 lety
včera
Podruhé za léto může být 40 stupňů. Diví se i meteorologové
včera
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
včera
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
včera
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
včera
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
včera
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
včera
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
včera
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
včera
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
včera
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
včera
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
včera
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
Palli Mahalaxmi vstávala za úsvitu do vzduchu, který byl i v pět hodin ráno těžký a nesnesitelně horký. Ve vesnici Busabhadra v jihoindickém státě Ándhrapradéš nepohodlí nepřestávalo ani během nocí. Padesátiletá žena žila s rodinou v malé betonové místnosti bez oken, kde jediný stropní ventilátor jen těžko vířil teplý vzduch. Po skromné snídani naplnila láhev s vodou a vyrazila na pole. Místní ženy si cestou zahalovaly tváře před sluncem, které slibovalo další den plný spalujícího žáru.
Zdroj: Libor Novák