Rusko v pátek ohlásí anexi okupovaných ukrajinských území, Zelenskyj hrozí tvrdou reakcí

Při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o tomto kroku. Prohlásil to dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Kyjev a Západ neuznávají plebiscity narychlo zorganizované Moskvou dosazenými úřady a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes varoval, že Ukrajina na pokus Ruska zmocnit se další části jejího území zareaguje "velmi tvrdě".

"Všechna čtyři, všechna území, kde se konala referenda a kde podali ruské straně příslušnou žádost," odpověděl Peskov podle agentury TASS na dotaz, zda budou smlouvy o připojení k Rusku podepsány se všemi čtyřmi regiony. Jde o mezinárodně neuznávanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku (DNR a LNR) na východě Ukrajiny a také o Chersonskou a Záporožskou oblast na jihu Ukrajiny, které Rusko zčásti okupuje.

Ceremoniál podepsání smluv o přistoupení těchto regionů k Rusku se v Kremlu se uskuteční v 15:00 moskevského času (14:00 SELČ) a Putin pronese významný projev, prohlásil Peskov. Na tento termín dostali pozvánku do Kremlu také ruští zákonodárci.

V Moskvě se nyní nacházejí vůdci DNR, LNR a okupovaných částí Chersonské a Záporožské oblasti, aby podle vlastního vyjádření dokončili připojení Moskvou okupovaných či ovládaných území k Rusku. Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta ceremonii označil za nezákonné panoptikum.

Moskvou dosazené úřady v minulých dnech zorganizovaly na okupovaných územích hlasování, která označily za referenda. Plebiscity opakovaně provázely zprávy o nucené účasti a dalších volebních podvodech. Po jejich skončení proruští činitelé prohlásili, že většina lidí se vyslovila pro sjednocení s Ruskem. Kyjev a Západ hlasování neuznává, považuje je za nezákonná. Uznat nehodlá ani anexi území Ruskem.

"Jsou bezcenná a realitu nezmění. Celistvost Ukrajiny bude obnovena," uvedl Zelenskyj v rozhovoru s italským premiérem Mariem Draghim. "Naše reakce na ruské uznání výsledků hlasování bude velmi tvrdá," dodal ukrajinský prezident, který zároveň na pátek svolal mimořádné zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský označil plánované ruské ohlášení anexe dalších ukrajinských území za naprosto nepřijatelné. "Odmítáme takovouto jednostrannou anexi, která proběhla na základě zcela zfalšovaného procesu, bez jakékoli legitimity," řekl novinářům při návštěvě Kosova Lipavský, podle něhož je třeba postupovat jednotně na evropské úrovni a přijmout další balík protiruských sankcí.

Podle šéfky německé diplomacie Annaleny Baerbockové nejsou hlasování na okupovaných územích nic jiného než diktátem a nikdy nemohou fungovat jako záruka bezpečného a mírového života tamních obyvatel.

Agentura Reuters uvádí, že Moskva se chystá oficiálně anektovat přibližně 15 procent celkové rozlohy Ukrajiny. Rusko už na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, kde vznikly DNR a LNR. Ty Moskva oficiálně uznala letos v únoru v předvečer zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Ruský prezident Vladimir Putin na virtuální schůzce se šéfy rozvědek zemí Společenství nezávislých států (SNS) prohlásil, že Západ se snaží vyvolat na území SNS další konflikty, které by se přidaly k tomu na Ukrajině. Tu Rusko vojensky napadlo na konci února. Šéf Kremlu dnes konflikt označil za výsledek rozpadu Sovětského svazu. Putin rovněž podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu zakázat tranzit kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Týká se to zemí, jež přijaly podobné restrikce vůči Rusku, tedy hlavně Evropské unie.

Finsko oznámilo, že od půlnoci uzavírá hranice pro ruské turisty. Šéfka finské vlády Sanna Marinová se pro výrazné omezení přeshraničního provozu na rusko-finské hranici vyslovila minulý týden, když se zintenzivnil proud Rusů mířících do této severské země kvůli částečné mobilizaci v Rusku. Finské pozemní hraniční přechody jsou pro lidi z Ruska jedněmi z mála vstupních bodů do Evropské unie. Řada unijních zemí kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu prakticky uzavřela před občany Ruské federace své hranice už dříve.

Na východě Ukrajiny mezitím pokračují boje. Při ruských útocích v Doněcké oblasti zemřelo ve středu šest civilistů, uvedl oblastní gubernátor Pavlo Kyrylenko. Další čtyři lidé zahynuli podle ukrajinských úřadů při ostřelování v Dnipru ve Dněpropetrovské oblasti.

Situace v Lymanu v Doněcké oblasti je těžká, ale ruská vojska zatím odrážejí ukrajinské útoky, uvedl dnes představitel proruských separatistů z DNR Alexej Nikonorov v ruské televizi. Podle neověřených zpráv na sociálních sítích ukrajinské jednotky pokračují v rozšiřování svého předpolí v okolí Lymanu, který se zřejmě chystají úplně obklíčit. Úspěšné pokračování ukrajinské protiofenzívy hlásí Centrum strategické komunikace ukrajinské vlády, podle kterého ukrajinská vojska už berou do zajetí i nově zmobilizované ruské vojáky.

Související

Více souvisejících

Rusko Dmitrij Peskov Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 41 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

Češi by uvítali štědřejší sociální podporu od státu, ukázal průzkum

Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejhůře vnímají Češi podporu bydlení a zajištění na stáří. Nejlépe si stát vede v oblastech zdravotnictví a školství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy