Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho advokát Vadim Kobzev. Navalnyj byl v neděli zatčen krátce po návratu do vlasti z Německa, kde se zotavoval z otravy novičokem. Čelí obvinění, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu, který mu byl dříve uložen za údajnou zpronevěru.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Zatčení kritizovali zástupci mnoha západních zemí včetně Česka. Někteří představitelé Evropské unie vyzvali v souvislosti se zadržením Navalného k diskusi o uvalení nových protiruských sankcí.

"Alexej Navalnyj bude zadržen na 30 dní do 15. února 2021," uvedl Kobzev na twitteru. Narychlo svolaný soud ve městě Chimki se verdiktem rozhodl vyhovět žádosti prokuratury, která pro Navalného žádala 30denní vazbu.

Navalnyj označil dnešní zahájení soudního procesu přímo na policejní stanici, kde je po svém návratu do vlasti zadržován, za nejvyšší možnou míru bezpráví. Zodpovědnost za něj nepřímo připsal prezidentu Vladimiru Putinovi. Později ve videu vyzval obyvatele, aby se nebáli a vyšli protestovat do ulic.

Navalnyj ve videu vyzval obyvatele, aby se nebáli a vyšli protestovat do ulic. | zdroj: YouTube

Leonid Volkov, jenž má na starosti síť regionálních štábů Navalného, později na twitteru napsal, že se v reakci na zatčení opozičního předáka už začínají chystat protestní shromáždění napříč celou zemí. Štáby je plánují na 23. ledna, napsal Volkov.

Policie v Petrohradě zadržela několik desítek lidí, kteří se sešli u jedné ze stanic metra v centru města, aby vyjádřili Navalnému podporu, uvedl Interfax. Policie je přitom upozorňovala, že akce není povolená. Její pozornost připoutala jakákoliv aktivita - například potlesk, skandování nebo snaha rozvinout plakáty. Policisté podle Interfaxu zadrželi i redaktora internetové televize Dožď.

K případu se vyjádřil i další známý kritik Kremlu a bývalý nejbohatší ruský oligarcha Michail Chodorkovskij, jenž si odpykal deset let v ruském vězení poté, co ho soud shledal vinným z finančních podvodů a krádeže ropy. Vězení opustil v roce 2013 na základě Putinovy milosti a od té doby žije v Evropě. Své věznění považuje za politickou mstu režimu. V rozhovoru pro Reuters uvedl, že zatčení Navalného je pokus Putina, kterého označil jako "stárnoucího autokrata", dokázat, že je stále nejmocnějším mužem Ruska. Západu vzkázal, že pokud chce mít jakýkoliv vliv na Kreml, musí jednat - uvalit sankce na jednotlivce, kteří se podle něj podílejí na šíření ruských "korupčních peněz" ve světě.

Vězeňská služba podle agentury TASS informovala, že opozičník byl zatčen na základě skutečnosti, že od 29. prosince je na seznamu hledaných osob v souvislosti se "systematickým porušováním" režimu podmíněného trestu, který mu byl dříve uložen za údajnou zpronevěru. Agentuře Reuters jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.

Právní obhájkyně Navalného dnes agentuře Interfax sdělila, že soud, jenž má rozhodnout o tom, zda změní Navalného podmíněný trest na nepodmíněný, úřady odložily na únor. Místo 29. ledna podle ní soud zasedne 2. února. "Důvody posunutí nejsou známy," uvedla Olga Michajlovová.

Čtyřiačtyřicetiletý opozičník byl zatčen krátce po přistání v Moskvě, kam se vrátil po pětiměsíční rekonvalescenci v Německu po srpnové otravě nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Evropská unie a Británie kvůli otravě touto látkou, kterou potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), uvalily sankce na spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruské úřady podíl na Navalného otrávení odmítají a zpochybňují, že vůbec byl otráven.

Generální prokuratura prohlásila, že jí Německo neposkytlo dostatečné informace k případu Navalného, které si od něho vyžádala. Tiskový odbor prokuratury podle TASS uvedl, že to považuje za "přímý záměr zahraničních kolegů skrýt skutečné okolnosti toho, co se stalo, s cílem pokračovat v nepodložených obviněních na adresu ruské strany."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusové převezli Navalného do trestanecké kolonie

28.02.2021 13:20 Odsouzený lídr ruské opozice Alexej Navalnyj dnes dorazil do vězeňské kolonie vzdálené asi 100…

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama