Cichanouská je legitimní prezidentkou, doma by jí ale hrozila smrt, říká Běloruska žijící v Česku

Ačkoliv běloruský prezident Alexandr Lukašenko opět vyhrál volby, a to ještě s větším ziskem než například jeho ruský protějšek Vladimír Putin, tedy 80 % hlasů, přesto se v zemi rozhořely nepokoje. Mnoho Bělorusů žijících v zahraničí je navíc přesvědčeno, že hlasování nebylo regulérní.

Svjatlana Cichanouská

K dění ve své domovině se vyjádřila také běloruská státní občanka Kryścina Šyjanoková žijící v Česku v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Jakmile se zjistilo, že v čele Běloruska bude opět stát staronový prezident, který je ve funkci už 26 let, začala vlna protestů, které tamní bezpečnostní složky brutálně rozhánějí. 

"V posledních dnech došlo k zadržení tří tisíc lidí, ale tyto údaje nemusí být přesné, protože v Bělorusku je blokován internet a k nám se dostávají jen útržky informací,“ postěžovala si Běloruska, která v Česku pracuje jako soudní tlumočnice, a která zastupuje největší facebookovou skupinu svých spoluobčanů. 

Tamní média dle jejího názoru nejsou schopná vykonávat svou práci. "Střílí se do nich. Včera například došlo k tomu, že se minimálně jednou cíleně střílelo na jednoho novináře a dnes byl jeden novinář zadržen, šéfredaktor novin Nasha Niva. Přesto je těžké podle útržků na sociálních sítích rozpoznat, co je pravda, a co fake news,“ pokračovala Šyjanoková.

K informacím se dostává zejména díky sociální síti Telegram, která se specializuje na aktuální situaci v její vlasti. "Kontaktovala mě i moje matka přes pevnou linku. Sestra se účastnila demonstrací v hlavním městě, naštěstí se jí odtamtud podařilo utéct. Prý ale viděla, jak auto přejelo člověka. Z jiných zdrojů zase víme, že minimálně 40 lidí včera utrpělo těžké zranění,“ nešetřila kritikou na dění v Bělorusku

Cichanounská by byla legitimní běloruskou prezidentkou

Bělorusko se s brutálními manifestacemi potýkalo už dříve, ale ty dnešní jsou diametrálně odlišné. "Nyní se nejedná o centralizovaný protest v hlavním městě. Podle mě, i analytiků a politologů, je tentokrát zasaženo celé Bělorusko – na ulicích jsou nejen zástupci opozice ale i staří lidé, učitelé, lékaři nebo bývalí voliči Lukašenka. Nyní jsou vážně celostátní," řekla Šyjanoková.

Litevský ministr zahraničí dnes informoval, že se opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska momentálně zdržuje na území Litvy. Podle běloruských občanů se však nejedná o útěk, nýbrž služební cestu. "Kdyby v Bělorusku zůstala, tak by jí podle mě hrozila smrt. Státní aparát se nebude bát použít takové prostředky. Už dříve se uchylovali k únosům a vraždám. Nyní nebude v informačním vakuu,“ podotkla soudní tlumočnice.

Dále ještě také řekla, že je momentálně nezbytné, aby byla Cichanouská ve styku i s reprezentanty jiných zemí. V Bělorusku nicméně zůstal její manžel Sjarhej Cichanouski, který je momentálně ve výkonu trestu odnětí svobody. Původním prezidentským kandidátem měl být totiž on, ale uvěznili ho. Z tohoto důvodu se jeho manželka rozhodla vzít věci do vlastních rukou a zúčastnit se prezidentského klání.

Čeští politici nereagovali včas a dostatečně

O momentální situaci v Bělorusku mluvila i česká politická reprezentace. Český premiér Andrej Babiš (ANO) například avizoval, že Bělorusové mají právo na svobodu a demokracii, a že očekává reakci Evropské unie poté, co polský premiér Mateusz Morawiecki žádal o svolání mimořádného summitu. Šyjanaková má ale pocit, že tato reakce přišla příliš pozdě, a že nebyla dostačující.

"Běloruská komunita žijící v České republice je částečně zklamaná. K prvnímu většímu zatýkaní došlo 11. června a my jsme hned sdíleli zprávy v Česku. Poté se 27. června konala na Staroměstském náměstí velká demonstrace, kde byl sepsán a podepsán dopis adresovaný prezidentovi Miloši Zemanovi. Jakési odsouzení brutálního zásahu proti občanům Běloruska přišlo ale až teď,“ řekla.

I tak ale Bělorusové oceňují veškerou podporu a slovy Šyjanakové je nyní nezbytné, aby si veřejnost "zvolila" Cichanouskou právoplatnou hlavou státu, jelikož volební okrsky v Bělorusku, jakož i jinde ve světě jasně ukázaly, že prezidentský mandát obhájila ona. 

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

Související:

Právě se děje

reklama