V Británii je s omikronem hospitalizováno 129 lidí, 14 už zemřelo

Británie za poslední den ohlásila 106.122 pozitivních testů na koronavirus, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Za 24 hodin v Británii zemřelo 140 lidí s nemocí covid-19. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů britských zdravotnických úřadů. V britských nemocnicích je nyní hospitalizováno 129 pacientů s nakažlivější variantou koronaviru omikron a 14 lidí po nákaze touto variantou zemřelo.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Televizi Sky News to dnes řekla GiIllian Keeganová z britského ministerstva zdravotnictví.

Britská vláda a nejrůznější pozorovatelé mezitím čekají na předběžnou analýzu úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) ohledně toho, jak moc je nová varianta nebezpečná ve srovnání s dosud dominantní deltou. Podle informací webu Politico vládní vědci pravděpodobně předloží závěr, že omikron nakaženým způsobuje spíše mírnější zdravotní problémy, avšak zpráva přinese smíšené poselství.

"Nejlepší zprávou v prvních datech je to, že Britům, kteří se nakazí omikronem, hrozí menší riziko vážné nemoci než těm, kdo chytili deltu. (...) Horší zprávou je to, že jakkoli se omikron zdá být celkově méně vážný, UKHSA jej nutně nepovažuje za dost mírný na odvrácení velkého počtu hospitalizací," uvádí Politico.

Oficiální publikace hodnocení se očekává do konce týdne. Tázána na něj byla dnes i Keeganová, která data o závažnosti průběhu nákaz označila za "jeden z chybějících kousků". Britská vláda podle ní nebude otálet se zaváděním dalších protikoronavirových restrikcí, pokud data ukážou, že to je nezbytné.

Britský lékový úřad MHRA dnes schválil upravené složení vakcíny Pfizer/BioNTech pro použití u dětí od pěti do 11 let. Vakcína je podle něj "bezpečná a účinná", podle dostupných údajů mluví poměr přínosu a rizika ve prospěch použití vakcíny. Odborný poradní tým britské vlády ale doporučil aplikovat vakcínu jen u dětí, které patří do rizikových skupin.

Děti budou dostávat třetinu účinných látek ve srovnání s dospělými. Odstup mezi první a druhou dávkou bude osm týdnů. Odborníci také doporučili nabídnout posilující dávku vakcíny všem dětem od 16 do 17 let a také těm od 12 do 15 let, které patří do rizikových skupin, píše Reuters.

Britský premiér Boris Johnson v úterý řekl, že v Anglii před Vánoci nezavede další restrikce. Situace je nicméně podle předsedy vlády i nadále napjatá, a nelze proto vyloučit zavedení přísnějších restrikcí po svátcích. Johnson zároveň vyzval obyvatele Británie, aby se chovali zodpovědně, pravidelně se testovali, nosili roušky a nechali se očkovat posilující dávkou vakcíny proti covidu-19.

Od začátku pandemie se v Británii, která má 67 milionů obyvatel, nakazilo 11,6 milionů lidí, 147.573 jich nemoci podlehlo. Dokončené očkování má 47,1 milionu lidí, posilující dávku už dostalo téměř 31 milionů Britů.

Nakaženým koronavirem v Anglii se zkracuje izolace na sedm dní

V Anglii se nově zkracuje samoizolace pro lidi nakažené koronavirem z deseti na sedm dní v případě, že budou mít dva dny po sobě negativní výsledek rychlého samotestu. V Británii se rychle šíří koronavirová varianta omikron a firmy a instituce včetně nemocnic bojují kvůli izolačním pravidlům s výpadky zaměstnanců. Nemocnice podle agentury Reuters varovaly, že by tato situace mohla mít dopad na bezpečnost pacientů.

"Chceme, aby covid-19 co nejméně narušoval každodenní život lidí," řekl britský ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Britský vládní úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedl, že podle jeho analýzy má sedmidenní izolace v kombinaci s dvěma negativními výsledky testu téměř stejný ochranný účinek jako desetidenní izolace bez testování. Lidé, kteří si tak šestý a sedmý den s rozestupem 24 hodin udělají samotest a budou mít v obou případech negativní výsledek, budou moci izolaci ukončit.

"Nový přístup odráží nejnovější poznatky o tom, po jak dlouhou dobu nakažení virus přenášejí, a představuje podporu pro nezbytné veřejné služby a dodavatelské řetězce v zimním období," sdělil UKHSA. Zároveň ale důrazně doporučil, aby se lidé po skončení sedmidenní izolace vyhýbali přelidněným nebo špatně větraným prostorám a kontaktům s těmi, kdo jsou covidem-19 nejohroženější.

Díky opatření se také ti, kterým se chýlí samoizolace ke konci, budou moci zúčastnit vánočních oslav.

Elektronické recepty měly výpadek, spolu s nimi i administrativa kolem…

19.01.2022 13:33 Provoz systému elektronických receptů byl podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) obnoven.…

Počasí: Ke konci týdne se ochladí a bude víc sněžit

19.01.2022 06:30 Ke konci tohoto týdne se ochladí a bude víc sněžit, a to nejen na horách. Noční teploty klesnou…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil skoro půl milionu

19.01.2022 11:48 Kancelář prezidenta republiky zaplatila soukromé firmě za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Britský premiér Johnson bojuje o udržení v čele vlády

19.01.2022 10:27 Britský konzervativní premiér Boris Johnson bojuje o udržení v čele vlády. Sílí totiž vzpoura jeho…

Norský soud začal řešit žádost o podmíněné propuštění teroristy Breivika

18.01.2022 22:05 Aktualizováno Norský soud se dnes dopoledne začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse…

V Británii zemřelo dalších 438 lidí s covidem, nejvíce od loňského 24.…

18.01.2022 20:07 Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je podle agentury Reuters…

WHO vyzvala výrobce vakcín proti covidu-19 k urychlenému poskytnutí dat

18.01.2022 17:17 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala výrobce vakcín proti covidu-19 k urychlenému…

Britský premiér Johnson prý nelhal ohledně večírku v Downing Street

18.01.2022 15:10 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl obvinění svého bývalého poradce Dominika Cummingse, že…

Evropě hrozí dvojí epidemie, na kontinent se vrátila chřipka

17.01.2022 22:04 Aktualizováno Poté, co v loňském roce téměř vymizela, se letos chřipka vrátila do Evropy rychleji, než se…

KOMENTÁŘ: Moskva zkresluje historii. Vkládá do úst NATO tvrzení, která…

17.01.2022 22:00 Aktualizováno Vztahy mezi Ruskem a Západem se v posledních týdnech stále více točí okolo snahy Moskvy získat…

Johnson věděl o večírku během lockdownu, tvrdí jeho bývalý poradce

17.01.2022 21:21 Britský premiér Boris Johnson podle svého bývalého poradce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v…

Ničeho nelituji, řekl Navalnyj rok po svém návratu do Ruska a zatčení

17.01.2022 19:14 Přední ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dnes prohlásil, že ničeho nelituje. Učinil tak přesně…

Britská policie zatkla dva mladistvé v souvislosti se zadržováním rukojmí…

17.01.2022 18:42 Aktualizováno Britská policie zatkla v Manchesteru dva teenagery v souvislosti se zadržováním rukojmí v texaské…

Související:

Právě se děje

reklama