Vědci vyzývají britskou vládu k činům. Podle studie může zemřít přes 100 tisíc lidí

Nová vědecká studie odhaduje, že ve Velké Británii bude druhá vlna mnohem horší než ta první. Výzkumníci jako nejpravděpodobnější scénář odhadují 120 tisíc mrtvých. Zároveň vyzývají vládu nákazou nejhůře zasažené země k činům. Kabinet dnes vyhlásí povinnost nosit roušky v obchodech po celé Británii.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Ve Velké Británii již existuje povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a dnes by mělo být nařízeno nosit je i v obchodech. Opatření mají zabránit šíření koronaviru. Británie je s 46 500 úmrtími nejhůře zasaženou zemí v Evropě. Navíc nedávná vědecká studie předpovídá, že druhá vlna bude ještě horší.

Vědci předpokládají jako nejpravděpodobnější špatný scénář 120 000 mrtvých lidí ve Spojeném království v důsledku nemoci covid-19. Uvádějí, že na základě „rozumného“ modelu nejhoršího scénáře, bude v britských nemocnicích 24 500 až 251 000 mrtvých a vrcholu nákaza dosáhne v lednu a únoru.

Takový odhad ale nezohledňuje žádná opatření, léčbu nebo možnou vakcínu. Lze tedy předpokládat, že studie, kterou si vyžádal hlavní vědecký poradce Spojeného království Sir Patrick Vallance, přiměla vládu k přitvrzení restrikcí.

Experti ve zprávě také zmiňují obavu o přetížení systému veřejného zdravotnictví Velké Británie. Bojí se, že opětovný nárůst nakažených koronavirem se spojí s sezónní chřipkou. „Toto není predikce, ale je to možnost,“ řekl respirační specialista Stephen Holgate, který byl garantem zprávy.

„Model naznačuje, že úmrtí by mohlo být s novou vlnou covidu-19 více než ve vlně první. Ale riziko, že se to stane, by se mohlo snížit, pokud budeme okamžitě jednat,“ dodal. Studie připouští i méně pesimistické scénáře pro Velkou Británii, které kalkulují s úmrtími na covid-19 v řádu tisíců. Zpráva nicméně jasně deklaruje, že jde o pouhé předpoklady.

„Zpráva ukazuje, že můžeme nyní jednat, abychom změnily věci k lepšímu,“ uvedla spoluautorka studie profesorka Dame Anne Johnsonová z Akademie lékařských věd. Johnsonová doporučuje dostat více lidí na očkování proti chřipce, zajistit nemocnicím a pečovatelským domům dostatek ochranných pomůcek a vytvořit bezkoronavirové zóny v nemocnicích a pečovatelských domovech.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock k tomu řekl, že vláda nakoupila dostatek vakcíny proti chřipce a může zavést „největší program vakcíny proti chřipce v historii“.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

V Rusku nečekaně propustili z vězení odsouzeného jehovistu

04.08.2020 17:57 V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije…

V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

04.08.2020 16:41 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Lukašenko vyčetl Rusku ztrátu miliard, slíbil dvojnásobné platy

04.08.2020 13:50 Bělorusko vinou sporů s Ruskem o dodávky ropy přišlo o 1,5 miliardy běloruských rublů (asi 13,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama