Vědci vyzývají britskou vládu k činům. Podle studie může zemřít přes 100 tisíc lidí

Nová vědecká studie odhaduje, že ve Velké Británii bude druhá vlna mnohem horší než ta první. Výzkumníci jako nejpravděpodobnější scénář odhadují 120 tisíc mrtvých. Zároveň vyzývají vládu nákazou nejhůře zasažené země k činům. Kabinet dnes vyhlásí povinnost nosit roušky v obchodech po celé Británii.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Ve Velké Británii již existuje povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a dnes by mělo být nařízeno nosit je i v obchodech. Opatření mají zabránit šíření koronaviru. Británie je s 46 500 úmrtími nejhůře zasaženou zemí v Evropě. Navíc nedávná vědecká studie předpovídá, že druhá vlna bude ještě horší.

Vědci předpokládají jako nejpravděpodobnější špatný scénář 120 000 mrtvých lidí ve Spojeném království v důsledku nemoci covid-19. Uvádějí, že na základě „rozumného“ modelu nejhoršího scénáře, bude v britských nemocnicích 24 500 až 251 000 mrtvých a vrcholu nákaza dosáhne v lednu a únoru.

Takový odhad ale nezohledňuje žádná opatření, léčbu nebo možnou vakcínu. Lze tedy předpokládat, že studie, kterou si vyžádal hlavní vědecký poradce Spojeného království Sir Patrick Vallance, přiměla vládu k přitvrzení restrikcí.

Experti ve zprávě také zmiňují obavu o přetížení systému veřejného zdravotnictví Velké Británie. Bojí se, že opětovný nárůst nakažených koronavirem se spojí s sezónní chřipkou. „Toto není predikce, ale je to možnost,“ řekl respirační specialista Stephen Holgate, který byl garantem zprávy.

„Model naznačuje, že úmrtí by mohlo být s novou vlnou covidu-19 více než ve vlně první. Ale riziko, že se to stane, by se mohlo snížit, pokud budeme okamžitě jednat,“ dodal. Studie připouští i méně pesimistické scénáře pro Velkou Británii, které kalkulují s úmrtími na covid-19 v řádu tisíců. Zpráva nicméně jasně deklaruje, že jde o pouhé předpoklady.

„Zpráva ukazuje, že můžeme nyní jednat, abychom změnily věci k lepšímu,“ uvedla spoluautorka studie profesorka Dame Anne Johnsonová z Akademie lékařských věd. Johnsonová doporučuje dostat více lidí na očkování proti chřipce, zajistit nemocnicím a pečovatelským domům dostatek ochranných pomůcek a vytvořit bezkoronavirové zóny v nemocnicích a pečovatelských domovech.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock k tomu řekl, že vláda nakoupila dostatek vakcíny proti chřipce a může zavést „největší program vakcíny proti chřipce v historii“.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

02.03.2021 15:57 Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů…

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama