WHO jednala s výrobci druhé vakcíny proti covidu-19 schválené v Rusku

Nová ruská vakcína s názvem EliVakKorona se ještě před zakončením stádia postregistračních klinických testů může použít pro očkování rizikových skupin, sdělilo agentuře Interfax výzkumné středisko Vektor, které vakcínu vyrobilo. Vakcína Vektoru je již druhým očkovacím preparátem proti covidu-19, který dostal posvěcení ruských úřadů.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ale podle agentury Reuters uvedla, že k vakcíně zaujme stanovisko tehdy, až projde všemi třemi fázemi klinických testů.

Představitelé WHO dnes měli s výrobci vakcíny plodný dialog, píše Reuters. K vyjádření konkrétní pozice je však WHO zatím opatrná. "Postoj k vakcíně budeme schopni zaujmout jen tehdy, až uvidíme výsledky třetí fáze klinických testů," okomentovala preparát hlavní vědecká pracovnice organizace Soumya Swaminathanová.

Takzvané rizikové skupiny, tedy lékaři, medici a učitelé, se již nyní očkují první zaregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik z moskevského ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Vakcína pojmenovaná po slavné ruské družici je nyní v postregistrační fázi testování, jíž se zúčastní 40.000 osob. Třetina z nich dostane placebo. Klinické testy se stejně velkým vzorkem lidí chce v nejbližší době zahájit také centrum Vektor.

Na cestě je také třetí ruská vakcína, tentokrát od odborníků z Čumakovova střediska Ruské akademie věd. Ta by mohla dostat schválení ruských úřadů do konce roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažených v Rusku strmě přibývá. Putin slíbil, že restrikce nebudou,…

27.10.2020 09:36 Rusko dnes oznámilo 16.550 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 320 úmrtí za uplynulý den…

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama