Za covidové večírky v Downing Street může vedení britské vlády, uvádí vyšetřovací zpráva

K večírkům v Downing Street, které se konaly za koronavirové uzávěry navzdory tehdy platným restrikcím, vedlo selhání ve vedení britské vlády. Vyplývá to z dlouho očekávaného plného znění vyšetřovací zprávy úřednice Sue Grayové, které dnes zveřejnila britská vláda. Britský premiér Boris Johnson se za večírky znovu omluvil a uvedl, že za ně přijímá plnou zodpovědnost, rezignovat ale nehodlá.

Boris Johnson

Vinu za "kulturu" porušování pravidel v úřadu premiéra musí podle Grayové nést ti nahoře. Někteří mladší úředníci se totiž domnívali, že jejich účast na některých z těchto akcí byla vzhledem k účasti výše postavených kolegů povolená. "Mnozí budou zděšeni, že k takovému chování došlo v takovém rozsahu v samém srdci vlády. Veřejnost má právo očekávat na takových místech nejvyšší standardy chování a to, co se stalo, jim zjevně neodpovídalo," stojí v materiálu.

Ani mimořádný tlak, kterému úředníci a poradci čelili, neomlouvá jejich chování, uvedla ve zprávě Grayová. Podle úřednice se večírků účastnil velký počet lidí. Odsoudila skutečnost, že někteří zaměstnanci chtěli vhodnost pořádání večírků zpochybnit, ale nebylo jim to umožněno.

Grayová vyšetřovala celkem 16 setkání, jichž se Johnson a jeho zaměstnanci zúčastnili v letech 2020 a 2021, zatímco lidé v Británii měli zakázáno se stýkat na základě omezení zavedených Johnsonovou konzervativní vládou ve snaze zpomalit šíření nemoci covid-19.

Součástí zprávy, která má kolem 50 stran, jsou i fotografie z některých shromáždění. Část jich už v úterý publikovala stanice ITV. Ukazují premiéra, jak si připíjí a baví se se skupinou lidí. Na stolech lze vidět lahve od alkoholu a občerstvení.

Mezi nejhorší zjištění vyplývající ze zprávy Grayové patří nadměrné pití alkoholu, které vedlo k tomu, že některým zaměstnancům bylo špatně, večírek do 4:35 ráno v předvečer pohřbu prince Philipa, nebo nevhodné chování k uklízečkám a ochrance, napsal na twitteru novinář Steven Swinford z listu The Times.

Johnson čelí kvůli kauze známé jako Partygate výzvám k rezignaci. Premiér se dnes před poslanci znovu omluvil za večírky ve svém sídle v Downing Street. Řekl, že přijímá plnou odpovědnost za své selhání a že se z něj poučil. Podotknul, že ho pobouřily zprávy o tom, jak se někteří jeho zaměstnanci chovali k uklízečkám a ochrance na večírcích, za což se omluvil. Podle premiéra byla jeho přítomnost na některých večírcích přijatelná, protože se na nich jen zastavil, aby poděkoval svým zaměstnancům za jejich tvrdou práci, což považuje za součást "dobrého vedení".

Zpráva Grayové je "pomníkem arogance a pýchy vlády, která věřila, že pro ni platí jiná pravidla než pro ostatní", řekl dnes předseda opoziční Labouristické strany Keir Starmer. Johnsona opět vyzval k rezignaci. Starmer, který momentálně čelí podezření, že také porušil covidová pravidla, zopakoval svůj slib, že odstoupí, pokud se to prokáže.

Johnsona čeká vyšetřování parlamentního výboru, který chce zjistit, zda úmyslně klamal poslance, když jim tvrdil, že žádná pravidla porušena nebyla.

Na Johnsona se dnes kvůli zprávě sesypala kritika poslanců. "Premiér byl v centru dění, vše zorganizoval a sám dostal skleničku na přípitek účastníkům večírku," řekl poslanec za Skotskou národní stranu (SNP) Ian Blackford. Johnson se podle něj omluvil ne proto, že by ho to mrzelo, ale jen proto, že se nechal nachytat. "Ryba smrdí od hlavy," prohlásil Blackford a Johnsona vyzval k rezignaci.

Labouristický poslanec Andy Mcdonald se Johnsona zeptal, jak může v noci spát "s takovým množstvím krve na svých špinavých, privilegovaných rukou".

Podle Grayové ale večírky v Downing Street a ve vládní čtvrti Whitehall neodrážejí převládající kulturu v celé vládě. Zmínila, že tisíce lidí pracovaly na tom, aby v "bezprecedentní době" dosáhly dobrých výsledků. Uvedla také, že ji potěšil pokrok, kterého vedení britské vlády dosáhlo od lednové publikace části její vyšetřovací zprávy.

Grayová již na konci ledna zveřejnila zkrácenou verzi své vyšetřovací zprávy. Ve stejnou chvíli ale večírky začala vyšetřovat policie, která ji požádala, aby zatím nezmiňovala události dotýkající se policejního vyšetřování. Veřejnost tak na plné znění dokumentu čekala několik měsíců.

Grayová už v lednové verzi zprávy uvedla, že některá setkání v sídle a úřadu britského premiéra v Downing Street během koronavirových uzávěr představovala vážná selhání klíčových lidí ve vládě a neměla se konat.

Londýnská policie minulý týden oznámila, že uzavřela vyšetřování večírků pořádaných za koronavirové uzávěry. Za porušení tehdy platných nařízení rozdala 126 pokut, trest přitom neminul ani Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka.

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Lukašenko: Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území…

02.07.2022 22:01 Aktualizováno Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to dnes…

Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce

02.07.2022 21:39 Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu…

Rusko přišlo na Ukrajině o téměř 36 tisíc vojáků, tvrdí generální štáb.…

02.07.2022 15:19 Aktualizováno Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

Jihoukrajinské město Mykolajiv dnes zasáhly ruské střely

02.07.2022 14:52 Jihoukrajinské město Mykolajiv dnes brzy ráno zasáhly ruské střely, oznámil podle agentury Unian…

Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity

02.07.2022 13:28 Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na…

Rusko nutí učitele na ovládnutém území Ukrajiny, aby učili podle jejich…

02.07.2022 11:44 Ruské úřady vyzvaly učitele v Ruskem okupovaných částech jihovýchodní Ukrajiny, aby během několika…

Norsko ohlásilo miliardový dar Ukrajině, Zelenskyj to ocenil

02.07.2022 05:50 Aktualizováno Norsko u příležitosti dnešní návštěvy norského premiéra Jonase Gahra Störeho v Kyjevě oznámilo, že…

Ruské stíhačky bombardovaly Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci

01.07.2022 21:34 Ruské stíhačky dnes bombardovaly ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři, ze kterého se invazní síly…

WHO vyzvala k naléhavému a koordinovanému postupu proti opičím neštovicím

01.07.2022 19:30 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes vyzvala evropské státy k naléhavému a…

Ve Velké Británii rychle přibývá nových případů infekce covidu-19

01.07.2022 19:03 V Británii prudce roste počet nových případů infekce covidu-19, konkrétně subvariant omikronu BA.4…

Související:

Právě se děje

reklama