Záporožská jaderná elektrárna podle Ruska pracuje v "normálním režimu"

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna pracuje v "normálním režimu". Podle agentury TASS to dnes ve vysílání kanálu Rossija 24 řekl šéf proruské oblastní správy Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij). Podle ruského ministerstva obrany byl snížen výkon dvou bloků zařízení.

Záporožská jaderná elektrárna

Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z víkendového ostřelování největší atomové elektrárny v Evropě. Šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom podle agentury Reuters vyzval, aby se toto zařízení stalo demilitarizovanou zónou.

"Máme od armády a zástupců ruského Rosatomu, kteří tady situaci sledují, informaci, že vše je v normálním režimu," prohlásil Balickyj. "Dva reaktory nepracují na plný výkon a kontrolují je v současné době ruské struktury," cituje ho dále TASS.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes podle ruských agentur obvinil ukrajinské dělostřelectvo z nedělního ostřelování Záporožské jaderné elektrárny. Tvrdí, že útok poškodil vedení vysokého napětí, které zásobuje elektřinou Záporožskou a Chersonskou oblast, jejichž části jsou pod ruskou okupací. "V Záporožské jaderné elektrárně došlo k přepětí, které způsobilo kouř na otevřeném rozvaděči stanice," řekl Konašenkov. Výkon dvou bloků elektrárny byl podle něj snížen, aby se zabránilo narušení provozu elektrárny.

Šéf Enerhoatomu mezitím v televizi uvedl, že Záporožská jaderná elektrárna by měla být místem bez vojenské přítomnosti a na místě by měly být mírové síly. "Rozhodnutí, které žádáme od světového společenství a všech našich partnerů... je stažení útočníků z území zařízení a vytvoření demilitarizované zóny na území zařízení," řekl Petro Kotin. "Přítomnost mírových sil v této zóně a předání kontroly (do jejich rukou) nad ní, a poté i kontroly nad zařízením ukrajinské straně, by tento problém vyřešily," dodal.

Společnost Enerhoatom zároveň na platformě Telegram obvinila ruské síly z vydírání světa prohlášeními, že Záporožská jaderná elektrárna je zaminovaná a invazní jednotky jsou připraveny ji nechat vybuchnout, píše server Ukrajinska pravda.

Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března za dramatických okolností, kdy z Ukrajiny přicházely zprávy o tom, že útočící Rusové při prudkých bojích areál jaderného zařízení ostřelují. V jeho nejaderné části tehdy vypukl požár. Stále v ní nicméně pracují ukrajinští technici.

Ukrajinské úřady o víkendu obvinily ruské invazní síly ze sobotního ostřelování elektrárny, přičemž podle nich byly poškozeny tři senzory pro sledování radiace kolem areálu. Podle Kotina byli dva pracovníci zařízení při ostřelování zraněni. Ruskem dosazení představitelé v oblasti naopak obvinili ukrajinské ozbrojené síly z toho, že zasáhly areál raketometem a poškodily administrativní budovy a skladovací prostory.

Podobné zprávy přišly ze Záporožské jaderné elektrárny i v pátek, kdy ji zasáhly dělostřelecké údery, ze kterých Moskva a Kyjev vzájemně obvinily jednotky opačné strany. Útok zasáhl vedení vysokého napětí u elektrárny, přičemž jeden z jejích reaktorů byl podle Enerhoatomu odstaven.

Ukrajinské ozbrojené složky z útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu dnes obvinil rovněž mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jenž zároveň podle agentury AFP varoval před potenciálně "katastrofálními důsledky" pro Evropu. "Očekáváme, že země, které mají absolutní vliv na ukrajinské vedení, tento vliv využijí, aby se vyloučilo pokračování takového ostřelování," prohlásil Peskov.

Tvrzení stran konfliktu nebylo možné nezávisle ověřit.

Boje odehrávající se v blízkosti jaderné elektrárny znepokojily svět. Generální tajemník OSN António Guterres dnes apeloval na zpřístupnění Záporožské jaderné elektrárny mezinárodním inspektorům. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří "velmi skutečné riziko jaderné katastrofy".

Na Pražském hradě se konal summit EU, politici se zabývali Ukrajinou i…

07.10.2022 19:16 Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Předpověď počasí na říjen: Meteorologové řekli, kam až klesnou teploty

05.10.2022 06:30 Říjen sice teprve začal, počasí je zatím výrazně lepší než v druhé polovině září. Co můžeme čekat…

Je to děs, buď se dáš dohromady, anebo se rozpadneš, říkají Ukrajinci…

06.10.2022 09:19 Nehledě na pozornost, jakou věnují média válce na Ukrajině, je málo informací o tom, jak se žije…

Hrozba jaderné zkázy je nejvyšší od dob Kennedyho a kubánské krize, varuje…

07.10.2022 08:11 Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Joea Bidena nejvyšší od kubánské raketové…

OBRAZEM: Macron či Scholz na Pražském hradě. Česko hostilo neformální…

07.10.2022 21:35 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

Na východě Ukrajiny jsme osvobodili téměř 2500 kilometrů čtverečních, řekl…

07.10.2022 22:05 Ukrajinské ozbrojené síly od začátku protiofenzivy osvobodily celkem 2434 kilometrů čtverečních…

Mariupolský přístav je podle proruské okupační správy opět v provozu

07.10.2022 21:20 Mariupolský přístav je po plné opravě ode dneška opět v provozu a připravený přijmout nákladní lodě…

Dva pozorovatele v Záporožské jaderné elektrárně vystřídal čtyřčlenný tým

07.10.2022 20:21 Aktualizováno Do Záporožské jaderné elektrárny dnes dorazil čtyřčlenný tým Mezinárodní agentury pro atomovou…

Putin neuspěje se snahou rozdělit Evropu, vzkázal Scholz do Ruska

07.10.2022 18:21 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin se snaží rozdělit Evropu, ale to se mu nepodaří. Čtvrteční summit…

Nobelova cena za mír míří k bojovníkům za lidská práva z Ruska i Ukrajiny

07.10.2022 17:53 Aktualizováno Letošní Nobelovu cenu za mír získali vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki,…

Rusko sesadilo dalšího vysokého armádního velitele

07.10.2022 17:32 Rusko, které čelí rozsáhlé protiofenzivě na Ukrajině, sesadilo dalšího vysokého vojenského velitele…

Cichanouská lituje, že nemohla na setkání EPC

07.10.2022 17:17 Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská dnes vyjádřila politování nad tím, že zástupci…

Anglie letos registrovala výrazně vyšší úmrtí seniorů způsobených horkým…

07.10.2022 16:50 Anglie v letošním roce registrovala nejvyšší počet nadúmrtí seniorů způsobených horkým počasím od…

Zelenskyj ve videoprojevu k lídrům Evropské unie požádal o další dodávky…

07.10.2022 16:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ve videoprojevu k lídrům Evropské unie na neformálním…

Zhruba 140 tisíc lidí z osvobozených částí Charkovské oblasti potřebuje…

07.10.2022 15:13 Aktualizováno Podle odhadů Organizace spojených národů v částech Charkovské oblasti, které nedávno osvobodila…

Související:

Právě se děje

reklama