Zástupci Ukrajiny předali představitelům Francie, Německa, Itálie a Rumunska návrhy na další sankce

Zástupci Ukrajiny dnes předali představitelům Francie, Německa, Itálie a Rumunska návrhy na další sankce proti Rusku, uvedl vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak podle agentury Reuters. Čtveřice evropských lídrů v Kyjevě jednala s ukrajinskou hlavou státu, navštívila rovněž město Irpiň, v němž podle ukrajinských představitelů za dřívější ruské okupace zemřely stovky civilistů.

Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi dnes dorazili do Kyjeva, kam se vydali společně zvláštním vlakem z Polska, aby vyjádřili solidaritu Ukrajině čelící už čtvrtým měsícem vojenské agresi Ruska. Trojici doprovází rumunský prezident Klaus Iohannis. Navštívili přitom právě také město Irpiň v Kyjevské oblasti a sešli se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

"Musíme zvýšit tlak na agresora, pracovat na sedmém balíčku sankcí, ve kterém bude embargo na plyn," napsal na sociální síti Telegram Jermak, který zároveň oznámil, že schůzka státníků skončila. Podle agentury Interfax-Ukrajina rovněž sdělil, že jeho země má pevnou podporu mezinárodní koalice.

Macron po přesunu do Irpině podle agentury AFP řekl, že Ukrajina musí zvítězit. Scholz při návštěvě téhož místa na twitteru označil Irpiň a nedaleké město Buča za symboly "nepředstavitelné krutosti ruské války a nesmyslného násilí". "Tato válka musí skončit," napsal kancléř.

Draghi podle stanice CNN po návštěvě zdevastované Irpině slíbil "všechno obnovit". Iohannis, který přijel jiným vlakem, po návštěvě stejného místa na twitteru vyzval, aby "všichni ruští pachatelé byli pohnáni k zodpovědnosti před mezinárodní justicí".

Zatímco šokující záběry devastace zvýšily na jaře podporu Západu napadené zemi, ukrajinští představitelé se obávají, že by ji nyní mohla nahlodat "únava z války" - zvláště v době zdražování, poznamenala agentura AP.

Macron i Scholz zároveň podle ukrajinských médií přijeli s příslibem další podpory jejich zemí Kyjevu.

Do ukrajinské metropole přicestovali zvláštním nočním vlakem, který jim poskytly ukrajinské úřady. V Kyjevě je přivítaly sirény, protože Rusko pokračuje v úderech na cíle po celé zemi, poznamenal server The Guardian.

Kyjev v minulosti vrcholné představitele Německa, Francie a Itálie kritizoval za příliš opatrnou podporu Ukrajině, poznamenal Reuters. Obdobně výpravu okomentovala AP. Cesta má podle ní velkou symbolickou váhu, neboť Paříž, Berlín a Řím čelí kritice za to, že pokračují v jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a neposkytují Ukrajině zbraně v takovém rozsahu, který je podle Kyjeva nezbytný k odražení ruské agrese.

Evropští lídři v Kyjevě podpořili postavení kandidátské země EU pro Ukrajinu

Vrcholní představitelé Francie, Německa, Itálie a Rumunska dnes při návštěvě v Kyjevě podpořili, aby Ukrajina rychle získala postavení kandidáta na členství v Evropské unii, informují světové agentury. Podle agentury Reuters francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že čtveřice podpořila myšlenku udělit Ukrajině "okamžitý" status kandidáta na členství v evropské sedmadvacítce.

"Všichni čtyři podporujeme okamžitý status kandidátské země do EU (pro Ukrajinu)," řekl Macron na tiskové konferenci po jednání, kde společně s německým kancléřem Olafem Scholzem, italským premiérem Mariem Draghim a rumunským prezidentem Klausem Iohannisem v Kyjevě hovořili s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Scholz prohlásil, že jeho vláda podporuje udělení oficiálního postavení kandidátské země pro Ukrajinu i Moldavsko. Zároveň však zdůraznil, že kandidáti musí k tomu, aby se skutečně stali členy unie, splnit jasná kritéria, píše Reuters. "Ukrajina patří do evropské rodiny," nechal se slyšet ale německý kancléř.

Podle Draghiho je hlavním poselstvím jeho diskusí se Zelenským a vrcholnými představiteli Francie a Německa v Kyjevě to, že Itálie chce vidět Ukrajinu jako součást Evropské unie. "Itálie chce, aby Ukrajina získala kandidátský status, a podpoří tento postoj na příštím jednání Evropské rady," uvedl italský premiér. Premiéři a prezidenti členských zemí se na bruselském summitu sejdou příští týden ve čtvrtek a v pátek, přičemž Ukrajina je jedním z klíčových bodů programu vrcholné schůzky.

"Nacházíme se ve zlomovém okamžiku naší historie. Ukrajinci každý den brání hodnoty demokracie a svobody, které jsou základem evropského projektu, našeho projektu. Nemůžeme čekat. Nemůžeme tento proces odkládat," dodal Draghi.

Bruselský web Politico nedávno s odvoláním na několik unijních činitelů napsal, že Evropská komise je připravena doporučit kandidaturu Ukrajiny na členství v Evropské unii. Komise v pátek zveřejní zhodnocení, nakolik je Ukrajina připravena stát se kandidátskou zemí, o samotném přiznání statusu uchazeče o členství musí jednomyslně rozhodnout unijní státy. Zatímco země geograficky bližší Ukrajině jsou tomu nakloněny, několik západoevropských států dosud dávalo najevo pochybnosti.

Kyjev požádal o členství v evropském bloku jen několik dní po únorovém začátku ruské invaze. Ukrajinský prezident Zelenskyj od té doby vytrvale zdůrazňuje, že rychlé přiznání pozice kandidáta na členství bude pro jeho zemi důležitou podporou v boji proti ruskému agresorovi.

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Počasí pro příští týden: Tropy mohou na některých místech přetrvat až do…

26.06.2022 06:30 Už dnes mají teploty v Česku opět překročit třicítku, s tropickým počasím je třeba počítat i v…

SPD navrhla zvýšení základní výměry důchodů

25.06.2022 11:13 Poslanci opozičního hnutí SPD navrhli zvýšení základní výměry všech druhů důchodů z deseti na 13…

Rusko nejspíš po půlnoci zbankrotuje. Co bude následovat?

25.06.2022 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Rusko se podle všeho už zítra po půlnoci ocitne v platební neschopnosti,…

Kyjev zasáhly ruské rakety. Jednoho člověka zabily, dalších šest zranily

26.06.2022 16:50 Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné…

Putin se chystá na první zahraniční cestu od začátku války na Ukrajině

26.06.2022 17:50 Ruský prezident Vladimir Putin se chystá příští týden navštívit Tádžikistán a Turkmenistán,…

Kyjev zasáhly rakety, jeden člověk zemřel

26.06.2022 16:50 Aktualizováno Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné…

Střelec z Osla odmítá vypovídat, vyšetřování přesto pokračuje

26.06.2022 16:48 Muž zadržený po sobotní střelbě u gay baru v centru Osla opakovaně odmítá vypovídat. Policie chtěla…

Johnson chce posílit jednotný postoj Západu proti Rusku

26.06.2022 15:12 Aktualizováno Jednotný postoj Západu proti Rusku a jeho invazi na Ukrajinu je nehledě na hospodářské dopady…

G7 míří k zákazu dovozu zlata z Ruska, připojit se může i EU

26.06.2022 13:31 Aktualizováno Británie, USA, Japonsko a Kanada zakážou dovoz zlata z Ruska. Na úvod začínajícího summitu sedmi…

Šojgu navštívil ruské jednotky na Ukrajině, uvedla Moskva

26.06.2022 09:55 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes navštívil velitelská stanoviště ruské armády na okupované…

Rusko posílá na Ukrajinu své učitele, mění se školní osnovy

26.06.2022 09:22 Rusko se chystá do ovládnutých míst na Ukrajině vyslat své učitele. Napsal o tom ruský server Lenta…

Britský premiér Johnson chce být ve funkci do poloviny příští dekády

26.06.2022 07:54 Britský premiér Boris Johnson v sobotu v závěru své návštěvy Rwandy prohlásil, že aktivně uvažuje o…

Rusové dobyli Severodoněck, Ukrajinci se stáhli k Lysyčansku

25.06.2022 20:40 Aktualizováno Východoukrajinský Severodoněck už je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských…

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, mohou nést jaderné hlavice

25.06.2022 19:19 Aktualizováno Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce…

Související:

Právě se děje

reklama