Zdravotní stav Navalného je uspokojivý, tvrdí věznice. Advokáty k němu asi nepustila

Věznice ve Vladimirské oblasti dnes oznámila, že zdravotní stav vězněného předáka ruské opozice Alexeje Navalného je uspokojivý. Reagovala tak na středeční prohlášení advokáta Navalného, který informoval, že se nemohl sejít se svým klientem a že zdravotní stav opozičního politika se prudce zhoršil.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Správa věznice, kde se opozičník nachází, dnes informovala, že 24. března prohlédli lékaři odsouzené, mezi nimiž byl i Navalnyj. "Podle výsledků vyšetření je jeho zdravotní stav hodnocen jako stabilní, uspokojivý," uvedla podle ruských tiskových agentur věznice.

"Teď máme skutečně obavy. Ani federální vězeňská služba Navalného stav neoznačila za dobrý," komentoval sdělení úřadů na twitteru Navalného Fond boje s korupcí. Opozičníkovi spolupracovníci připomínají, že takto byl naposledy stav Navalného označován loni v srpnu, než byl po otravě přepraven v bezvědomí do Německa, kde zjistili, že byl otráven.

"Navalného zdraví se skutečně zhoršilo. Od konce minulého týdne má Alexej silné bolesti zad," řekl ve středu agentuře Interfax advokát Vadim Kobzev. Podle něj se jeho klient nemůže kvůli bolesti postavit na jednu nohu. Navalného spolupracovník Leonid Volkov podle agentury Reuters připustil, že advokátům možná nedovolili setkat se s Navalným proto, že jej přemístili do vězeňské nemocnice, ale vězeňská správa to chce utajit.

Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu byl zadržen v lednu hned po přistání na moskevském letišti po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, vyvíjenou v Sovětském svazu. To potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Moskva to popírá a zpochybňuje, zda byl opozičník vůbec otráven.

V únoru ruské soudy změnily Navalnému dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný a opozičník byl na přibližně 2,5 roku poslán do vězeňského tábora proslulého svou přísností. Navalnyj tvrdí, že byl v politickém procesu potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu.

Západ reagoval uvalením sankcí na některé Putinovy spolupracovníky. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden navrhl Putinovi uspořádání summitu na území třetího státu

13.04.2021 18:33 Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi v nadcházejících…

Blinken kritizoval ruské vojenské akce, ujistil Ukrajinu o podpoře USA

13.04.2021 17:57 Spojené státy jsou podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena vážně znepokojeny ruskými vojenskými…

Navalnyj nemá tuberkulózu ani koronavirus, tvrdí vězeňská správa

13.04.2021 17:21 Správa vězeňské kolonie v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, kde je vězněn Alexej Navalnyj, popřela,…

Británie nabídla možnost očkování všem nad 50 let

13.04.2021 13:17 Aktualizováno V Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama