Zelenskyj dostal dopis. Izrael ho žádá, aby kvůli koronaviru zakázal židovskou pouť

Izraelský šéf pracovní skupiny pro boj s koronavirem žádá ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zakázal letošní každoroční pouť chasidských židů do ukrajinského městečka Umaně. Má strach, že by se tam mnoho z nich mohlo nakazit nemocí covid-19. Informuje o tom agentura Reuters.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Do Umaně ležící asi 210 kilometrů jižně od Kyjeva každoročně proudí desetitisíce židovských poutníků, aby se na oslavu židovského Nového roku poklonili u hrobu rabína Nachmana z Braclavi, jednoho ze zakladatelů ortodoxního chasidského směru judaismu. Letos novoroční oslavy připadají na 18. až 20. září.

Ukrajinská a izraelská vláda už vydaly společné prohlášení s prosbou, aby poutníci cestu tentokrát zrušili. Podle agentury Reuters se jich ale mnoho přesto stále chystá odletět. Ronni Gamzu, který šéfuje izraelskému boji s koronavirem, se proto obrátil dopisem přímo na ukrajinského prezidenta.

Varuje v něm, že podobná velká shromáždění v těchto časech pravděpodobně způsobí hromadnou nákazu jak turistů tak místních lidí, což zatíží zdravotní systémy obou zemí. "Vyzývám vás, abyste prosadil zákaz oslav jako součást úsilí celé globální komunity o zastavení této strašné pandemie," píše Gamzu v dopise, do něhož nahlédl Reuters.

Počet nakažených koronavirem v Izraeli v pátek přesáhl 100.000. V devítimilionové zemi s nemocí dosud zemřelo 809 lidí, píše Reuters.

Ukrajina dnes vykázala rekordní nárůst nových případů nákazy - v posledních 24 hodinách jich podle úřadů přibylo 2328. Celkem koronavirem v zemi se 42 miliony obyvatel už onemocnělo 102.971 lidí, z nichž 2244 s covidem-19 zemřelo. Nové případy rychle přibývají v posledních dnech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama